Image
11.12.2012 0 Comments

Nové technológie pomôžu futbalovým rozhodcom pri určovaní regulárnosti gólu. Ktorá je presnejšia?

Fanúšikovia futbalu si iste pamätajú zopár prípadov, keď o výsledku zápasu či aj o titule rozhodol gól získaný za pochybných okolností. Na zamedzenie takýchto kontroverzných prípadov už mnohí dlhší čas volajú po zavedení tzv. videorozhodcu. A zdá sa, že sa blýska na lepšie časy.

Medzinárodná futbalová federácia FIFA v súčasnosti testuje v Japonsku na dvoch rôznych štadiónoch hneď dva systémy na kontrolu vstrelených gólov. Systém Hawk-Eye (Jastrabie oko), ktorý sa už využíva v tenise či krikete, sa skúša na Toyota Stadium a GoalRef, vyvinutý v nemeckom Fraunhoferovom inštitúte, je nasadený na štadióne v Jokohame. Oba systémy už FIFA schválila, ale zatiaľ sa oficiálne nepoužili.

Systém Jastrabie oko je založený na sústave šiestich až ôsmich vysokorýchlostných kamier, inštalovaných na rôznych miestach, ktoré z rozličných uhlov sledujú dráhu lopty. Tie vytvoria niekoľko stoviek snímok za sekundu s cieľom zistiť, či sa lopta dostala za bránkovú čiaru alebo nie. Výhodné je, že ide o úplne pasívny systém, ktorý nijako nezasahuje do hracieho poľa.

hawk-eye_kamery.jpg

Naproti tomu systém GoalRef využíva umelo vytvorené nízkofrekvenčné magnetické pole - jedno je vytvorené v bránkovisku, druhé okolo lopty, v ktorej je pasívny elektronický obvod. Vzájomné pôsobenie polí sníma cievka umiestnená na bránke. Vyhodnotením zmien v magnetickom poli možno určiť, či lopta celým svojím objemom prešla bránkovou čiarou, teda či je gól platný.

goalref.jpg

Na upozornenie rozhodcu využíva GoalRef špeciálne hodinky, ktoré v prípade gólu okrem zobrazenia textu aj vibrujú. V systéme Jastrabie oko je na to potrebný operátor, ktorý všetko sleduje. Oba systémy však umožňujú dodať výsledok do jednej sekundy.

goalref_hodinky.jpg

Testovanie technológie na MS klubov v Japonsku má pomôcť pri rozhodovaní FIFA o jej nasadení na Pohári Konfederácie v Brazílii v marci budúceho roka. Predseda FIFA Sepp Blatter bol dlho proti použitiu technológií pri rozhodovaní. O ich potrebe ho presvedčil až neuznaný regulárny gól stredopoliara Franka Lamparda v zápase Anglicka a Nemecka na MS 2010, ktorý rozhodol o tom, že Angličania museli šampionát opustiť.

Zavedenie týchto technológií neovplyvní autonómiu konečného rozhodnutia rozhodcu, budú sa používať iba ako doplnková pomôcka. Aj to iba pri určovaní regulárnosti gólu, rozhodnutia o iných herných situáciách, ako sú fauly či ofsajdy, zostanú naďalej plne na posúdení rozhodcov.

Zdroj: dailymail.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá