Image
3.3.2014 0 Comments

Nové lietadlo Spike S-512 bude mať namiesto okien obrovské displeje

spike_supersonic_jet2.jpg Bostonská spoločnosť Spike Aerospace v decembri predstavila projekt nadzvukového prúdového lietadla S-512, ktoré vraj umožní zámožnejším cestujúcim doletieť z New Yorku do Londýna iba za tri hodiny. Toto 18-miestne lietadlo bude totiž letieť rýchlosťou rovnajúcou sa 1,6-násobku rýchlosti zvuku (2200 km/h - Mach 1,8), čo je dvojnásobok cestovnej rýchlosti dnešných lietadiel.

„Tryskáč" však bude mať aj ďalšiu zvláštnosť - nebudú na ňom okná, teda aspoň nie v priestore pre cestujúcich. Nahradia ich supertenké vstavané displeje, ktoré ponúknu cestujúcim panoramatický výhľad na to, čo je vonku. Na dosiahnutie tejto ilúzie bude lietadlo vybavené množstvom vonkajších kamier. Ak budú slnečné lúče dráždiť oči pasažierov, stačí im stlmiť jas obrazovky a v prípade, že pohľad na mraky ich už bude nudiť, bude možné nahradiť tieto zábery vopred pripraveným videozáznamom alebo statickými snímkami.

spike_supersonic_jet1.jpg

Na odstránenie okien existujú pádne dôvody. Už dlhšie je známe, že okná spôsobujú pri navrhovaní a konštrukcii trupu lietadla problémy. Vyžadujú dodatočnú štrukturálnu podporu a zvyšujú hmotnosť lietadla. Mikrokamery a ploché displeje, s ktorými prichádza Spike Aerospace, môžu tieto ťažkosti odstrániť.

Spike_S-512.png

To síce môže byť pravda, no eliminovanie okien určite rozvíri prach vo FAA (Federal Aviation Administration), organizácii, ktorej prísne predpisy sa dotýkajú každého aspektu letectva. Tak či tak to nie je v súčasnosti najväčší problém. Spike Aerospace sa totiž snaží získať financie na podporu svojho projektu prostredníctvom crowdfundingovej kampane na portáli Indiegogo. Cieľová suma je 250 000 dolárov, no po týždni sa nazbieralo len niečo vyše 700 dolárov. To nič, kampaň potrvá ešte ďalšie tri týždne.

A ak sa niekedy v budúcnosti tento jet objaví na trhu (na základe vyjadrenia spoločnosti by sa tak malo stať v roku 2018), podľa novín Daily Mail sa bude predávať za 60 až 80 miliónov dolárov.

Zdroj: businessinsider.com
theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá