Image
14.5.2014 0 Comments

Nový bioplast sa úplne rozloží a poslúži ako hnojivo

wyss_chitosan_bioplastic.jpg Ročne sa vo svete vyrobí 300 miliónov ton plastov, no len 3 % z nich sú recyklovateľné. Do svetových morí a oceánov sa ich dostalo už asi 100 miliónov ton, na pozemských skládkach ich je podstatne viac, pričom kompletný rozklad môže trvať aj tisíc rokov.

To podnietilo pracovníkov Wyssovho ústavu pre biologicky inšpirované techniky pri Harvardovej univerzite na vývoj bioplastov, „zelenej" alternatívy bežných plastov, z pancierov granátov a kreviet, ktoré sú biologicky úplne odbúrateľné.

Vyrobené sú z chitosanu, formy chitínu, ktorý tvorí hlavnú zložku panciera kôrovcov, kroviek hmyzu či motýlích krídel. Ide teda o jednu z najrozšírenejších organických látok na Zemi. Je to ďalšia iterácia materiálu shrilk, vyvinutého pred dvoma rokmi, ktorý pôvodne obsahoval chitín z panciera kreviet a fibrín, proteín derivovaný z hodvábu (z angl. shrim + silk - shrilk). Od hodvábu sa napokon upustilo a hľadalo sa lacnejšie riešenie, aby bol nový bioplast široko použiteľný.

Chitosan je vhodný na výrobu aj veľkých trojrozmerných predmetov, ktoré sa v prírodnom prostredí postupne rozložia, najmä vo vlhkej pôde a pôsobením rozličných mikroorganizmov. Výhodné je aj to, že pri rozklade sa z neho uvoľňujú živiny, ktoré poslúžia ako hnojivo.

Nový bioplast by sa mohol použiť napríklad na výrobu plastových vreciek, obalov či biologicky rozložiteľných detských plienok. Na rozdiel od plastov na báze ropy chitosan nie je prirodzene vodotesný materiál, a tak na ochranu proti pôsobeniu vody naň treba naniesť vrstvu včelieho vosku.


„V mnohých priemyselných odvetviach treba urýchlene prehodnotiť prístup a prejsť na udržateľné, hromadne vyrábané materiály," povedal Dr. Donald E. Ingber, riaditeľ Wyssovho ústavu. „Náš škálovateľný výrobný spôsob ukazuje, že chitosan, ktorý je ľahko dostupný a lacný, môže poslúžiť ako životaschopný bioplast, ktorý by sa mohol aplikovať namiesto bežných plastov v množstve priemyselných odvetví."

Zdroj: cbsnews.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá