Image
7.10.2014 0 Comments

Novinky na ochranu počítača

Jeseň sa vždy spája s uvádzaním nových bezpečnostných produktov. Rozhodli sme sa vyskúšať dva, ktoré sú zatiaľ k dispozícii. Na ďalšie stálice čakáme a sme zvedaví, čo nové prinesú. Vyskúšali sme slávny ZoneAlarm, no pozreli sme sa na jeho platenú verziu. Takisto nás zaujal nový Kaspersky. Ako vždy prináša niečo, čo ostatní nemajú.

ZoneAlarm Extreme Security

Firewall zadarmo, takto sa kedysi preslávil program od ZoneAlarm. Pre fanúšikov tohto programu máme dobrú správu. Výrobca aj dnes poskytuje verziu zadarmo. My sme však boli zvedaví, ako si počína platená verzia v reálnych podmienkach. Predsa len prívlastok „extrémne zabezpečenie" púta pozornosť a priam nabáda to vyskúšať.

ZoneAlarm.png

Vybavený program na ochranu v sieti, preverený rokmi. Ak chcete byť doslova neviditeľní, toto je riešenie internet security pre vás

Program sa rozrástol a poskytuje tri základné moduly. Kombinuje firewall, antivírus, ochranu súkromia a ďalšie nástroje. Už to nie je len firewall alebo antivírus, ale riešenie internet security, no pod vlastným názvom. Niektorí používatelia hlásia isté problémy pri inštalácii na Windows 8. My sme sa rozhodli vyskúšať program na staršom systéme. Chcelo to jeden neplánovaný reštart, no po ňom sa proces automaticky spustil a dokončil od miesta, kde zamrzol. Na vine mohlo byť spojenie s kontrolou bežiacich procesov prehliadača Chrome. Ten totiž spolu s inštalačným procesom prestal reagovať, pričom ostatné programy bežali bez komplikácií.

Hlavné funkcie

Začnime pohľadom na hlavné bezpečnostné moduly. Klasický antivírusový modul a firewall sú doplnené o novinku v podobe emulácie hrozieb. Je to akési skĺbenie nastupujúcich cloudových antivírusov a tradičnej ochrany. Proces prebieha tak, že podozrivý súbor, napríklad PDF alebo iný kancelársky formát, je odoslaný na server výrobcu. Tam beží v tzv. sandboxovom prostredí a súbor sa nechá otvoriť. Skúma sa následne jeho dosah na systémové prostriedky vo forme aktivovania niektorej z funkcií jeho vnútorného kódu alebo systému.

Nám sa toto riešenie páčilo a vnímame ho ako veľmi dobrú ochranu pred aktívnymi prvkami formátov Microsoft Office. Pre tých, ktorí si nezvykli na ochranu súborov pochádzajúcich z internetu alebo lokálnej siete a vypli ju, je toto dobrá ochrana navyše. Nemusíte jednak neustále potvrdzovať, že chcete povoliť v dokumente úpravy, no zostávate chránení. V prípade, že dostávate do e-mailovej schránky rôzne prezentácie alebo podozrivé PDF, máte takto zaručenú ochranu. A takisto aj ostatní. V databáze škodlivých kódov sa totiž u výrobcu vytvorí signatúra dokumentu a pri ďalších analýzach už bude aj bez ďalšieho skúmania jasné, že tento dokument je rizikový.

Zaujímavé je napríklad aktívne nastavenie na preskakovanie skenovaných súborov väčších ako 8 MB. Vzhľadom na minulosť sa táto hranica posúva, a tak tu vidno trend zväčšovania súborov. Pamätáme si časy, keď antivírusy obsahovali definíciu na štvrtinovú veľkosť.

Firewall je nastavený na automatický beh. Dá sa zapnúť aj maximálne zabezpečenie, no neustále otázky na povolenie prístupu k sieti by používateľa zbytočne zdržovali. Modul obsahuje rozsiahlu databázu programov a ich procesov. Počas testovania sa nám nestalo, aby sme museli potvrdiť prístup známeho programu do siete. Výhodou tohto riešenia je aj obojsmerná kontrola dát. Program dokáže počítač skryť v sieti tak, aby nebolo na základe prichádzajúcich paketov jasné, že ich zamietol alebo na nej nejakým spôsobom reagoval.

To platí aj pre komunikáciu odchádzajúcu na vybrané IP adresy. Vďaka tejto kontrole sa nestane, aby sa počítač sám prezradil ostatným zariadeniam v sieti. Netreba sa však obávať izolácie počítača. Všetky legitímne požiadavky nám bežali bez problémov - napojenie na domáci disk NAS, ako aj povolenie VPN alebo vyhľadania nášho počítača vo vnútornej sieti.

Súčasťou ochrany je keylogger na ochranu proti programom zaznamenávajúcim stlačenie klávesov, antispam a lišta integrujúca sa do prehliadačov na zvýšenie ochrany súkromia. My tieto lišty príliš neobľubujeme, no ten, komu neprekáža modifikácia v spôsobe vyhľadávania a chce zvýšiť ochranu na webe, upozornenie na sledovacie weby, ako aj zvýšiť bezpečnosť na Facebooku, nech si ju nainštaluje.

Nechýba ani modul Tune-Up. Je súčasťou tejto verzie a stará sa o optimalizáciu systémových častí a zálohovanie aktuálneho stavu systému vrátane registrov.

Ochrana proti krádeži

Podľa prieskumov Kaspersky bol v roku 2013 každých 53 sekúnd odcudzený jeden prenosný počítač. Je to závratné číslo, preto sa výrobcovia angažujú aj v ochrane prostredníctvom lokalizačných služieb a správy na diaľku. Služba FindMyLaptop zobrazí polohu počítača na mape, umožní jeho zamknutie, odoslanie správy vlastníkovi a takisto podporuje aj fotografovanie prostredníctvom webovej kamery a vytváranie snímok obrazovky. Zaujímavá je možnosť prenosu dát z ukradnutého počítača na váš webový účet tejto služby. Ak už nebudete mať možnosť dohľadať alebo reálne získať počítač späť, je šanca na záchranu aspoň časti súborov - tých, ktoré sa stihnú preniesť. V rámci on-line zálohovania máte v cene programu priestor s kapacitou 5 GB.

Hodnotenie:

Špičkový firewall, pokročilá antivírusová ochrana, služba FindMyLaptop, možnosti vlastného nastavenia, nízke systémové nároky
Počiatočné problémy pri inštalácii

Cena: 51,90 EUR na 3 PC/1 rok
Link: www.zonealarrm.com

Kaspersky Internet Security 2015

Tento zabezpečovací program prináša v najnovšej verzii razantné zjednodušenie rozhrania. Navyše sa prispôsobuje trhu aj licenčnou politikou svojich programov. Od tejto verzie je dostupné aktualizovanie a upgrade bezpečnostných produktov. Ak sa teda objaví nová verzia, budete mať nárok na aktualizáciu. Netreba tak novú verziu kupovať alebo čakať, kým vyprší predplatné vírusových aktualizácií.

KIS2015.png

Kaspersky zapracoval na zmene rozhrania - prináša štatistiky siete a špecializované nástroje na ochranu počítača

Zmeny a novinky

Zjednodušenie ovládania je vhodné pre používateľov, ktorí chcú program nainštalovať a viac sa nestarať o jeho nastavenia. Zostala však aj možnosť pre tých, ktorí si ho radi prispôsobia vlastným potrebám. V pokročilej časti sú zobrazené grafické štatistiky čítania a zápisu na disk, využitie RAM aj procesora a dátová prevádzka za posledných 24 hodín.

Firewall má po novom funkciu na upozorňovanie rizík vo verejných sieťach. Takisto sme ocenili možnosť definovania vlastností sietí, ku ktorým sa bežne pripájame. Okrem tradičného určenia, či ide o bezpečnú, lokálnu alebo verejnú sieť, máme možnosť nechať si zobrazovať notifikácie o pripojení k nej. Páčilo sa nám aj definovanie predvolenej tlačiarne po pripojení k vybranej sieti. Je to detail, ale pri prechode notebooku z domu do práce automatické prepnutie poteší.

Zoznam aplikácií s pravidlami je radený podľa výrobcu. Nemáte tak zmätok v nainštalovaných programoch a navyše viete, ktorý program alebo proces kam patrí. V rámci kontroly aplikácií nastalo zlepšenie v identifikácii škodlivých programov. Ide najmä o tie, ktoré ťažšie identifikujú aj skúsenejší používatelia. Jedna z podstatných vlastností je aj možnosť obnovy systému do bodu pred napadnutím škodlivým kódom.

Antivírusové jadro môže síce škodlivý kód odstrániť a vykonať aj nápravu v modifikáciách systému, no málokedy sa systém opraví do pôvodného funkčného stavu. Súčasťou inštalácie je aj doplnok pre internetové prehliadače. Vykonáva dohľad nad škodlivými webmi a odhaľuje v nich malvér. Toto považujeme za jednu z najdôležitejších funkcií, keďže drvivá väčšina hrozieb sa k používateľovi dostane cez neznáme stránky.

Pre používateľov, ktorí sú znepokojení možným zneužitím svojej webovej kamery na počítači, je tu jej ochrana. Kaspersky umožňuje zabrániť neautorizovanému prístupu na diaľku k vašej webovej kamere.

V rámci zlepšení sa dostal na rad aj antiphishingový modul, ktorý rozpozná podvrhnuté lokality webových odkazov v e-mailových správach. Tie najčastejšie slúžia na odcudzenie identity alebo prístup k vašim bankovým údajom. Aplikácia je na internetové bankovníctvo pripravená veľmi dobre. Umožňuje cez svoj modul Safe Money ochrániť vaše prihlasovacie údaje a platby cez internet. Využíva na to záznam, ktorý si používateľ nadefinuje o webovej stránke.

Potom sa spúšťa cez doplnok Safe Browser, čo je vlastne zabezpečený prehliadač. Má aj samostatné orámovanie a nedá sa prehliadnuť, že ide o inú verziu Chrome než tú, ktorú máte prípadne nainštalovanú na PC. Samozrejme, je len na používateľovi, ako si definuje otváranie stránky. Môže to byť systémom automatického otvorenia v chránenej verzii prehliadača alebo sa program vždy pred spustením webu opýta, kde si ho želá otvoriť.

SafeMoney.png

Funkcia Safe Money chráni vaše dáta a peniaze pri elektronickom obchodovaní

Rozširujúce možnosti tvorí virtuálna klávesnica. Je to ochrana proti keyloggerom a jej aktivácia z pochopiteľných dôvodov vyžaduje reštart počítača. Ocenili sme aj špeciálny skener zraniteľností. Ten preskúma nainštalované aplikácie a ich nastavenia spolu s nastaveniami operačného systému. Dozviete sa tak o rizikových vlastnostiach, ktoré sú povolené priamo systémom alebo súčasťou ako Internet Explorer. V rámci ochrany dát je tu skenovanie pozostatkov po aplikáciách a možnosť vymazania nepotrebných dát. Ak využijete funkciu vlastného skenovania súborov, je tu jedinečná možnosť pridať ich do zoznamu metódou Drag & Drop. Je to užitočné na rýchle preskenovanie vlastných adresárov a súborov z rôznych lokalít.

Ako sme si už zvykli, Kaspersky Internet Security obsahuje aj značne prepracovaný systém rodičovskej kontroly. Máte k dispozícii detaily o možnosti využívania počítača, internetu a takisto podrobný reporting aktivít vašich ratolestí. V rámci kontroly aplikácií je integrovaný modul na ochranu pred spúšťaním nevhodných hier. Využívajú sa oba hodnotiace systémy - PEGI a ESRB.

Hodnotenie:

Výrazné zjednodušenie obsluhy, špeciálne utility navyše, dôraz na ochranu IB, možnosti konfigurácie
Miestami náročnejší na výkon CPU

Cena: 31,45 EUR na 1 PC/1 rok
Link: www.zonealarrm.com

Verdikt PC REVUE

ZoneAlarm Extreme Security je pokročilá verzia zabezpečovacieho programu. Zachováva si svoj dizajn aj spôsob ovládania. Nepotrebuje silný počítač a jeho firewall patrí medzi špičku v tejto oblasti softvérových riešení. Pracuje samostatne, no ak chcete niečo meniť, odporúčame aspoň čiastočnú znalosť problematiky. Kaspersky Internet Security 2015 je určený pre používateľov, ktorí chcú samostatne pracujúcu ochranu s dôrazom na zabezpečenie internet bankingu a tomu zodpovedajúce utility navyše. Má softvérové nástroje na ochranu a zlepšenie nastavení systému. Počítajte však s tým, že má trochu vyššie systémové nároky ako ZoneAlarm.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá