15.10.2012 0 Comments

Notebooky značky ThinkPad oslavujú 20. výročie

V októbri tohto roku oslavujú notebooky ThinkPad svoje 20. narodeniny. ThinkPad si za dobu svojho pôsobenia na trhu získal nálepku vysoko spoľahlivého počítača a medzi profesionálmi sa teší veľkej obľube. Svoju legendárnu reputáciu si notebooky ThinkPad získali predovšetkým vďaka svojim pokročilým bezpečnostným funkciám a výnimočnej odolnosti, overené okrem iného náročnými záťažovými testami americkej armády.

Počas svojej 20ročnej histórie dosiahol ThinkPad niekoľko prvenstiev v oblasti inovácií, napríklad za prvú klávesnicu odolnú proti poliatiu alebo vstavaný ochranný rám. K ďalším slávnym prvenstvám notebooku ThinkPad patrí, že bol ako prvý moderný notebook vo vesmíre, ako prvý ponúkol vstavanú jednotku CD-ROM, vstavaný bezdrôtový adaptér alebo vstavanú čítačku odtlačkov prstov. Mobilná pracovná stanica ThinkPad potom ako prvá ponúkla používateľom dve obrazovky.

1992 - prvý ThinkPad
Prvý notebook s názvom ThinkPad uzrel svetlo sveta už začiatkom 90. rokov. Išlo o model s označením ThinkPad 700C, ktorý mal 10,4 palcový farebný TFT displej s rozlíšením 640 x 480 bodov, procesor Intel 486SLC2 taktovaný na frekvenciu 25 MHz a 120MB pevný disk. Notebook, na ktorom bežal v tej dobe populárny operačný systém Windows 3.11, vážil 2,9 kg a mohol sa už vtedy pochváliť trackpointom.

V tom istom roku sa na trhu objavil aj dotykový tablet označený ako ThinkPad 700T. Tento prístroj získal sympatie zákazníkov predovšetkým vďaka pevnému disku bez pohyblivých súčastí a výdrži batérie, ktorá dosahovala až 6 hodín. Zaujímavosťou je, že operačný systém Windows 3.1, využívaný týmto tabletom, podporoval ovládanie dotykovým perom.

V roku 1995 šokoval verejnosť model ThinkPad 701 prezývaný "butterfly". Tento revolučný notebook riešil požiadavku zákazníkov, ktorí si priali plnohodnotnú klávesnicu. To však vzhľadom k miniatúrnosti vtedajších displejov bola veľmi náročná úloha. Model 701 bol vybavený rozkladacou klávesnicou zloženou z dvoch dielov, ktorá sa „rozbalila" až po otvorení veka. Práve preto sa tento notebook nazýval motýľ. Toto geniálne riešenie ocenilo aj Múzeum moderného umenia v New Yorku, ktoré ThinkPad 701 zaradilo medzi jediné tri vystavené notebooky vo svojej expozícii.

Silné stránky: pevná konštrukcia a trackpoint
Notebooky radu ThinkPad sú optimalizované pre business a odborníkmi a sú považované za jedny z najspoľahlivejších na svete. Súčasné modely notebookov ThinkPad sú vybavené najnovšími technológiami a integrovaným snímačom odtlačkov prstov, ktorý zaručí, že prístup k notebooku má iba jeho majiteľ. Vode odolná klávesnica alebo Active Protection System sú už len čerešničkou vo výbave notebookov ThinkPad. Neodmysliteľnou súčasťou notebookov ThinkPad je trackpoint, ktorého výhodou je rýchlosť a presnosť. Práca s ním je pohodlná a pre ovládanie kurzora myši nie je nutné zdvíhať ruky z klávesnice.

Súčasnosť
Posledným modelom v obľúbenej rodine notebookov ThinkPad je model ThinkPad X1 Carbon, ktorým spoločnosť Lenovo vzdáva hold dvadsiatim rokom vývoja značky ThinkPad. Ide o unikátny 14palcový Ultrabook, pri vývoji ktorého boli použité uhlíkové vlákna poskytujúce rovnakú ochranu ako hliník, ale pri tretinovej hmotnosti. Vďaka tomu je ThinkPad X1 Carbon tenký len necelých 19 mm a váži len 1,4 kg, takže predstavuje najtenší Ultrabook vo svojej kategórii na svete.

Pre najnovšie informácie o Lenovo news sa zaregistrujte na RSS kanály spoločnosti Lenovo alebo sledujte Lenovo na www.twitter.com/LenovoSlovakia


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá