Image
4.11.2015 0 Comments

Nové lithium-air batérie 10× prekonajú kapacitu Li-Ion batérií

Lítiovo-vzduchové (litium-air) batérie majú ponúknuť až desaťnásobnú kapacitu oproti dnes rozšíreným lítiovo-iónovým batériám. Tie sú síce ľahké, na svoju kapacitu však i príliš objemné.

Vedci z univerzity v Cambridge preto už roky pracujú na vývoji batérie, ktorá by mala všetky výhody tej lítiovo-iónovej, ale zaberala by menej miesta.

Budúcnosť by mala byť v lítiovo-vzduchových batériách, doterajšie experimentálne modely sa však ukázali ako nestabilné, s neuspokojivým tempom nabíjania/vybíjania a takisto málo efektívne. Ba čo viac, fungovať môžu len v prostredí s čistým kyslíkom, čo ich v bežnom prostredí činí nepoužiteľnými. Teda aspoň zatiaľ.

Problém s kyslíkom vedci zatiaľ nevyriešili, významne však pokročili v problematike stability a efektívnosti, keď do batérií pridali jodid lítny a uhlíkové elektródy vyrobené z grafénu, teda supertenkého uhlíkového materiálu.

Pridaním jodidu lítneho vývojári zamedzili vznik nežiaducich chemických reakcií, ktoré pri predchádzajúcich modeloch lítiovo-vzduchových batérií viedli k ich postupnému zničeniu. Po tejto úprave batéria vydrží mnohonásobne vyšší počet nabití a vybití - až dvetisíc.

Navyše výdrž batérie tak už je skoro porovnateľná s lítiovo-iónovou batériou. Napriek tomu ešte vývojárom zostáva vyriešiť množstvo problémov, kým budú môcť lítiovo-vzduchové batérie predstaviť na komerčné využitie.

Ich kapacita je síce pozoruhodná, ale výrazne klesá úmerne nabitiu a vybitiu, navyše v batériách dochádza k chemickým reakciám, ktoré môžu v krajnom prípade viesť až k explózii.

Hoci teda vedci urobili ďalší významný krok, ktorý ich priblížil k ich zrodu, aj tak si na ne aspoň desať rokov ešte počkáme.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá