Image
7.9.2012 0 Comments

Nové toolkity od Intelu podporujú paralelné programovanie

Intel-corporation.jpg Kompilátory, knižnice aj analytické nástroje zahrnuté v produktoch Parallel Studio XE 2013 a Cluster Studio XE 2013 majú prispieť k lepšiemu výkonu aplikácií.
Práve teraz, v čase, keď sa vývojári snažia pre svoje programy využiť všetok dostupný výkon, prichádza Intel s novými balíkmi nástrojov na vývoj aplikácií, ktoré budú môcť bežať na viacerých procesoroch zároveň a budú si rozumieť aj s viacjadrovými čipmi.

Nové toolkity Intel Parallel Studio XE 2013 a Intel Cluster Studio XE 2013 prinášajú lepšie prekladače a knižnice, rovnako aj podporu pre tretiu generáciu procesorov Core. Intel počíta s tým, že nástroje v nich zahrnuté využijú predovšetkým tvorcovia vedeckých, analytických a digitálnych mediálnych systémov. Parallel Studio XE potom konkrétne ponúka nástroje na vývoj aplikácií využívajúcich zdieľanú pamäť, zatiaľ čo Cluster Studio XE k tomu ešte navyše pridáva knižnicu MPI (Message Passing Interface).

Popri procesoroch Core nové nástroje možno využiť aj na zvýšenie výkonu aplikácií bežiacich na koprocesore Intel Xeon Phi. Podobne sa v nich počíta s podporou mikroarchitektúry Ivy Bridge aj pripravovanej architektúry Haswell.

Predstava Intelu je taká, že aplikácie vytvorené za použitia nových nástrojov bude možné spustiť v rade rôznorodých systémov - od klastrov a serverov až po desktopy a ultrabooky. „Vo Windows tieto nástroje možno integrovať s vývojovým prostredím Visual Studio. V Linuxe ich, naopak, väčšina ľudí bude zrejme používať samostatne alebo ich spojí napríklad s GNU debugerom," vysvetľuje James Reinders z Intelu.

Hoci sú toolkity primárne určené na vývoj aplikácií v jazykoch C, C++ a Fortran, poradia si aj s profilovaním programov obsahujúcich časti kódu napísané v Jave. Možno tak vykonať analýzu celého programu, a to vrátane častí napísaných v Jave. Rozšírená podpora je dostupná pre C++ 11 a Fortran 2008.

Parallel Studio XE je k dispozícii už teraz, ale na Cluster Studio XE si budeme musieť zrejme počkať až do novembra.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá