Image
4.11.2015 0 Comments

Nové lithium-air batérie 10× prekonajú kapacitu Li-Ion batérií

Lítiovo-vzduchové (litium-air) batérie majú ponúknuť až desaťnásobnú kapacitu oproti dnes rozšíreným lítiovo-iónovým batériám. Tie sú síce ľahké, na svoju kapacitu však i príliš objemné.

Vedci z univerzity v Cambridge preto už roky pracujú na vývoji batérie, ktorá by mala všetky výhody tej lítiovo-iónovej, ale zaberala by menej miesta.

Budúcnosť by mala byť v lítiovo-vzduchových batériách, doterajšie experimentálne modely sa však ukázali ako nestabilné, s neuspokojivým tempom nabíjania/vybíjania a takisto málo efektívne. Ba čo viac, fungovať môžu len v prostredí s čistým kyslíkom, čo ich v bežnom prostredí činí nepoužiteľnými. Teda aspoň zatiaľ.

Problém s kyslíkom vedci zatiaľ nevyriešili, významne však pokročili v problematike stability a efektívnosti, keď do batérií pridali jodid lítny a uhlíkové elektródy vyrobené z grafénu, teda supertenkého uhlíkového materiálu.

Pridaním jodidu lítneho vývojári zamedzili vznik nežiaducich chemických reakcií, ktoré pri predchádzajúcich modeloch lítiovo-vzduchových batérií viedli k ich postupnému zničeniu. Po tejto úprave batéria vydrží mnohonásobne vyšší počet nabití a vybití - až dvetisíc.

Navyše výdrž batérie tak už je skoro porovnateľná s lítiovo-iónovou batériou. Napriek tomu ešte vývojárom zostáva vyriešiť množstvo problémov, kým budú môcť lítiovo-vzduchové batérie predstaviť na komerčné využitie.

Ich kapacita je síce pozoruhodná, ale výrazne klesá úmerne nabitiu a vybitiu, navyše v batériách dochádza k chemickým reakciám, ktoré môžu v krajnom prípade viesť až k explózii.

Hoci teda vedci urobili ďalší významný krok, ktorý ich priblížil k ich zrodu, aj tak si na ne aspoň desať rokov ešte počkáme.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá