Image
4.11.2015 0 Comments

Nové lithium-air batérie 10× prekonajú kapacitu Li-Ion batérií

Lítiovo-vzduchové (litium-air) batérie majú ponúknuť až desaťnásobnú kapacitu oproti dnes rozšíreným lítiovo-iónovým batériám. Tie sú síce ľahké, na svoju kapacitu však i príliš objemné.

Vedci z univerzity v Cambridge preto už roky pracujú na vývoji batérie, ktorá by mala všetky výhody tej lítiovo-iónovej, ale zaberala by menej miesta.

Budúcnosť by mala byť v lítiovo-vzduchových batériách, doterajšie experimentálne modely sa však ukázali ako nestabilné, s neuspokojivým tempom nabíjania/vybíjania a takisto málo efektívne. Ba čo viac, fungovať môžu len v prostredí s čistým kyslíkom, čo ich v bežnom prostredí činí nepoužiteľnými. Teda aspoň zatiaľ.

Problém s kyslíkom vedci zatiaľ nevyriešili, významne však pokročili v problematike stability a efektívnosti, keď do batérií pridali jodid lítny a uhlíkové elektródy vyrobené z grafénu, teda supertenkého uhlíkového materiálu.

Pridaním jodidu lítneho vývojári zamedzili vznik nežiaducich chemických reakcií, ktoré pri predchádzajúcich modeloch lítiovo-vzduchových batérií viedli k ich postupnému zničeniu. Po tejto úprave batéria vydrží mnohonásobne vyšší počet nabití a vybití - až dvetisíc.

Navyše výdrž batérie tak už je skoro porovnateľná s lítiovo-iónovou batériou. Napriek tomu ešte vývojárom zostáva vyriešiť množstvo problémov, kým budú môcť lítiovo-vzduchové batérie predstaviť na komerčné využitie.

Ich kapacita je síce pozoruhodná, ale výrazne klesá úmerne nabitiu a vybitiu, navyše v batériách dochádza k chemickým reakciám, ktoré môžu v krajnom prípade viesť až k explózii.

Hoci teda vedci urobili ďalší významný krok, ktorý ich priblížil k ich zrodu, aj tak si na ne aspoň desať rokov ešte počkáme.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá