2.1.2012 0 Comments

Novinky v účtovníctve a mzdách po 1.1.2012. Budete pripravení?

Od 1. januára 2012 vstupuje v platnosť viacero legislatívnych noviniek. Jednou z tých, ktorá ovplyvní podnikanie stoviek živnostníkov a firiem je aj povinnosť predaja cez fiskalizované registračné pokladnice, cez ktoré je nutné evidovať úhrady faktúr v hotovosti. Aj v mzdách zamestnancov a ich výpočtu dochádza od nového roka k viacerých úpravám. Zatiaľ, čo niektorí používatelia účtovných programov si budú musieť na zmeny počkať alebo si ich upraviť sami, používateľom programov ALFA, OLYMP a OMEGA stačí, ak si po 1.1.2012 stiahnu novú verziu.

V nových verziách účtovných programov ALFA 18.00 a OMEGA 15.00 sa používatelia môžu tešiť na podporu viacerých fiškálnych registračných pokladníc od firmy Elcom a Varos.

Ďalšou významnou novinkou je podpora elektronického doručovania daňových priznaní a výkazov (DPMV, DPH, DPFO, DPPO) na daňové úrady. Táto legislatívna zmena pre platiteľov DPH, pôvodne platná od 1.1.2012 bola nakoniec v decembri odsunutá a začne platiť až od 1.4.2012, no programy už sú v predstihu pripravené pre export XML súborov.

V programe ALFA okrem toto používatelia ocenia aj rýchlejší výber z užívateľských textov, rýchlejší prístup k Daňovému priznaniu typu A či inventúru len za vybrané skladové karty.

Aj nová verzia mzdového softvéru OLYMP 12.00 je aktualizovaná v súlade s najnovšou legislatívou. Používatelia v programe nájdu novú výšku minimálnej mzdy, nezdaniteľnej časti základu dane, zmenené maximálne vymeriavacie základy, prehľady o zrazených preddavkoch a zmeny týkajúce sa dovolenky. Program po dovŕšení 33 rokov automaticky stanoví dĺžku dovolenky na 5 týždňov. Sám nastaví aj krátenie dovolenky pre zamestnancov pracujúcich podľa iného ako 5-dňového pracovného týždňa.
Užívatelia tiež ocenia modernejší vzhľad Personalistiky, prehľadnejšiu mzdovú osnovu a možnosť evidovať aj poslancov, konateľov a príkazné zmluvy v novom type pracovného pomeru. U každého zamestnanca je možné evidovať viac údajov - napríklad fotku alebo dokumenty, zmluvy a dotazníky.

Používatelia účtovného programu OMEGA 15.00 ocenia nový, svieži dizajn fakturácie. Pri predaji so zľavou sa na novom info paneli zobrazí nielen výška zľavy v % a v €, ale aj zisk za položku a faktúru. Pri nahadzovaní tovaru do faktúry stačí používateľovi zadať len pár znakov a program ponúkne vyhovujúci tovar s označením, do ktorého skladu patrí. Nový info panel ponúka aj prehľad o uhradených a neuhradených faktúrach, celkové sumy podrobne a merné jednotky.

Používatelia si najnovšie verzie programov ALFA, OLYMP a OMEGA môžu od 1.1.2012 stiahnuť na stránke www.kros.sk/upgrade


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá