Image
9.4.2015 0 Comments

Nová hliníková batéria zo Stanfordu je lacná, ohybná a nabije sa za minútu

stanford_battery.png Nová batéria vyvinutá na Stanfordovej univerzite môže priniesť revolúciu do technológií. Nabíja sa za minútu, vydrží tisícky nabíjacích cyklov a je oveľa bezpečnejšia ako modely predávané v súčasnosti.

„Vyvinuli sme nabíjaciu hliníkovú batériu, ktorá môže nahradiť existujúce akumulátory, ako sú napríklad alkalické batérie, ktoré škodia životnému prostrediu, či lítiovo-iónové batérie, ktoré sa občas vznietia,“ povedal Hongjie Dai, profesor chémie na Stanforde.


Daiov tím prezentoval svoje výsledky v pondelok v on-line vydaní časopisu Nature. Prototyp batérie sa skladá z hliníkovej anódy a grafitovej katódy, ktoré sú zabalené vo vrecku potiahnutom polymérom a obsahujúcom tekutý elektrolyt.

stanford_aluminium_battery.jpg

„Elektrolyt je v podstate soľ, ktorá je pri izbovej teplote kvapalná, takže je to veľmi bezpečné,“ vysvetlil Ming Gong, postgraduálny študent na Stanfordovej univerzite a spoluautor článku v Nature.

Nová batéria vydrží asi 7500 nabíjacích cyklov, zatiaľ čo predchádzajúce experimentálne hliníkové batérie vydržali iba 100 nabíjaní. Súčasné lítiovo-iónové batérie znesú typicky asi 1000 nabíjaní.


Hliník je atraktívny materiál na batérie, pretože je cenovo dostupný, nevznieti sa ľahko a má vysokú nabíjaciu kapacitu. Nová batéria je nielen odolná, ale aj ohybná, čo výrazne rozširuje jej potenciálne využitie v elektronických zariadeniach.

Výskumníci však musia ešte popracovať na jej zlepšení, v súčasnosti totiž produkuje len asi polovicu napätia v porovnaní s bežnou lítiovo-iónovou batériou.

Zdroj: rt.com
businessinsider.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 4

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá