Image
18.6.2014 0 Comments

Nová služba od Microsoftu má suplovať umelú inteligenciu, počítače sa vďaka nej budú môcť učiť

azure_ml.jpg Microsoft do svojej ponuky už čoskoro pridá službu s názvom Azure ML, zameranú na predpovedanie budúceho používateľského správania.

„Chceme priniesť Azure ML čo najviac ľuďom," uviedol korporátny viceprezident a riaditeľ marketingu SQL Servera Eron Kelly o Microsoft Azure Machine Learning, ktorý má byť vo forme verejnej beta verzie predstavený v júli. „Množstvo vlastníkov firiem a marketingových tímov chce svoje zozbierané dáta vhodne využívať, ale majú ich priveľké množstvo, v ktorom sa zložito orientuje," uviedol Kelly.

Microsoft preto prišiel s technológiou, ktorá má suplovať umelú inteligenciu a počítače sa vďaka nej budú môcť učiť a rozpoznávať správanie používateľov vo veľkom množstve dát. Technológia podľa predstaviteľov Microsoftu vlastne umožňuje predpovedať budúce akcie v závislosti od vyhodnotenia dát z minulosti. Takzvané strojové učenie sa začína vo veľkom využívať napríklad vo firmách na detekciu zneužitia platobných kariet. Microsoft technológiu využíva vo svojej hlasovej asistentke Cortane v mobilných telefónoch, kde sa učí správanie jednotlivých používateľov, ako aj na plánovanie toho, koľko počítačov bude potrebovať na výstavbu dátových centier na hostované služby Azure.

Cieľom Microsoftu je za použitia strojového učenia zjednodušiť zložité procesy tak, aby výstupy mohli jednoduchšie využívať vývojári, analytici či vedci. Služba je zameraná na „skombinovanie sily strojového učenia s jednoduchosťou cloudu", uviedol Kelly.

Implementácia „učiacich sa" technológií do veľkých firiem typicky vyžaduje veľké množstvo serverov a expertov, ktorí rozumejú tomu, ako algoritmy implementovať. Keďže Azure ML je služba, eliminuje nutnosť firiem vynakladať zdroje na hardvér, takže aj menšie firmy sa budú môcť púšťať do experimentálnych projektov, do ktorých by inak neinvestovali. Microsoft tiež zapracoval na zjednodušení implementácie algoritmov a pridružených nástrojov.

Služba používateľa privíta rozhraním nazývaným Machine Learning Studio. Tu možno pomocou vizuálnych ikon symbolizujúcich niektoré najvyužívanejšie algoritmy vďaka funkcii drag and drop vo vizuálnom prostredí nastavovať celé učiace procesy. Vývojári môžu takisto jednoducho v programovacom jazyku R vytvoriť a zdieľať svoje vlastné algoritmy. Nechýbajú šablóny často používaných učiacich techník. „Azure ML cvičí svoj model pomocou dát z minulosti, optimalizujete ho a následne používateľovi poskytne prehľadný výstup," dodal Kelly s tým, že niekedy treba vyskúšať hneď niekoľko modelov, aby sa prišlo na to, ktorý najpresnejšie predpovedá budúce akcie. Len čo je model na analýzu kompletný, možno ho zverejniť ako webovú službu na Azure.

Služba bude mať aj SDK (software development kit) na prepojenie so softvérom vývojárov tretích strán, ktorí budú chcieť vyvinúť vlastné služby a aplikácie postavené na Azure ML. Azure ML je už rok vo fáze súkromného betatestovania vybranými používateľmi, ktorí ho využívajú napríklad na predpovedanie toho, čo si jednotliví zákazníci nabudúce pravdepodobne kúpia. Vydanie finálnej verzie ani ceny zatiaľ nie sú známe.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá