Image
18.6.2014 0 Comments

Nová služba od Microsoftu má suplovať umelú inteligenciu, počítače sa vďaka nej budú môcť učiť

azure_ml.jpg Microsoft do svojej ponuky už čoskoro pridá službu s názvom Azure ML, zameranú na predpovedanie budúceho používateľského správania.

„Chceme priniesť Azure ML čo najviac ľuďom," uviedol korporátny viceprezident a riaditeľ marketingu SQL Servera Eron Kelly o Microsoft Azure Machine Learning, ktorý má byť vo forme verejnej beta verzie predstavený v júli. „Množstvo vlastníkov firiem a marketingových tímov chce svoje zozbierané dáta vhodne využívať, ale majú ich priveľké množstvo, v ktorom sa zložito orientuje," uviedol Kelly.

Microsoft preto prišiel s technológiou, ktorá má suplovať umelú inteligenciu a počítače sa vďaka nej budú môcť učiť a rozpoznávať správanie používateľov vo veľkom množstve dát. Technológia podľa predstaviteľov Microsoftu vlastne umožňuje predpovedať budúce akcie v závislosti od vyhodnotenia dát z minulosti. Takzvané strojové učenie sa začína vo veľkom využívať napríklad vo firmách na detekciu zneužitia platobných kariet. Microsoft technológiu využíva vo svojej hlasovej asistentke Cortane v mobilných telefónoch, kde sa učí správanie jednotlivých používateľov, ako aj na plánovanie toho, koľko počítačov bude potrebovať na výstavbu dátových centier na hostované služby Azure.

Cieľom Microsoftu je za použitia strojového učenia zjednodušiť zložité procesy tak, aby výstupy mohli jednoduchšie využívať vývojári, analytici či vedci. Služba je zameraná na „skombinovanie sily strojového učenia s jednoduchosťou cloudu", uviedol Kelly.

Implementácia „učiacich sa" technológií do veľkých firiem typicky vyžaduje veľké množstvo serverov a expertov, ktorí rozumejú tomu, ako algoritmy implementovať. Keďže Azure ML je služba, eliminuje nutnosť firiem vynakladať zdroje na hardvér, takže aj menšie firmy sa budú môcť púšťať do experimentálnych projektov, do ktorých by inak neinvestovali. Microsoft tiež zapracoval na zjednodušení implementácie algoritmov a pridružených nástrojov.

Služba používateľa privíta rozhraním nazývaným Machine Learning Studio. Tu možno pomocou vizuálnych ikon symbolizujúcich niektoré najvyužívanejšie algoritmy vďaka funkcii drag and drop vo vizuálnom prostredí nastavovať celé učiace procesy. Vývojári môžu takisto jednoducho v programovacom jazyku R vytvoriť a zdieľať svoje vlastné algoritmy. Nechýbajú šablóny často používaných učiacich techník. „Azure ML cvičí svoj model pomocou dát z minulosti, optimalizujete ho a následne používateľovi poskytne prehľadný výstup," dodal Kelly s tým, že niekedy treba vyskúšať hneď niekoľko modelov, aby sa prišlo na to, ktorý najpresnejšie predpovedá budúce akcie. Len čo je model na analýzu kompletný, možno ho zverejniť ako webovú službu na Azure.

Služba bude mať aj SDK (software development kit) na prepojenie so softvérom vývojárov tretích strán, ktorí budú chcieť vyvinúť vlastné služby a aplikácie postavené na Azure ML. Azure ML je už rok vo fáze súkromného betatestovania vybranými používateľmi, ktorí ho využívajú napríklad na predpovedanie toho, čo si jednotliví zákazníci nabudúce pravdepodobne kúpia. Vydanie finálnej verzie ani ceny zatiaľ nie sú známe.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá