Image
10.11.2015 0 Comments

Nový androidový malvér sa prakticky nedá odstrániť. Lepšie je kúpiť si nový telefón

Majitelia androidových zariadení majú ďalší dôvod, prečo si sťahovať namiesto aplikácií tretích strán výlučne softvér z obchodu Google Play. Bezpečnostná firma Lookout totiž nedávno upozornila, že za posledný rok zhromaždila viac ako 20 000 vzoriek aplikácií infikovaných advérom z troch malvérových rodín: Shuanet, Kemoge (alebo aj ShiftyBug) a Shedun (GhostPush). Kódy niektorých variantov z týchto rodín malvéru sú na 71 - 82 % identické, čo potvrdzuje príbuzenské väzby medzi týmto tromi skupinami.

Po inštalácii - zvyčajne z nejakej aplikácie tretej strany - škodlivý kód získal prístup root a zamieril do obľúbených aplikácií ako Snapchat, Twitter, Facebook a pod. Získal tak prístup aj k systémovým službám.

„Na rozdiel od starších typov advéru, ktoré boli zjavné a nepríjemné, takže pobádali používateľov odinštalovať ich, nový typ advéru nečinne číha v pozadí," vyjadrili sa výskumníci spoločnosti Lookout. No vzhľadom na to, že má práva roota, má aj veľké možnosti. Môže sa ďalej šíriť a ohrozovať súkromie používateľa.

Pritom obete si pravdepodobne nebudú môcť malvér odinštalovať, obnovenie továrenského nastavenia ho neodstráni, takže najjednoduchšie riešenie je kúpa nového zariadenia. Druhá možnosť je vyhľadať odbornú pomoc. Malvér by sa totiž azda dal odstrániť flashovaním pamäte ROM, ale to bežný používateľ nezvládne.

Odborníci odporúčajú sťahovať androidové aplikácie z Google Play, kde je v predvolenom nastavení zapnutá funkcia overovania aplikácií (Verify Apps). Tá varuje pred inštaláciou aplikácie, ktorá môže byť potenciálne škodlivá.

Zdroj: techtimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá