Image
14.4.2015 0 Comments

Nové nositeľné technológie vyvolávajú obavy. Sú naozaj škodlivé?

AppleWatch1.jpg Vedci i zákazníci čoraz viac polemizujú nad otázkou, či mobilné telefóny, ako aj nová nositeľná elektronika sú naozaj bezpečné, alebo ich časté používanie vedie k zdravotným problémom, akými sú poruchy krvného obehu, nádory na mozgu alebo rakovina.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, skupina spadajúca pod Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), prišla s najnezaujatejšími a najjednoznačnejšími výsledkami. Zverejnila, že mobilné telefóny môžu byť „potenciálne karcinogénne" a škodlivé asi ako niektoré čistiace chemikálie či pesticídy. Okrem iného tvrdí, že čím je takéto zariadenie ďalej od hlavy jeho užívateľa, tým menej je nebezpečné.

Iné štúdie uisťujú ľudí o pravom opaku - mobilné telefóny škodlivé nie sú. Avšak niektoré z týchto výskumov financovali mobilné spoločnosti a obchodné skupiny, takže výsledky môžu byť spochybniteľné a označené ako neobjektívne.

Americké Stredisko pre kontrolu a predchádzanie chorobám preto počas minulého roka prišlo k záveru, že je potrebný ďalší výskum. Až potom bude možné s určitosťou povedať, či používanie mobilných telefónov naozaj spôsobuje zdravotné problémy.

Doktor Joseph Mercola, zaoberajúci sa alternatívnou medicínou, tvrdí, že pokiaľ nemá zariadenie zabudované 3G modul, škodlivé následky sú minimálne. Z toho vyplýva, že technológie ako Jawbone Up alebo Apple Watch by mali byť v poriadku. „Pokiaľ si však kúpite hodinky so zabudovaným mobilným čipom, potom máte na zápästí priviazaný mobilný telefón," dodáva. A to vraj vôbec nie je dobrý nápad.

Zdroj: nytimes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá