25.10.2012 0 Comments

Novell a Konferencia biskupov Slovenska predstavili projekt ECCLESIA

Spoločnosť Novell a Konferencia biskupov Slovenska oznámili spustenie projektu ECCLESIA. Táto služba poskytne občanom výrazne jednoduchší proces pri vybavovaní dokumentov, potrebných napr. k sobášu, ku krstu, k prvému svätému prijímaniu, či k iným sviatostiam. Zároveň tento projekt je platformou pre efektívnejšiu a rýchlejšiu komunikáciu medzi cirkevnými subjektmi.

Cieľom projektu je vytvoriť potrebnú infraštruktúru pre komunikáciu medzi arcidiecézami a diecézami v rámci štruktúr katolíckej cirkvi tak, aby fungovala ako dostupná a preferovaná služba pri získaní vybraných dokumentov. Z jestvujúcich farských úradov sa stanú kontaktné miesta, kde bude možné požiadať, vystaviť, alebo overiť potrebné dokumenty. Služba sa pozitívne prejaví na časovej a finančnej úspore žiadateľov a zefektívni prácu cirkevných úradov.

„Zjednotiť elektronický komunikačný systém medzi všetkými diecézami a arcidiecézami katolíckej cirkvi na Slovensku je odvážny a veľmi náročný plán. Som hrdý, že sa nám ho darí úspešne napĺňať. ECCLESIA je projekt, vďaka ktorému majú ľahší život nielen úrady Katolíckej cirkvi, ale predovšetkým občania. Vybavovanie požiadaviek na farských úradoch je pomocou Ecclesie oveľa jednoduchšie," povedal Mário Minarovský, výkonný riaditeľ spoločnosti Novell.

„Tento projekt nie je samoúčelný, ale je súčasťou komunikácie, ktorá napomáha vytvoriť komunitu. I keď využívame moderné technológie, projektom Ecclesia nesledujeme len zrýchlenie komunikácie a primárne ho nerobíme ani kvôli zlepšeniu obehu dokumentov. Našou hlavnou motiváciou je spraviť všetko, aby sme našim veriacim sprostredkovali nadprirodzené dobrá, ktorým je Boh sám." povedal Anton Ziolkovský, výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska, ktorá projekt zastrešuje.

Projekt sa začal v pilotnej fáze v dvoch najväčších diecézach: Bratislavskej a Košickej. Kontaktné miesta ECCLESIA na farách umožnia občanom, členom katolíckej cirkvi, požiadať o výpis, resp. potvrdenie o prijatých sviatostiach na ktoromkoľvek farskom úrade v rámci Slovenskej republiky. Občanom tak odpadne povinnosť cestovať na príslušný farský úrad, na ktorom bola sviatosť vykonaná. Modernizácia informačných systémov bude mať pozitívny dopad aj na jednotlivé farské úrady, ktorým zjednodušený administratívny úkon prinesie výraznú úsporu času a efektívnejšiu komunikáciu s občanmi.

Projekt ECCLESIA je inšpirovaný českým projektom Czech POINT, ktorý bol úspešne spustený v Čechách pred piatimi rokmi a je považovaný za najúspešnejší projekt českého eGovernmentu. Spustením projektu ECCLESIA sa Katolícka cirkev stala na Slovensku prvou inštitúciou celorepublikového charakteru, zavádzajúcou elektronické služby na úrovni zodpovedajúcej modernej spoločnosti, pri zachovaní všetkých cirkevno-právnych predpisov a bezpečnostných opatrení.

Bližšie informácie o projektu na Kongresu ITAPA: www.itapa.sk

Keynote 24. 10. 2012, 10.45 hodin:

  • Tradične moderná cirkev. Vízia používania elektronických služieb v Katolíckej cirkvi na Slovensku (Anton Ziolkovský, Konferencie biskupov Slovenska)

Keynote 25. 10. 2012, 10.30 hodin:

  • Nové služby verejnej správy (Mario Minarovsky, Novell)
Diskusia k projektu (Panelisti: Tibor Hajdu, Ivan Langer, Mario Minarovsky, Ján Urban, Anton Ziolkovský)


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá