Image
11.12.2012 0 Comments

Nové technológie pomôžu futbalovým rozhodcom pri určovaní regulárnosti gólu. Ktorá je presnejšia?

Fanúšikovia futbalu si iste pamätajú zopár prípadov, keď o výsledku zápasu či aj o titule rozhodol gól získaný za pochybných okolností. Na zamedzenie takýchto kontroverzných prípadov už mnohí dlhší čas volajú po zavedení tzv. videorozhodcu. A zdá sa, že sa blýska na lepšie časy.

Medzinárodná futbalová federácia FIFA v súčasnosti testuje v Japonsku na dvoch rôznych štadiónoch hneď dva systémy na kontrolu vstrelených gólov. Systém Hawk-Eye (Jastrabie oko), ktorý sa už využíva v tenise či krikete, sa skúša na Toyota Stadium a GoalRef, vyvinutý v nemeckom Fraunhoferovom inštitúte, je nasadený na štadióne v Jokohame. Oba systémy už FIFA schválila, ale zatiaľ sa oficiálne nepoužili.

Systém Jastrabie oko je založený na sústave šiestich až ôsmich vysokorýchlostných kamier, inštalovaných na rôznych miestach, ktoré z rozličných uhlov sledujú dráhu lopty. Tie vytvoria niekoľko stoviek snímok za sekundu s cieľom zistiť, či sa lopta dostala za bránkovú čiaru alebo nie. Výhodné je, že ide o úplne pasívny systém, ktorý nijako nezasahuje do hracieho poľa.

hawk-eye_kamery.jpg

Naproti tomu systém GoalRef využíva umelo vytvorené nízkofrekvenčné magnetické pole - jedno je vytvorené v bránkovisku, druhé okolo lopty, v ktorej je pasívny elektronický obvod. Vzájomné pôsobenie polí sníma cievka umiestnená na bránke. Vyhodnotením zmien v magnetickom poli možno určiť, či lopta celým svojím objemom prešla bránkovou čiarou, teda či je gól platný.

goalref.jpg

Na upozornenie rozhodcu využíva GoalRef špeciálne hodinky, ktoré v prípade gólu okrem zobrazenia textu aj vibrujú. V systéme Jastrabie oko je na to potrebný operátor, ktorý všetko sleduje. Oba systémy však umožňujú dodať výsledok do jednej sekundy.

goalref_hodinky.jpg

Testovanie technológie na MS klubov v Japonsku má pomôcť pri rozhodovaní FIFA o jej nasadení na Pohári Konfederácie v Brazílii v marci budúceho roka. Predseda FIFA Sepp Blatter bol dlho proti použitiu technológií pri rozhodovaní. O ich potrebe ho presvedčil až neuznaný regulárny gól stredopoliara Franka Lamparda v zápase Anglicka a Nemecka na MS 2010, ktorý rozhodol o tom, že Angličania museli šampionát opustiť.

Zavedenie týchto technológií neovplyvní autonómiu konečného rozhodnutia rozhodcu, budú sa používať iba ako doplnková pomôcka. Aj to iba pri určovaní regulárnosti gólu, rozhodnutia o iných herných situáciách, ako sú fauly či ofsajdy, zostanú naďalej plne na posúdení rozhodcov.

Zdroj: dailymail.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá