Image
28.4.2016 1 Comments

Nová technológia umožní čítať myšlienky takmer v reálnom čase

Vedci z Washingtonskej univerzity uskutočnili pokus, ktorý pripravuje pôdu na pokrok v oblasti technológií na čítanie myšlienok. Za použitia mozgových implantátov a sofistikovaného softvéru sa im podarilo s prekvapivou rýchlosťou a presnosťou zistiť, čo testovaná osoba vidí.

Schopnosť vidieť dvojrozmerný obraz v knihe či na displeji počítača a potom transformovať tento obraz na niečo, čo naša myseľ okamžite rozpozná, je neurologický proces, ktorý pre vedcov dlho ostával záhadou. Dozvedieť sa viac o tom, ako naše mozgy realizujú túto úlohu, a zistiť, či počítač môže odhaliť, čo človek vidí v reálnom čase, sa podujal výskumný tím, ktorý viedli neurológ  Rajesh Rao a neurochirurg Jeff Ojermann. A podarilo sa im preukázať, že je možné dekódovať signály v ľudskom mozgu takmer rýchlosťou myšlienok.

Tím spolupracoval so siedmimi pacientmi podstupujúcimi liečbu epilepsie. Keďže lieky nepomáhali na zmiernenie záchvatov, pacienti dostali dočasné mozgové implantáty a na určenie centrálnych bodov záchvatov boli použité elektródy. A tu sa naskytla vedcom príležitosť uskutočniť experiment.

Pacientom ukázali na počítačových monitoroch náhodné sekvencie snímok – išlo o ľudské tváre, domy a prázdnu sivú obrazovku. Obrazy sa striedali v krátkych intervaloch 400 ms a úlohou pacientov bolo zamerať sa na dom obrátený dole hlavou.

Elektródy v ich mozgu boli vtedy prepojené so softvérom, ktorý sledoval a digitalizoval signály prichádzajúce z mozgu rýchlosťou 1000-krát za sekundu. Určoval lokality elektród a signály korelujúce s tým, čo pacient videl. Zistili, že na rôzne obrazy reagovali elektródy na rôznych miestach.

Potom vedci ukázali pacientom nový súbor snímok, s ktorými počítač predtým nebol trénovaný. Pritom bol schopný s presnosťou na 96 % určiť, či testovaný subjekt vidí dom, tvár alebo sivé pozadie. A urobil to takmer s rýchlosťou vnímania.

Samozrejme, výsledky tohto výskumu sú veľmi obmedzené,  skutočnou skúškou systému by bolo zistiť, či si poradí aj s väčším súborom obrázkov z rôznych kategórií. Nevedno napríklad, či by počítač rozlišoval, keby sa pacient pozeral na tvár človeka a psa.

Po zdokonalení by sa takýto systém na dekódovanie mozgu mohol  použiť na vytvorenie komunikačných mechanizmov pre paralyzovaných pacientov. Technológia by pomohla aj pri mapovaní mozgu, umožnila by totiž neurológom identifikovať oblasti mozgu spájajúce sa s určitým typom informácií v reálnom čase.

Celý výskum bol publikovaný v časopise PLOS Computational Biology.

Zdroj: gizmodo.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

1 Comments

  1. Zlý názov článku reakcia na: Nová technológia umožní čítať myšlienky takmer v reálnom čase
    29.4.2016 09:04
    Názov článku hovorí, že technológia umožní čítať a potom sa dočítam, že výsledky sú veľmi obmedzené a počítač vie klasifikovať nejaké 4 elektrosignály, na ktoré bol natrénovaný. Bulvár a neúcta k čitateľovi.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá