Image
12.4.2016 2 Comments

Nová superštíhla konštrukcia krídla lietadla zníži spotrebu pohonných hmôt na polovicu

NASA vyvíja nový typ krídla pre lietadlá, ktoré je také tenké, ľahké a dlhé, že na udržanie potrebuje priehradovú podperu. Je určené pre budúce komerčné dopravné lietadlá, ktorých prevádzka by bola vďaka nemu účinnejšia a menej by znečisťovali životné prostredie.

Čím je lietadlo väčšie, tým väčšiu plochu musia mať jeho krídla, aby sa mohlo zdvihnúť zo zeme. No väčšie krídla pridávajú aj na jeho hmotnosti, čo má za následok väčšiu spotrebu paliva, vyššie emisie a vyššie prevádzkové náklady. Jeden zo spôsobov, ako dosiahnuť kompromis,  je urobiť krídla dlhšími a tenšími, ibaže takéto krídla sa ohýbajú nadol pôsobením vlastnej hmotnosti alebo nahor pôsobením vztlakových síl.

Preto inžinieri z NASA a Boeingu pripravili krídlo s efektívnejšie alokovaným povrchom, čím bude rozpätie krídel o 50 % väčšie, ako majú porovnateľné lietadlá v súčasnosti. Podľa vyjadrenia NASA kombinácia nízkej hmotnosti a zníženia aerodynamického odporu zníži spotrebu paliva a emisie oxidu uhličitého o 50 % v porovnaní s dopravnými lietadlami s bežnou konštrukciou. O 4 až 8 % sa zníži spotreba aj v porovnaní s uplatnením najvyspelejšej technológie v novom type krídel, ale bez podpery.

Krídla s priehradovou podperou sa v súčasnosti testujú v kalifornskom Ames Research Center patriacom NASA. Výsledky testov v aerodynamickom tuneli budú spolu s podrobnými počítačovými modelmi prúdenia vzduchu použité na doladenie konštrukcie krídla a jeho rozmerov.

Nové krídlo tvorí súčasť projektu NASA s názvom Advanced Air Transport Technology, ktorého cieľom je vytvoriť účinnejšie a čistejšie technológie, a bude zapracované aj do návrhu experimentálneho demonštračného lietadla X-Plane.

Zdroj: gizmag.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

2 Comments

 1. a co tak reakcia na: Nová superštíhla konštrukcia krídla lietadla zníži spotrebu pohonných hmôt na polovicu
  12.4.2016 10:04
  zacat robit lietadla hybridne? cez den im nad oblakmi nebude nic prekazat v prijimani slnecneho ziarenia...
  Reagovať
 2. ze znizenie odporu... reakcia na: Nová superštíhla konštrukcia krídla lietadla zníži spotrebu pohonných hmôt na polovicu
  12.4.2016 09:04
  Mali by ztensit cele lietadlo, nie kridla. Podstata lietania je ze letis vzduchom ovela rychlejsie ako ides po zemi. Princip by mal byt ako v space x: kolme pristavanie, ziadne kridla, len pohod vpred. Era pomaleho klzania je prec, o chvilu to napodobni tesla, co potom, skrachuju?
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá