Image
7.10.2015 0 Comments

Nový bezstratový obrazový formát FLIF je úspornejší ako PNG či WebP

Každý nový obrazový formát sa snaží zmeniť spôsob, ako sa obrázky a fotografie ukladajú a zdieľajú. Napríklad v roku 2010 nový formát Googlu WebP sľuboval zrýchliť web tým, že zmenší veľkosť obrazových súborov bez toho, aby to nepriaznivo ovplyvnilo ich kvalitu.

Teraz tu máme nového adepta, ktorý chce ešte viac zvýšiť latku a zmenšiť veľkosť súboru. Volá sa FLIF, čo je skratka pre Free Lossless Image Format. Papierovo vyzerá nový formát veľmi pôsobivo - je o 35 % menší než typické súbory PNG, o 37 % menší ako bezstratové JPEG a o 15 % menší ako bezstratové WebP.

images_compression_ratio.jpg

Vlastnosti nového formátu zahŕňajú odtiene sivej/RGB/RGBA (priehľadnosť), 16-bitovú farebnú hĺbku na kanál, prekladané/neprekladané (progresívne) obrázky a podporu pre animácie.

Jedna z veľkých výhod nového formátu je v tom, že na rozdiel od iných bezstratových formátov, ktoré sú vhodné len na určitý typ obrázkov (napr. PNG na kresby, ale nie na fotografie), FLIF funguje dobre pri akomkoľvek obrázku.

A je tu ešte jedna zaujímavá vlastnosť, okrem toho, že je FLIF bezstratový, je aj progresívny. Na to, aby ste získali náhľad obrázka, stačí stiahnuť prvú časť súboru. Obrázok sa načítava postupne so sťahovaním dát. Je to rýchlejšie než pri PNG s prekladaním Adam7, čo si môžete pozrieť aj vo videu.


FLIF je responzívny, čo sa hodí pri mobilných zariadeniach a malej šírke pásma. Ak teda potrebujete menší obrázok s nižšou kvalitou, môžete načítať súbor len čiastočne a potom veľkosť upraviť v prehliadači. A napokon ešte jedna výhoda - FLIF je úplne zadarmo. Bol uvoľnený pod licenciou GNU General Public License, je teda oslobodený od poplatkov a nezaťažený softvérovými patentmi.

A je tu aj jedna nevýhoda -zatiaľ nie je jasné, ako to bude s rýchlosťou v porovnaní s konkurenciou. Kódovanie a dekódovanie nie je veľmi rýchle, no FLIF ešte nie je dokončený. Chýba napríklad podpora metadát, stratovej kompresie a webového prehliadača.

Ak sa chcete dozvedieť viac, navštívte oficiálnu webovú stránku. Zdrojový kód formátu je dostupný na GitHube.

Zdroj: petapixel.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá