Image
24.7.2014 0 Comments

Nová generácia humanoidného robota ASIMO už vie skákať na jednej nohe

ITN_tit_asimo.jpg Okrem výroby automobilov sa spoločnosť Honda už 30 rokov venuje experimentovaniu s humanoidnými robotmi.

Jej najnovší model ASIMO (Advanced Step in Innovative Mobility) mal európsku premiéru v Bruseli.


Nový ASIMO má zabudované pokročilejšie technológie, má autonómnejšie správanie, zdokonalené rozhodovacie schopnosti a stabilnejšie udrží svoju pozíciu, pretože má širšiu nohu. Je takisto považovaný za najrýchlejšieho humanoidného robota na svete, pretože je schopný bežať rýchlosťou 9 km/h. Zvládne aj skákanie či poskakovanie na jednej nohe, vie chodiť hore i dole po schodoch, dokonca aj pospiatky.

ITN_asimo_stairs.jpg

Nový ASIMO má aj obratnejšie ruky, vie odskrutkovať uzáver na fľaši a naliať nápoj, ba zvládne aj americkú a japonskú znakovú reč.

ITN_asimo_bottle.jpg

Ak robot kráča oproti vám, je dosť šikovný na to, aby zistil, že vaše cesty sa budú pretínať, a vyberie si inú cestu, aby sa vyhol zrážke.

Zdokonalená inteligencia umožňuje robotovi rozpoznať tváre a hlasy viacerých simultánne hovoriacich ľudí a zmeniť svoje správanie na základe vnímaného zámeru druhej strany. To všetko sa, samozrejme, vypočíta z dát zozbieraných senzormi robota.

ITN_asimo_speaker.jpg

Nový ASIMO má 57 stupňov voľnosti (doterajšia verzia ich mala len 23) , výšku 130 cm a hmotnosť 50 kg. Jeho lítiovo-iónová batéria vydrží na 40 minút prevádzky, potom sa robot musí dobiť.

Všetky nové funkcie majú umožniť praktické využitie robota ako pomocníka v domácnosti. Honda svojím európskym turné sleduje cieľ lepšie oboznámiť európsku verejnosť s robotmi. ASIMO by mal poslúžiť ako výskumná platforma pre ústavy a vysoké školy, kde umožní bádanie v oblasti pokročilých inteligentných systémov a kognitívnej inteligencie.

Zdroj: ibtimes.co.uk

gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá