Image
7.10.2015 0 Comments

Nový bezstratový obrazový formát FLIF je úspornejší ako PNG či WebP

Každý nový obrazový formát sa snaží zmeniť spôsob, ako sa obrázky a fotografie ukladajú a zdieľajú. Napríklad v roku 2010 nový formát Googlu WebP sľuboval zrýchliť web tým, že zmenší veľkosť obrazových súborov bez toho, aby to nepriaznivo ovplyvnilo ich kvalitu.

Teraz tu máme nového adepta, ktorý chce ešte viac zvýšiť latku a zmenšiť veľkosť súboru. Volá sa FLIF, čo je skratka pre Free Lossless Image Format. Papierovo vyzerá nový formát veľmi pôsobivo - je o 35 % menší než typické súbory PNG, o 37 % menší ako bezstratové JPEG a o 15 % menší ako bezstratové WebP.

images_compression_ratio.jpg

Vlastnosti nového formátu zahŕňajú odtiene sivej/RGB/RGBA (priehľadnosť), 16-bitovú farebnú hĺbku na kanál, prekladané/neprekladané (progresívne) obrázky a podporu pre animácie.

Jedna z veľkých výhod nového formátu je v tom, že na rozdiel od iných bezstratových formátov, ktoré sú vhodné len na určitý typ obrázkov (napr. PNG na kresby, ale nie na fotografie), FLIF funguje dobre pri akomkoľvek obrázku.

A je tu ešte jedna zaujímavá vlastnosť, okrem toho, že je FLIF bezstratový, je aj progresívny. Na to, aby ste získali náhľad obrázka, stačí stiahnuť prvú časť súboru. Obrázok sa načítava postupne so sťahovaním dát. Je to rýchlejšie než pri PNG s prekladaním Adam7, čo si môžete pozrieť aj vo videu.


FLIF je responzívny, čo sa hodí pri mobilných zariadeniach a malej šírke pásma. Ak teda potrebujete menší obrázok s nižšou kvalitou, môžete načítať súbor len čiastočne a potom veľkosť upraviť v prehliadači. A napokon ešte jedna výhoda - FLIF je úplne zadarmo. Bol uvoľnený pod licenciou GNU General Public License, je teda oslobodený od poplatkov a nezaťažený softvérovými patentmi.

A je tu aj jedna nevýhoda -zatiaľ nie je jasné, ako to bude s rýchlosťou v porovnaní s konkurenciou. Kódovanie a dekódovanie nie je veľmi rýchle, no FLIF ešte nie je dokončený. Chýba napríklad podpora metadát, stratovej kompresie a webového prehliadača.

Ak sa chcete dozvedieť viac, navštívte oficiálnu webovú stránku. Zdrojový kód formátu je dostupný na GitHube.

Zdroj: petapixel.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá