Image
3.3.2014 0 Comments

Nové lietadlo Spike S-512 bude mať namiesto okien obrovské displeje

spike_supersonic_jet2.jpg Bostonská spoločnosť Spike Aerospace v decembri predstavila projekt nadzvukového prúdového lietadla S-512, ktoré vraj umožní zámožnejším cestujúcim doletieť z New Yorku do Londýna iba za tri hodiny. Toto 18-miestne lietadlo bude totiž letieť rýchlosťou rovnajúcou sa 1,6-násobku rýchlosti zvuku (2200 km/h - Mach 1,8), čo je dvojnásobok cestovnej rýchlosti dnešných lietadiel.

„Tryskáč" však bude mať aj ďalšiu zvláštnosť - nebudú na ňom okná, teda aspoň nie v priestore pre cestujúcich. Nahradia ich supertenké vstavané displeje, ktoré ponúknu cestujúcim panoramatický výhľad na to, čo je vonku. Na dosiahnutie tejto ilúzie bude lietadlo vybavené množstvom vonkajších kamier. Ak budú slnečné lúče dráždiť oči pasažierov, stačí im stlmiť jas obrazovky a v prípade, že pohľad na mraky ich už bude nudiť, bude možné nahradiť tieto zábery vopred pripraveným videozáznamom alebo statickými snímkami.

spike_supersonic_jet1.jpg

Na odstránenie okien existujú pádne dôvody. Už dlhšie je známe, že okná spôsobujú pri navrhovaní a konštrukcii trupu lietadla problémy. Vyžadujú dodatočnú štrukturálnu podporu a zvyšujú hmotnosť lietadla. Mikrokamery a ploché displeje, s ktorými prichádza Spike Aerospace, môžu tieto ťažkosti odstrániť.

Spike_S-512.png

To síce môže byť pravda, no eliminovanie okien určite rozvíri prach vo FAA (Federal Aviation Administration), organizácii, ktorej prísne predpisy sa dotýkajú každého aspektu letectva. Tak či tak to nie je v súčasnosti najväčší problém. Spike Aerospace sa totiž snaží získať financie na podporu svojho projektu prostredníctvom crowdfundingovej kampane na portáli Indiegogo. Cieľová suma je 250 000 dolárov, no po týždni sa nazbieralo len niečo vyše 700 dolárov. To nič, kampaň potrvá ešte ďalšie tri týždne.

A ak sa niekedy v budúcnosti tento jet objaví na trhu (na základe vyjadrenia spoločnosti by sa tak malo stať v roku 2018), podľa novín Daily Mail sa bude predávať za 60 až 80 miliónov dolárov.

Zdroj: businessinsider.com
theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá