Image
10.11.2015 0 Comments

Nový androidový malvér sa prakticky nedá odstrániť. Lepšie je kúpiť si nový telefón

Majitelia androidových zariadení majú ďalší dôvod, prečo si sťahovať namiesto aplikácií tretích strán výlučne softvér z obchodu Google Play. Bezpečnostná firma Lookout totiž nedávno upozornila, že za posledný rok zhromaždila viac ako 20 000 vzoriek aplikácií infikovaných advérom z troch malvérových rodín: Shuanet, Kemoge (alebo aj ShiftyBug) a Shedun (GhostPush). Kódy niektorých variantov z týchto rodín malvéru sú na 71 - 82 % identické, čo potvrdzuje príbuzenské väzby medzi týmto tromi skupinami.

Po inštalácii - zvyčajne z nejakej aplikácie tretej strany - škodlivý kód získal prístup root a zamieril do obľúbených aplikácií ako Snapchat, Twitter, Facebook a pod. Získal tak prístup aj k systémovým službám.

„Na rozdiel od starších typov advéru, ktoré boli zjavné a nepríjemné, takže pobádali používateľov odinštalovať ich, nový typ advéru nečinne číha v pozadí," vyjadrili sa výskumníci spoločnosti Lookout. No vzhľadom na to, že má práva roota, má aj veľké možnosti. Môže sa ďalej šíriť a ohrozovať súkromie používateľa.

Pritom obete si pravdepodobne nebudú môcť malvér odinštalovať, obnovenie továrenského nastavenia ho neodstráni, takže najjednoduchšie riešenie je kúpa nového zariadenia. Druhá možnosť je vyhľadať odbornú pomoc. Malvér by sa totiž azda dal odstrániť flashovaním pamäte ROM, ale to bežný používateľ nezvládne.

Odborníci odporúčajú sťahovať androidové aplikácie z Google Play, kde je v predvolenom nastavení zapnutá funkcia overovania aplikácií (Verify Apps). Tá varuje pred inštaláciou aplikácie, ktorá môže byť potenciálne škodlivá.

Zdroj: techtimes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá