Image
23.11.2015 0 Comments

Nový displej zobrazí farebné informácie na bežných okuliaroch

Vedci z fínskeho technického výskumného centra VTT vyvinuli zobrazovaciu technológiu, ktorá môže čoskoro znamenať koniec nevhodne vyzerajúcich inteligentných okuliarov. Umožní totiž vytvárať tenké, ľahké a oveľa diskrétnejšie displeje, ako má súčasná generácia hi-tech okuliarov.

Kombinácia rýchlejších procesorov a rozumnej spotreby by mohla urobiť zo smart okuliarov prístroj vhodný na správu domácich spotrebičov, zhotovovanie momentiek, hands-free telefonovanie, ktorý by raz možno nahradil naše smartfóny a tablety. Na to sa však musí vzhľad smart okuliarov oveľa viac podobať na bežné okuliare.

smartglass_display.jpg

Technológia nazvaná vlnovodivá optika by mohla pomôcť pri tvorbe displejov pre ďalšiu generáciu inteligentných okuliarov. Podľa vyjadrenia vedcov sú nové displeje vysoko transparentné, ľahké, majú hrúbku asi 1 mm, a čo je najdôležitejšie, môžu mať akýkoľvek tvar a možno ich integrovať do skiel vašich súčasných okuliarov.

Vloženie displeja priamo do skiel okuliarov je obrovský skok vo vývoji smart okuliarov. Tie tak budú podstatne nenápadnejšie ako napr. Google Glass a budú sa dať bez problémov nosiť v spoločnosti.

Firma Dispelix, založená organizáciou VTT, už vyvinula displej, ktorý vytvára v zornom poli používateľa obraz veľký údajne ako 60-palcová TV obrazovka zo vzdialenosti troch metrov. Na lepšiu predstavu, je to približne dvojnásobok deklarovaného zorného poľa Google Glass.

Displeje vyrobené novou technológiou môžu byť dizajnované na zobrazovanie jednoduchej informácie, monochromatického i viacfarebného obrazu a možno ich vyrobiť buď zo skla, alebo z plastu v závislosti od zamýšľaného použitia. Dajú sa integrovať aj do existujúcich smart okuliarov.

Dispelix teraz rokuje s partnermi z priemyslu o spustení hromadnej výroby. Dodávky zákazníkom by sa mali začať v priebehu budúceho roka.

Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá