Image
28.12.2012 0 Comments

Novinky zo sveta Raspberry Pi: Full HD fotoaparát, notebook či vlastná stanica GSM

Raspberry Pi.jpg Od okamihu, keď sa maličké počítače za 35 dolárov s názvom Raspberry Pi začali skutočne predávať, sa objavilo množstvo spôsobov ich použitia a rozšírenia, tak ako sa pri tejto platforme orientovanej na výučbu aj predpokladalo. Objavili sa herné konzoly, servery pre Minecraft, server FTP poháňaný solárnym článkom, superpočítač Iridis-Pi postavený z kociek lega a 64 počítačov Raspberry Pi s obstarávacou cenou okolo 2500 libier... Niekoľko z nich sa objavilo na samom konci roka 2012, preto si nimi minimálne platformu miniatúrnych PC trochu pripomeňme.

Vlastný obchod s aplikáciami

Nová aktivita vo svete Raspberry Pi je Pi Store, obchod na centralizovanú distribúciu softvéru pre používateľov tohto miniatúrneho PC. Je na začiatku svojej existencie, takže by záujemcov nemala prekvapiť veľkosť súčasnej ponuky - 24 aplikácií, z toho jedna je komerčná. Napriek tomu si sem už našla cestu implementácia Likre Office a niekoľko hier. Využívanie Pri Store je úplne bezplatné.

Modul fotoaparátu schopný videozáznamu vo full HD

V novembri nadácia Raspberry Pi oznámila nový hardvérový prírastok - modul s fotoaparátom, ktorý rozšíri počítač o možnosť fotiť a dokonca nahrávať filmy v rozlíšení 1080p. Je vybavený 5-megapixelovým snímačom a pripája sa k doteraz nepoužívanému konektoru CSI na doske Pi. Zatiaľ je vo fáze testovania, ale komerčná dostupnosť sa blíži. Cena by mala byť približne 16 libier.

Notebook Raspberry Pi

Počítač Raspberry Pi je sám osebe maličký, ale pripojenie plnohodnotnej klávesnice a monitora z neho robí tak trochu Frankensteinovo monštrum. To však nebol problém pre špecialistu na notebooky Dell Nathana Morgana. Ten si postavil prenosný počítač s 3,5-palcovým displejom LCD, miniatúrnou klávesnicou, 64 GB diskom SSD a, samozrejme, ďalšími nevyhnutnosťami, ako je Wi-FI, Bluetooth, touchpad a batéria s výdržou až 10 hodín. Vlastné telo bolo vytvorené na 3D tlačiarni. Kompletný návod je, pochopiteľne, podľa tradícií platformy k dispozícii na internete. Pravda, celkové náklady na takýto prenosný počítač sa blížia k 400 dolárom.

Raspberry Pi a vlastná bunka GSM?

Experti zo spoločnosti PA Consulting si postavili vlastnú 7-centimetrovú základňovú stanicu GSM, ktorá poslúži rovnako dobre ako 10-metrová oficiálná BTS a umožňuje prevádzkovať súkromnú sieť z bežných telefónov GSM. Demo je postavené na Raspberry Pi pripojenom k rádiovému rozhraniu a bežne dostupnom softvéri: OpenBTS, ktorý implementuje štandard GSM, FreeSwitch, ktorý slúži na smerovanie hovorov, a ručne napísaný skript, ktorý priraďuje telefónne čísla jednotlivým zariadeniam. Experimenty sa odporúča vykonávať v tienenej miestnosti, pretože inak hrozí porušovanie miestnych telekomunikačných zákonov pre príslušné frekvenčné pásma.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book, ktorý by mal výkonom knokautovať konkurenciu

27.10.2016 11:23

V stredu 26. októbra Microsoft predstavil novú zásadnú aktualizáciu Windows 10 s názvom Creators Update (CU), novinky z oblasti gamingu a profesionálny desktop z rodiny Surface. Prezentoval aj inovova ...

Produkty

Luxusný Xiaomi Mi Mix má 6,4“ displej bez rámčeka a so zaoblenými rohmi. Cena vás prekvapí

27.10.2016 00:25

Na nedávnom tlačovom podujatí, kde Xiaomi uviedlo smartfón Mi Note 2, bol predvedený aj ďalší telefón – Mi Mix. Hoci ho spoločnosť predstavila ako „koncept telefónu“, ukázalo sa, že si ho bude možné a ...

Produkty

Xiaomi Mi Note 2 sa veľmi nápadne podobá na Galaxy Note 7. Prichádza s globálnou podporou pásiem LTE

27.10.2016 00:13

Xiaomi v týchto dňoch predstavilo nový smartfón Mi Note 2, ktorý sa nápadne podobá na Samsung Note 7 (dúfajme, že riziko požiaru je menšie). Jeho špecifikácie sú vcelku impozantné: - 5,7-palcový zaob ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá