Image
9.4.2015 0 Comments

Nová hliníková batéria zo Stanfordu je lacná, ohybná a nabije sa za minútu

stanford_battery.png Nová batéria vyvinutá na Stanfordovej univerzite môže priniesť revolúciu do technológií. Nabíja sa za minútu, vydrží tisícky nabíjacích cyklov a je oveľa bezpečnejšia ako modely predávané v súčasnosti.

„Vyvinuli sme nabíjaciu hliníkovú batériu, ktorá môže nahradiť existujúce akumulátory, ako sú napríklad alkalické batérie, ktoré škodia životnému prostrediu, či lítiovo-iónové batérie, ktoré sa občas vznietia,“ povedal Hongjie Dai, profesor chémie na Stanforde.


Daiov tím prezentoval svoje výsledky v pondelok v on-line vydaní časopisu Nature. Prototyp batérie sa skladá z hliníkovej anódy a grafitovej katódy, ktoré sú zabalené vo vrecku potiahnutom polymérom a obsahujúcom tekutý elektrolyt.

stanford_aluminium_battery.jpg

„Elektrolyt je v podstate soľ, ktorá je pri izbovej teplote kvapalná, takže je to veľmi bezpečné,“ vysvetlil Ming Gong, postgraduálny študent na Stanfordovej univerzite a spoluautor článku v Nature.

Nová batéria vydrží asi 7500 nabíjacích cyklov, zatiaľ čo predchádzajúce experimentálne hliníkové batérie vydržali iba 100 nabíjaní. Súčasné lítiovo-iónové batérie znesú typicky asi 1000 nabíjaní.


Hliník je atraktívny materiál na batérie, pretože je cenovo dostupný, nevznieti sa ľahko a má vysokú nabíjaciu kapacitu. Nová batéria je nielen odolná, ale aj ohybná, čo výrazne rozširuje jej potenciálne využitie v elektronických zariadeniach.

Výskumníci však musia ešte popracovať na jej zlepšení, v súčasnosti totiž produkuje len asi polovicu napätia v porovnaní s bežnou lítiovo-iónovou batériou.

Zdroj: rt.com
businessinsider.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Južná Kórea sa chce stať „bezhotovostnou spoločnosťou“. V roku 2017 začne sťahovať z obehu mince

06.12.2016 00:19

Južná Kórea je už dnes jedna z krajín najmenej závislých od hotovostných platieb. Na jedného obyvateľa tu pripadá 1,9 kreditných kariet a len asi 20 % platieb sa tu vykonáva prostredníctvom papierovýc ...

Technológie 1

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

06.12.2016 00:13

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bol ...

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá