Image
4.3.2016 1 Comments

Nový dron DJI Phantom 4 môže letieť až rýchlosťou 70 km/h, vie sa vyhnúť prekážkam a nasledovať ľudí

Pred niekoľkými rokmi boli drony len diaľkovo riadené hračky, ktoré nemohli lietať samy. Neskôr sa stali dosť inteligentnými na to, aby sa mohli riadiť pomocou GPS a nasledovať ľudí, no nevedeli sa vyhnúť prekážkam, ktoré sa im dostali do cesty. Až v posledných dvoch rokoch sa začali objavovať modely, ktoré boli schopné detegovať prekážky na trase a vyhnúť sa im. Išlo však len o technické demá a projekty, ktoré neboli komerčne dostupné.

Zmeniť by to mal nový dron DJI Phantom 4. Je to prvý spotrebiteľský dron, ktorý môže „vidieť“ svet okolo seba a prispôsobiť sa mu. Je to teda ďalší veľký krok smerom ku skutočne autonómnemu bezpilotnému lietadlu. Aby to bolo možné, bolo treba dron vybaviť ďalšími kamerami. Okrem hlavnej 4K kamery na zachytávanie videa, ktorou disponujú aj ostatné modely, má Phantom 4 ďalšie dve kamery vpredu a dve dole. Snímky zhotovené týmto kamerami spracúva softvér na počítačový 3D model okolitého sveta. Dron sa potom môže pomocou neho inteligentne navigovať.

Nová funkcia na zabránenie havárie dronu môže byť zapnutá stále, ale skúsení operátori ju môžu aj vypnúť, ak má dron lietať len v ich tesnej blízkosti. Ďalšia užitočná nová funkcia je TapFly, určená najmä začiatočníkom, pri ktorej stačí v smartfónovej aplikácii určiť destináciu a stlačiť tlačidlo. Dron potom vzlietne a počas letu bude využívať dvojicu nových ultrazvukových senzorov na skenovanie a analyzovanie okolia v rozpätí 15 metrov. A používateľ si môže nechať na displeji smartfónu zobrazovať živé video.

Druhá nová autonómna funkcia ActiveTrack je ešte pôsobivejšia. Dron môže sledovať pohyblivý objekt a natáčať ho – môže ísť o bežca, pretekárske auto, horský bicykel a pod. Palubný počítač Phantomu 4 si vytvorí jeho 3D model a potom ho automaticky sleduje. Operátor môže pomocou diaľkového ovládača upraviť niektoré nastavenia, napr. ostrenie, ale ak nechce, nemusí venovať ovládaču vôbec pozornosť a môže prenechať všetku prácu dronu.

Pre pokročilých používateľov je určený režim Sport, keď Phantom 4 môže letieť až rýchlosťou 70 km/h, pričom môže dosiahnuť rýchlosť stúpania 9 metrov za sekundu a klesať rýchlosťou 4 metre za sekundu.

Nový dron má upravenú konštrukciu a väčšiu 5230 mAh batériu v porovnaní s predchodcom. Tá umožní dosiahnuť až o 25 % dlhšiu efektívnu dobu letu. Výrobca tvrdí, že dokáže letieť 28 minút, ale zrejme sa to netýka režimu Sport. Upgradom prešla aj kamera, ktorá teraz môže zhotovovať 1080p videá so 120 fps.

Phantom 4 rozhodne nie je lacný, stojí 1399 dolárov, no treba vziať do úvahy, že vďaka novým funkciám je menej pravdepodobné, že sa z vašej hračky stane vrak. Zakúpiť si ho možno na internetových stránkach dji.com a apple.com. Dodávky sa majú začať 15. marca.

Zdroj: theverge.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

1 Comments

  1. Kdeze prvy... reakcia na: Nový dron DJI Phantom 4 môže letieť až rýchlosťou 70 km/h, vie sa vyhnúť prekážkam a nasledovať ľudí
    11.3.2016 10:03
    https://www.youtube.com/watch?v=feZ7yRpg4UE
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá