Image
14.4.2015 0 Comments

Nové nositeľné technológie vyvolávajú obavy. Sú naozaj škodlivé?

AppleWatch1.jpg Vedci i zákazníci čoraz viac polemizujú nad otázkou, či mobilné telefóny, ako aj nová nositeľná elektronika sú naozaj bezpečné, alebo ich časté používanie vedie k zdravotným problémom, akými sú poruchy krvného obehu, nádory na mozgu alebo rakovina.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, skupina spadajúca pod Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), prišla s najnezaujatejšími a najjednoznačnejšími výsledkami. Zverejnila, že mobilné telefóny môžu byť „potenciálne karcinogénne" a škodlivé asi ako niektoré čistiace chemikálie či pesticídy. Okrem iného tvrdí, že čím je takéto zariadenie ďalej od hlavy jeho užívateľa, tým menej je nebezpečné.

Iné štúdie uisťujú ľudí o pravom opaku - mobilné telefóny škodlivé nie sú. Avšak niektoré z týchto výskumov financovali mobilné spoločnosti a obchodné skupiny, takže výsledky môžu byť spochybniteľné a označené ako neobjektívne.

Americké Stredisko pre kontrolu a predchádzanie chorobám preto počas minulého roka prišlo k záveru, že je potrebný ďalší výskum. Až potom bude možné s určitosťou povedať, či používanie mobilných telefónov naozaj spôsobuje zdravotné problémy.

Doktor Joseph Mercola, zaoberajúci sa alternatívnou medicínou, tvrdí, že pokiaľ nemá zariadenie zabudované 3G modul, škodlivé následky sú minimálne. Z toho vyplýva, že technológie ako Jawbone Up alebo Apple Watch by mali byť v poriadku. „Pokiaľ si však kúpite hodinky so zabudovaným mobilným čipom, potom máte na zápästí priviazaný mobilný telefón," dodáva. A to vraj vôbec nie je dobrý nápad.

Zdroj: nytimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá