Image
14.5.2014 0 Comments

Nový bioplast sa úplne rozloží a poslúži ako hnojivo

wyss_chitosan_bioplastic.jpg Ročne sa vo svete vyrobí 300 miliónov ton plastov, no len 3 % z nich sú recyklovateľné. Do svetových morí a oceánov sa ich dostalo už asi 100 miliónov ton, na pozemských skládkach ich je podstatne viac, pričom kompletný rozklad môže trvať aj tisíc rokov.

To podnietilo pracovníkov Wyssovho ústavu pre biologicky inšpirované techniky pri Harvardovej univerzite na vývoj bioplastov, „zelenej" alternatívy bežných plastov, z pancierov granátov a kreviet, ktoré sú biologicky úplne odbúrateľné.

Vyrobené sú z chitosanu, formy chitínu, ktorý tvorí hlavnú zložku panciera kôrovcov, kroviek hmyzu či motýlích krídel. Ide teda o jednu z najrozšírenejších organických látok na Zemi. Je to ďalšia iterácia materiálu shrilk, vyvinutého pred dvoma rokmi, ktorý pôvodne obsahoval chitín z panciera kreviet a fibrín, proteín derivovaný z hodvábu (z angl. shrim + silk - shrilk). Od hodvábu sa napokon upustilo a hľadalo sa lacnejšie riešenie, aby bol nový bioplast široko použiteľný.

Chitosan je vhodný na výrobu aj veľkých trojrozmerných predmetov, ktoré sa v prírodnom prostredí postupne rozložia, najmä vo vlhkej pôde a pôsobením rozličných mikroorganizmov. Výhodné je aj to, že pri rozklade sa z neho uvoľňujú živiny, ktoré poslúžia ako hnojivo.

Nový bioplast by sa mohol použiť napríklad na výrobu plastových vreciek, obalov či biologicky rozložiteľných detských plienok. Na rozdiel od plastov na báze ropy chitosan nie je prirodzene vodotesný materiál, a tak na ochranu proti pôsobeniu vody naň treba naniesť vrstvu včelieho vosku.


„V mnohých priemyselných odvetviach treba urýchlene prehodnotiť prístup a prejsť na udržateľné, hromadne vyrábané materiály," povedal Dr. Donald E. Ingber, riaditeľ Wyssovho ústavu. „Náš škálovateľný výrobný spôsob ukazuje, že chitosan, ktorý je ľahko dostupný a lacný, môže poslúžiť ako životaschopný bioplast, ktorý by sa mohol aplikovať namiesto bežných plastov v množstve priemyselných odvetví."

Zdroj: cbsnews.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá