Image
14.5.2014 0 Comments

Nový bioplast sa úplne rozloží a poslúži ako hnojivo

wyss_chitosan_bioplastic.jpg Ročne sa vo svete vyrobí 300 miliónov ton plastov, no len 3 % z nich sú recyklovateľné. Do svetových morí a oceánov sa ich dostalo už asi 100 miliónov ton, na pozemských skládkach ich je podstatne viac, pričom kompletný rozklad môže trvať aj tisíc rokov.

To podnietilo pracovníkov Wyssovho ústavu pre biologicky inšpirované techniky pri Harvardovej univerzite na vývoj bioplastov, „zelenej" alternatívy bežných plastov, z pancierov granátov a kreviet, ktoré sú biologicky úplne odbúrateľné.

Vyrobené sú z chitosanu, formy chitínu, ktorý tvorí hlavnú zložku panciera kôrovcov, kroviek hmyzu či motýlích krídel. Ide teda o jednu z najrozšírenejších organických látok na Zemi. Je to ďalšia iterácia materiálu shrilk, vyvinutého pred dvoma rokmi, ktorý pôvodne obsahoval chitín z panciera kreviet a fibrín, proteín derivovaný z hodvábu (z angl. shrim + silk - shrilk). Od hodvábu sa napokon upustilo a hľadalo sa lacnejšie riešenie, aby bol nový bioplast široko použiteľný.

Chitosan je vhodný na výrobu aj veľkých trojrozmerných predmetov, ktoré sa v prírodnom prostredí postupne rozložia, najmä vo vlhkej pôde a pôsobením rozličných mikroorganizmov. Výhodné je aj to, že pri rozklade sa z neho uvoľňujú živiny, ktoré poslúžia ako hnojivo.

Nový bioplast by sa mohol použiť napríklad na výrobu plastových vreciek, obalov či biologicky rozložiteľných detských plienok. Na rozdiel od plastov na báze ropy chitosan nie je prirodzene vodotesný materiál, a tak na ochranu proti pôsobeniu vody naň treba naniesť vrstvu včelieho vosku.


„V mnohých priemyselných odvetviach treba urýchlene prehodnotiť prístup a prejsť na udržateľné, hromadne vyrábané materiály," povedal Dr. Donald E. Ingber, riaditeľ Wyssovho ústavu. „Náš škálovateľný výrobný spôsob ukazuje, že chitosan, ktorý je ľahko dostupný a lacný, môže poslúžiť ako životaschopný bioplast, ktorý by sa mohol aplikovať namiesto bežných plastov v množstve priemyselných odvetví."

Zdroj: cbsnews.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá