Image
7.9.2012 0 Comments

Nové toolkity od Intelu podporujú paralelné programovanie

Intel-corporation.jpg Kompilátory, knižnice aj analytické nástroje zahrnuté v produktoch Parallel Studio XE 2013 a Cluster Studio XE 2013 majú prispieť k lepšiemu výkonu aplikácií.
Práve teraz, v čase, keď sa vývojári snažia pre svoje programy využiť všetok dostupný výkon, prichádza Intel s novými balíkmi nástrojov na vývoj aplikácií, ktoré budú môcť bežať na viacerých procesoroch zároveň a budú si rozumieť aj s viacjadrovými čipmi.

Nové toolkity Intel Parallel Studio XE 2013 a Intel Cluster Studio XE 2013 prinášajú lepšie prekladače a knižnice, rovnako aj podporu pre tretiu generáciu procesorov Core. Intel počíta s tým, že nástroje v nich zahrnuté využijú predovšetkým tvorcovia vedeckých, analytických a digitálnych mediálnych systémov. Parallel Studio XE potom konkrétne ponúka nástroje na vývoj aplikácií využívajúcich zdieľanú pamäť, zatiaľ čo Cluster Studio XE k tomu ešte navyše pridáva knižnicu MPI (Message Passing Interface).

Popri procesoroch Core nové nástroje možno využiť aj na zvýšenie výkonu aplikácií bežiacich na koprocesore Intel Xeon Phi. Podobne sa v nich počíta s podporou mikroarchitektúry Ivy Bridge aj pripravovanej architektúry Haswell.

Predstava Intelu je taká, že aplikácie vytvorené za použitia nových nástrojov bude možné spustiť v rade rôznorodých systémov - od klastrov a serverov až po desktopy a ultrabooky. „Vo Windows tieto nástroje možno integrovať s vývojovým prostredím Visual Studio. V Linuxe ich, naopak, väčšina ľudí bude zrejme používať samostatne alebo ich spojí napríklad s GNU debugerom," vysvetľuje James Reinders z Intelu.

Hoci sú toolkity primárne určené na vývoj aplikácií v jazykoch C, C++ a Fortran, poradia si aj s profilovaním programov obsahujúcich časti kódu napísané v Jave. Možno tak vykonať analýzu celého programu, a to vrátane častí napísaných v Jave. Rozšírená podpora je dostupná pre C++ 11 a Fortran 2008.

Parallel Studio XE je k dispozícii už teraz, ale na Cluster Studio XE si budeme musieť zrejme počkať až do novembra.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá