Image
14.4.2015 0 Comments

Nové nositeľné technológie vyvolávajú obavy. Sú naozaj škodlivé?

AppleWatch1.jpg Vedci i zákazníci čoraz viac polemizujú nad otázkou, či mobilné telefóny, ako aj nová nositeľná elektronika sú naozaj bezpečné, alebo ich časté používanie vedie k zdravotným problémom, akými sú poruchy krvného obehu, nádory na mozgu alebo rakovina.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, skupina spadajúca pod Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), prišla s najnezaujatejšími a najjednoznačnejšími výsledkami. Zverejnila, že mobilné telefóny môžu byť „potenciálne karcinogénne" a škodlivé asi ako niektoré čistiace chemikálie či pesticídy. Okrem iného tvrdí, že čím je takéto zariadenie ďalej od hlavy jeho užívateľa, tým menej je nebezpečné.

Iné štúdie uisťujú ľudí o pravom opaku - mobilné telefóny škodlivé nie sú. Avšak niektoré z týchto výskumov financovali mobilné spoločnosti a obchodné skupiny, takže výsledky môžu byť spochybniteľné a označené ako neobjektívne.

Americké Stredisko pre kontrolu a predchádzanie chorobám preto počas minulého roka prišlo k záveru, že je potrebný ďalší výskum. Až potom bude možné s určitosťou povedať, či používanie mobilných telefónov naozaj spôsobuje zdravotné problémy.

Doktor Joseph Mercola, zaoberajúci sa alternatívnou medicínou, tvrdí, že pokiaľ nemá zariadenie zabudované 3G modul, škodlivé následky sú minimálne. Z toho vyplýva, že technológie ako Jawbone Up alebo Apple Watch by mali byť v poriadku. „Pokiaľ si však kúpite hodinky so zabudovaným mobilným čipom, potom máte na zápästí priviazaný mobilný telefón," dodáva. A to vraj vôbec nie je dobrý nápad.

Zdroj: nytimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá