Image
9.4.2015 0 Comments

Nová hliníková batéria zo Stanfordu je lacná, ohybná a nabije sa za minútu

stanford_battery.png Nová batéria vyvinutá na Stanfordovej univerzite môže priniesť revolúciu do technológií. Nabíja sa za minútu, vydrží tisícky nabíjacích cyklov a je oveľa bezpečnejšia ako modely predávané v súčasnosti.

„Vyvinuli sme nabíjaciu hliníkovú batériu, ktorá môže nahradiť existujúce akumulátory, ako sú napríklad alkalické batérie, ktoré škodia životnému prostrediu, či lítiovo-iónové batérie, ktoré sa občas vznietia,“ povedal Hongjie Dai, profesor chémie na Stanforde.


Daiov tím prezentoval svoje výsledky v pondelok v on-line vydaní časopisu Nature. Prototyp batérie sa skladá z hliníkovej anódy a grafitovej katódy, ktoré sú zabalené vo vrecku potiahnutom polymérom a obsahujúcom tekutý elektrolyt.

stanford_aluminium_battery.jpg

„Elektrolyt je v podstate soľ, ktorá je pri izbovej teplote kvapalná, takže je to veľmi bezpečné,“ vysvetlil Ming Gong, postgraduálny študent na Stanfordovej univerzite a spoluautor článku v Nature.

Nová batéria vydrží asi 7500 nabíjacích cyklov, zatiaľ čo predchádzajúce experimentálne hliníkové batérie vydržali iba 100 nabíjaní. Súčasné lítiovo-iónové batérie znesú typicky asi 1000 nabíjaní.


Hliník je atraktívny materiál na batérie, pretože je cenovo dostupný, nevznieti sa ľahko a má vysokú nabíjaciu kapacitu. Nová batéria je nielen odolná, ale aj ohybná, čo výrazne rozširuje jej potenciálne využitie v elektronických zariadeniach.

Výskumníci však musia ešte popracovať na jej zlepšení, v súčasnosti totiž produkuje len asi polovicu napätia v porovnaní s bežnou lítiovo-iónovou batériou.

Zdroj: rt.com
businessinsider.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá