15.10.2012 0 Comments

Notebooky značky ThinkPad oslavujú 20. výročie

V októbri tohto roku oslavujú notebooky ThinkPad svoje 20. narodeniny. ThinkPad si za dobu svojho pôsobenia na trhu získal nálepku vysoko spoľahlivého počítača a medzi profesionálmi sa teší veľkej obľube. Svoju legendárnu reputáciu si notebooky ThinkPad získali predovšetkým vďaka svojim pokročilým bezpečnostným funkciám a výnimočnej odolnosti, overené okrem iného náročnými záťažovými testami americkej armády.

Počas svojej 20ročnej histórie dosiahol ThinkPad niekoľko prvenstiev v oblasti inovácií, napríklad za prvú klávesnicu odolnú proti poliatiu alebo vstavaný ochranný rám. K ďalším slávnym prvenstvám notebooku ThinkPad patrí, že bol ako prvý moderný notebook vo vesmíre, ako prvý ponúkol vstavanú jednotku CD-ROM, vstavaný bezdrôtový adaptér alebo vstavanú čítačku odtlačkov prstov. Mobilná pracovná stanica ThinkPad potom ako prvá ponúkla používateľom dve obrazovky.

1992 - prvý ThinkPad
Prvý notebook s názvom ThinkPad uzrel svetlo sveta už začiatkom 90. rokov. Išlo o model s označením ThinkPad 700C, ktorý mal 10,4 palcový farebný TFT displej s rozlíšením 640 x 480 bodov, procesor Intel 486SLC2 taktovaný na frekvenciu 25 MHz a 120MB pevný disk. Notebook, na ktorom bežal v tej dobe populárny operačný systém Windows 3.11, vážil 2,9 kg a mohol sa už vtedy pochváliť trackpointom.

V tom istom roku sa na trhu objavil aj dotykový tablet označený ako ThinkPad 700T. Tento prístroj získal sympatie zákazníkov predovšetkým vďaka pevnému disku bez pohyblivých súčastí a výdrži batérie, ktorá dosahovala až 6 hodín. Zaujímavosťou je, že operačný systém Windows 3.1, využívaný týmto tabletom, podporoval ovládanie dotykovým perom.

V roku 1995 šokoval verejnosť model ThinkPad 701 prezývaný "butterfly". Tento revolučný notebook riešil požiadavku zákazníkov, ktorí si priali plnohodnotnú klávesnicu. To však vzhľadom k miniatúrnosti vtedajších displejov bola veľmi náročná úloha. Model 701 bol vybavený rozkladacou klávesnicou zloženou z dvoch dielov, ktorá sa „rozbalila" až po otvorení veka. Práve preto sa tento notebook nazýval motýľ. Toto geniálne riešenie ocenilo aj Múzeum moderného umenia v New Yorku, ktoré ThinkPad 701 zaradilo medzi jediné tri vystavené notebooky vo svojej expozícii.

Silné stránky: pevná konštrukcia a trackpoint
Notebooky radu ThinkPad sú optimalizované pre business a odborníkmi a sú považované za jedny z najspoľahlivejších na svete. Súčasné modely notebookov ThinkPad sú vybavené najnovšími technológiami a integrovaným snímačom odtlačkov prstov, ktorý zaručí, že prístup k notebooku má iba jeho majiteľ. Vode odolná klávesnica alebo Active Protection System sú už len čerešničkou vo výbave notebookov ThinkPad. Neodmysliteľnou súčasťou notebookov ThinkPad je trackpoint, ktorého výhodou je rýchlosť a presnosť. Práca s ním je pohodlná a pre ovládanie kurzora myši nie je nutné zdvíhať ruky z klávesnice.

Súčasnosť
Posledným modelom v obľúbenej rodine notebookov ThinkPad je model ThinkPad X1 Carbon, ktorým spoločnosť Lenovo vzdáva hold dvadsiatim rokom vývoja značky ThinkPad. Ide o unikátny 14palcový Ultrabook, pri vývoji ktorého boli použité uhlíkové vlákna poskytujúce rovnakú ochranu ako hliník, ale pri tretinovej hmotnosti. Vďaka tomu je ThinkPad X1 Carbon tenký len necelých 19 mm a váži len 1,4 kg, takže predstavuje najtenší Ultrabook vo svojej kategórii na svete.

Pre najnovšie informácie o Lenovo news sa zaregistrujte na RSS kanály spoločnosti Lenovo alebo sledujte Lenovo na www.twitter.com/LenovoSlovakia


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá