Image
7.10.2015 0 Comments

Nový bezstratový obrazový formát FLIF je úspornejší ako PNG či WebP

Každý nový obrazový formát sa snaží zmeniť spôsob, ako sa obrázky a fotografie ukladajú a zdieľajú. Napríklad v roku 2010 nový formát Googlu WebP sľuboval zrýchliť web tým, že zmenší veľkosť obrazových súborov bez toho, aby to nepriaznivo ovplyvnilo ich kvalitu.

Teraz tu máme nového adepta, ktorý chce ešte viac zvýšiť latku a zmenšiť veľkosť súboru. Volá sa FLIF, čo je skratka pre Free Lossless Image Format. Papierovo vyzerá nový formát veľmi pôsobivo - je o 35 % menší než typické súbory PNG, o 37 % menší ako bezstratové JPEG a o 15 % menší ako bezstratové WebP.

images_compression_ratio.jpg

Vlastnosti nového formátu zahŕňajú odtiene sivej/RGB/RGBA (priehľadnosť), 16-bitovú farebnú hĺbku na kanál, prekladané/neprekladané (progresívne) obrázky a podporu pre animácie.

Jedna z veľkých výhod nového formátu je v tom, že na rozdiel od iných bezstratových formátov, ktoré sú vhodné len na určitý typ obrázkov (napr. PNG na kresby, ale nie na fotografie), FLIF funguje dobre pri akomkoľvek obrázku.

A je tu ešte jedna zaujímavá vlastnosť, okrem toho, že je FLIF bezstratový, je aj progresívny. Na to, aby ste získali náhľad obrázka, stačí stiahnuť prvú časť súboru. Obrázok sa načítava postupne so sťahovaním dát. Je to rýchlejšie než pri PNG s prekladaním Adam7, čo si môžete pozrieť aj vo videu.


FLIF je responzívny, čo sa hodí pri mobilných zariadeniach a malej šírke pásma. Ak teda potrebujete menší obrázok s nižšou kvalitou, môžete načítať súbor len čiastočne a potom veľkosť upraviť v prehliadači. A napokon ešte jedna výhoda - FLIF je úplne zadarmo. Bol uvoľnený pod licenciou GNU General Public License, je teda oslobodený od poplatkov a nezaťažený softvérovými patentmi.

A je tu aj jedna nevýhoda -zatiaľ nie je jasné, ako to bude s rýchlosťou v porovnaní s konkurenciou. Kódovanie a dekódovanie nie je veľmi rýchle, no FLIF ešte nie je dokončený. Chýba napríklad podpora metadát, stratovej kompresie a webového prehliadača.

Ak sa chcete dozvedieť viac, navštívte oficiálnu webovú stránku. Zdrojový kód formátu je dostupný na GitHube.

Zdroj: petapixel.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dohady: Samsung prinesie prvý skladateľný smartfón v druhej polovici tohto roka

17.01.2017 00:28

Podľa zvestí z Číny má Samsung oficiálne predstaviť svoj prvý skladací smartfón v treťom či štvrtom štvrťroku tohto roka, no presný termín ešte nebol odhalený. Správa pochádza z príspevku na webe Weib ...

Produkty

Opera predstavila Neon. Bude takto vyzerať budúcnosť prehliadania webu?

17.01.2017 00:25

Spoločnosť Opera Software ukázala novú koncepciu svojho webového prehliadač a názvom Opera Neon. Podľa vývojárov vraj ponúka „pohľad do budúcnosti desktopových prehliadačov“. Základom je takisto Chro ...

Produkty

Google používa strojové učenie na zníženie dátovej spotreby pri obrázkoch s vysokým rozlíšením

17.01.2017 00:22

Vlani v novembri Google predstavil technológiu RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution). Ide o metódu interpolácie, ktorá má zlepšiť zobrazenie fotiek s nízkym rozlíšením a ušetriť dátové pre ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá