Image
24.7.2014 0 Comments

Nová generácia humanoidného robota ASIMO už vie skákať na jednej nohe

ITN_tit_asimo.jpg Okrem výroby automobilov sa spoločnosť Honda už 30 rokov venuje experimentovaniu s humanoidnými robotmi.

Jej najnovší model ASIMO (Advanced Step in Innovative Mobility) mal európsku premiéru v Bruseli.


Nový ASIMO má zabudované pokročilejšie technológie, má autonómnejšie správanie, zdokonalené rozhodovacie schopnosti a stabilnejšie udrží svoju pozíciu, pretože má širšiu nohu. Je takisto považovaný za najrýchlejšieho humanoidného robota na svete, pretože je schopný bežať rýchlosťou 9 km/h. Zvládne aj skákanie či poskakovanie na jednej nohe, vie chodiť hore i dole po schodoch, dokonca aj pospiatky.

ITN_asimo_stairs.jpg

Nový ASIMO má aj obratnejšie ruky, vie odskrutkovať uzáver na fľaši a naliať nápoj, ba zvládne aj americkú a japonskú znakovú reč.

ITN_asimo_bottle.jpg

Ak robot kráča oproti vám, je dosť šikovný na to, aby zistil, že vaše cesty sa budú pretínať, a vyberie si inú cestu, aby sa vyhol zrážke.

Zdokonalená inteligencia umožňuje robotovi rozpoznať tváre a hlasy viacerých simultánne hovoriacich ľudí a zmeniť svoje správanie na základe vnímaného zámeru druhej strany. To všetko sa, samozrejme, vypočíta z dát zozbieraných senzormi robota.

ITN_asimo_speaker.jpg

Nový ASIMO má 57 stupňov voľnosti (doterajšia verzia ich mala len 23) , výšku 130 cm a hmotnosť 50 kg. Jeho lítiovo-iónová batéria vydrží na 40 minút prevádzky, potom sa robot musí dobiť.

Všetky nové funkcie majú umožniť praktické využitie robota ako pomocníka v domácnosti. Honda svojím európskym turné sleduje cieľ lepšie oboznámiť európsku verejnosť s robotmi. ASIMO by mal poslúžiť ako výskumná platforma pre ústavy a vysoké školy, kde umožní bádanie v oblasti pokročilých inteligentných systémov a kognitívnej inteligencie.

Zdroj: ibtimes.co.uk

gizmag.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá