Image
12.4.2016 2 Comments

Nová superštíhla konštrukcia krídla lietadla zníži spotrebu pohonných hmôt na polovicu

NASA vyvíja nový typ krídla pre lietadlá, ktoré je také tenké, ľahké a dlhé, že na udržanie potrebuje priehradovú podperu. Je určené pre budúce komerčné dopravné lietadlá, ktorých prevádzka by bola vďaka nemu účinnejšia a menej by znečisťovali životné prostredie.

Čím je lietadlo väčšie, tým väčšiu plochu musia mať jeho krídla, aby sa mohlo zdvihnúť zo zeme. No väčšie krídla pridávajú aj na jeho hmotnosti, čo má za následok väčšiu spotrebu paliva, vyššie emisie a vyššie prevádzkové náklady. Jeden zo spôsobov, ako dosiahnuť kompromis,  je urobiť krídla dlhšími a tenšími, ibaže takéto krídla sa ohýbajú nadol pôsobením vlastnej hmotnosti alebo nahor pôsobením vztlakových síl.

Preto inžinieri z NASA a Boeingu pripravili krídlo s efektívnejšie alokovaným povrchom, čím bude rozpätie krídel o 50 % väčšie, ako majú porovnateľné lietadlá v súčasnosti. Podľa vyjadrenia NASA kombinácia nízkej hmotnosti a zníženia aerodynamického odporu zníži spotrebu paliva a emisie oxidu uhličitého o 50 % v porovnaní s dopravnými lietadlami s bežnou konštrukciou. O 4 až 8 % sa zníži spotreba aj v porovnaní s uplatnením najvyspelejšej technológie v novom type krídel, ale bez podpery.

Krídla s priehradovou podperou sa v súčasnosti testujú v kalifornskom Ames Research Center patriacom NASA. Výsledky testov v aerodynamickom tuneli budú spolu s podrobnými počítačovými modelmi prúdenia vzduchu použité na doladenie konštrukcie krídla a jeho rozmerov.

Nové krídlo tvorí súčasť projektu NASA s názvom Advanced Air Transport Technology, ktorého cieľom je vytvoriť účinnejšie a čistejšie technológie, a bude zapracované aj do návrhu experimentálneho demonštračného lietadla X-Plane.

Zdroj: gizmag.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Južná Kórea sa chce stať „bezhotovostnou spoločnosťou“. V roku 2017 začne sťahovať z obehu mince

06.12.2016 00:19

Južná Kórea je už dnes jedna z krajín najmenej závislých od hotovostných platieb. Na jedného obyvateľa tu pripadá 1,9 kreditných kariet a len asi 20 % platieb sa tu vykonáva prostredníctvom papierovýc ...

Technológie 1

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

06.12.2016 00:13

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bol ...

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

2 Comments

 1. a co tak reakcia na: Nová superštíhla konštrukcia krídla lietadla zníži spotrebu pohonných hmôt na polovicu
  12.4.2016 10:04
  zacat robit lietadla hybridne? cez den im nad oblakmi nebude nic prekazat v prijimani slnecneho ziarenia...
  Reagovať
 2. ze znizenie odporu... reakcia na: Nová superštíhla konštrukcia krídla lietadla zníži spotrebu pohonných hmôt na polovicu
  12.4.2016 09:04
  Mali by ztensit cele lietadlo, nie kridla. Podstata lietania je ze letis vzduchom ovela rychlejsie ako ides po zemi. Princip by mal byt ako v space x: kolme pristavanie, ziadne kridla, len pohod vpred. Era pomaleho klzania je prec, o chvilu to napodobni tesla, co potom, skrachuju?
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá