Image
24.7.2014 0 Comments

Nová generácia humanoidného robota ASIMO už vie skákať na jednej nohe

ITN_tit_asimo.jpg Okrem výroby automobilov sa spoločnosť Honda už 30 rokov venuje experimentovaniu s humanoidnými robotmi.

Jej najnovší model ASIMO (Advanced Step in Innovative Mobility) mal európsku premiéru v Bruseli.


Nový ASIMO má zabudované pokročilejšie technológie, má autonómnejšie správanie, zdokonalené rozhodovacie schopnosti a stabilnejšie udrží svoju pozíciu, pretože má širšiu nohu. Je takisto považovaný za najrýchlejšieho humanoidného robota na svete, pretože je schopný bežať rýchlosťou 9 km/h. Zvládne aj skákanie či poskakovanie na jednej nohe, vie chodiť hore i dole po schodoch, dokonca aj pospiatky.

ITN_asimo_stairs.jpg

Nový ASIMO má aj obratnejšie ruky, vie odskrutkovať uzáver na fľaši a naliať nápoj, ba zvládne aj americkú a japonskú znakovú reč.

ITN_asimo_bottle.jpg

Ak robot kráča oproti vám, je dosť šikovný na to, aby zistil, že vaše cesty sa budú pretínať, a vyberie si inú cestu, aby sa vyhol zrážke.

Zdokonalená inteligencia umožňuje robotovi rozpoznať tváre a hlasy viacerých simultánne hovoriacich ľudí a zmeniť svoje správanie na základe vnímaného zámeru druhej strany. To všetko sa, samozrejme, vypočíta z dát zozbieraných senzormi robota.

ITN_asimo_speaker.jpg

Nový ASIMO má 57 stupňov voľnosti (doterajšia verzia ich mala len 23) , výšku 130 cm a hmotnosť 50 kg. Jeho lítiovo-iónová batéria vydrží na 40 minút prevádzky, potom sa robot musí dobiť.

Všetky nové funkcie majú umožniť praktické využitie robota ako pomocníka v domácnosti. Honda svojím európskym turné sleduje cieľ lepšie oboznámiť európsku verejnosť s robotmi. ASIMO by mal poslúžiť ako výskumná platforma pre ústavy a vysoké školy, kde umožní bádanie v oblasti pokročilých inteligentných systémov a kognitívnej inteligencie.

Zdroj: ibtimes.co.uk

gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá