SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Nové nariadenie EÚ v oblasti domácich vysávačov s upraveným výkonom na 1600 W

Tlačové správy
0

irobot.jpg Robotické vysávače netreba meniť, aby zodpovedali normám EÚ, keďže ich už teraz spĺňajú!

Od 1. septembra bude aj na Slovensku platná norma Európskej únie, ktorá obmedzuje elektrický príkon vysávačov v domácnosti na hodnotu 1600 W. To bude znamenať pre mnohých výrobcov klasických vysávačov poriadne vylepšenie technológie ich vysávania alebo sa spotrebitelia budú musieť uspokojiť so zníženým sacím výkonom takéhoto zariadenia. Vylepšenie technológie však pravdepodobne prinesie zvýšenie ceny spotrebiča, znížený výkon sa naopak prejaví tým, že vysávanie bude zdĺhavejšie, namáhavejšie.

Na druhej strane tohto boja stoja robotické vysávače, ako je napr. iRobot Roomba série 800, ktoré obmedzenie na 1600 W spĺňajú už teraz. iRobot Roomba série 800 má pritom maximálny príkon len 26 W, takže spomenutú smernicu naozaj bez problémov spĺňa. Na doplnenie celkového pohľadu ešte pripomeňme, že v roku 2017 bude hranica na obmedzenie elektrického príkonu domácich vysávačov znížená na hodnotu 900 W.

Skúsme sa však na chvíľu zamyslieť, ako je to s cenou za vysávanie v domácnosti a v prvom pohľade počítajme len s cenou za spotrebovanú elektrickú energiu. Postavme proti sebe dva typy vysávačov - robotický a klasický, ktorý už bude spĺňať obmedzenie na hodnotu 1600 W. Ono je to niečo podobné, ako keď si počítate spotrebu pohonných hmôt v automobile - jednoducho chceme vedieť, čo nás bude stáť prevádzka.

Určite všetci chceme mať čistý byt/dom, do ktorého sa budeme radi vracať, a teda počítajme s tým, že sa bude vysávať priestor s plochou 60 m2 každý deň. Pokiaľ máte v byte/dome domáceho miláčika, ako je pes či mačka, je každodenné vysávanie nevyhnutnosťou. Aby sme mohli byť konkrétni, uvažujeme v prípade robotického vysávača s modelom iRobot Roomba série 800. Ten spotrebováva najviac energie pri nabíjaní batérie vysávača, kedy odoberá 26 W. Ak uvažujeme o dobe vysávania 1,5 hodiny denne, potom po takomto vysávaní je nutné dobíjať batériu v v robotickom vysávači zhruba rovnako, teda 1,5 hodiny.

V dobe, keď je batéria nabitá a robot je umiestnený v nabíjacej stanici, je elektrická spotreba minimálna a jej hodnota je 5 W. Ešte menej elektrickej energie sa trochu paradoxne spotrebováva počas samotného vysávania, kedy robot pracuje čisto na batériu a nabíjacia stanica odoberá len zanedbateľné 4 W. Nižšie sme zosumarizovali údaje o spotrebe v tabuľke.

irobot_tab.jpg

Prehľad spotreby klasického vysávača bude oveľa jednoduchší - vysávame 1,5 hodinu a počas celej doby bude elektrická spotreba 1600 W. Skúsme sa ale pozrieť na tieto čísla cez peniaze, hneď uvidíme, že trochu počítania sa naozaj oplatilo.

irobot_tab2.jpg

*Počítali sme so sadzbou DD2 pre ZSE, čo je najbežnejšia tarifa. Pre iné distribučné spoločnosti sa môže poplatok za 1 kWh elektrickej energie mierne líšiť.

irobot2.jpg

Cena ročného vysávania (eur za rok)

irobot_graf.jpg

Ako je vidieť na tomto grafe, robotický vysávač iRobot Roomba 880 je výrazne výhodnejší/šetrnejší z hľadiska spotreby elektrickej energie. Presne vzaté, klasický vysávač so spotrebou 1600 W je o neuveriteľných 1500 % drahší, ako robotický vysávač.

Zhruba sa dá tiež konštatovať, že cena za robotický vysávač len na elektrickej energii sa vráti za menej ako 5 rokov. Treba však ihneď spomenúť ďalšie výhody robotického vysávača, ktoré súvisia s komfortom prevádzky, keďže pri robotickom vysávaní nemusíte byť osobne a môžete sa venovať buď práci alebo zábave. Ono sa to nezdá, ale ak vysávate len 1 hodinu týždenne, do roka takto „prevysávate" celých 7 pracovných dní, a to je čas, ktorý predsa viete využiť oveľa lepšie.

Ak by sme uvažovali s cenou za vysávanie pre priestor do 120 m2, čo predstavuje pri vysávaní 3 hodiny práce, rozdiel v cene spotrebovanej energie by sa ešte zväčšil v prospech robotického zariadenia (ten je lacnejší o 2567 % voči klasike). Avšak vysávať denne klasickým ručným vysávačom 3 hodiny je pravdepodobne nereálne, zatiaľ čo v prípade robotického vysávača je v praxi realizovateľné.

Prepočítajte si to!

Ak si budete po septembri kupovať nový vysávač, dobre porozmýšľajte, do čoho budete investovať. Šetrenie pri prvotnej investícii sa vám v dlhodobom meradle nemusí vyplatiť a ani nevyplatí. Ak sa rozhodnete pre robotický vysávač, informujte sa hlavne na jeho efektívne pokrytie priestoru a výdrže batérie. Chcete mať predsa poriadne povysávané a v tom prípade hovoríme o číslach, ktoré sa blížia k 100 %. Ak máte domáceho miláčika, vyberte si robota, ktorý povysáva aj zvieracie chlpy. Všímajte si kvalitu spracovania robota a systém nevyhnutného čistenia. Dôležitý je pre vás aj servis a dostupnosť náhradných dielov. Aj najkvalitnejší robotický vysávač sa predsa len môže pokaziť.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať