15.10.2012 0 Comments

Notebooky značky ThinkPad oslavujú 20. výročie

V októbri tohto roku oslavujú notebooky ThinkPad svoje 20. narodeniny. ThinkPad si za dobu svojho pôsobenia na trhu získal nálepku vysoko spoľahlivého počítača a medzi profesionálmi sa teší veľkej obľube. Svoju legendárnu reputáciu si notebooky ThinkPad získali predovšetkým vďaka svojim pokročilým bezpečnostným funkciám a výnimočnej odolnosti, overené okrem iného náročnými záťažovými testami americkej armády.

Počas svojej 20ročnej histórie dosiahol ThinkPad niekoľko prvenstiev v oblasti inovácií, napríklad za prvú klávesnicu odolnú proti poliatiu alebo vstavaný ochranný rám. K ďalším slávnym prvenstvám notebooku ThinkPad patrí, že bol ako prvý moderný notebook vo vesmíre, ako prvý ponúkol vstavanú jednotku CD-ROM, vstavaný bezdrôtový adaptér alebo vstavanú čítačku odtlačkov prstov. Mobilná pracovná stanica ThinkPad potom ako prvá ponúkla používateľom dve obrazovky.

1992 - prvý ThinkPad
Prvý notebook s názvom ThinkPad uzrel svetlo sveta už začiatkom 90. rokov. Išlo o model s označením ThinkPad 700C, ktorý mal 10,4 palcový farebný TFT displej s rozlíšením 640 x 480 bodov, procesor Intel 486SLC2 taktovaný na frekvenciu 25 MHz a 120MB pevný disk. Notebook, na ktorom bežal v tej dobe populárny operačný systém Windows 3.11, vážil 2,9 kg a mohol sa už vtedy pochváliť trackpointom.

V tom istom roku sa na trhu objavil aj dotykový tablet označený ako ThinkPad 700T. Tento prístroj získal sympatie zákazníkov predovšetkým vďaka pevnému disku bez pohyblivých súčastí a výdrži batérie, ktorá dosahovala až 6 hodín. Zaujímavosťou je, že operačný systém Windows 3.1, využívaný týmto tabletom, podporoval ovládanie dotykovým perom.

V roku 1995 šokoval verejnosť model ThinkPad 701 prezývaný "butterfly". Tento revolučný notebook riešil požiadavku zákazníkov, ktorí si priali plnohodnotnú klávesnicu. To však vzhľadom k miniatúrnosti vtedajších displejov bola veľmi náročná úloha. Model 701 bol vybavený rozkladacou klávesnicou zloženou z dvoch dielov, ktorá sa „rozbalila" až po otvorení veka. Práve preto sa tento notebook nazýval motýľ. Toto geniálne riešenie ocenilo aj Múzeum moderného umenia v New Yorku, ktoré ThinkPad 701 zaradilo medzi jediné tri vystavené notebooky vo svojej expozícii.

Silné stránky: pevná konštrukcia a trackpoint
Notebooky radu ThinkPad sú optimalizované pre business a odborníkmi a sú považované za jedny z najspoľahlivejších na svete. Súčasné modely notebookov ThinkPad sú vybavené najnovšími technológiami a integrovaným snímačom odtlačkov prstov, ktorý zaručí, že prístup k notebooku má iba jeho majiteľ. Vode odolná klávesnica alebo Active Protection System sú už len čerešničkou vo výbave notebookov ThinkPad. Neodmysliteľnou súčasťou notebookov ThinkPad je trackpoint, ktorého výhodou je rýchlosť a presnosť. Práca s ním je pohodlná a pre ovládanie kurzora myši nie je nutné zdvíhať ruky z klávesnice.

Súčasnosť
Posledným modelom v obľúbenej rodine notebookov ThinkPad je model ThinkPad X1 Carbon, ktorým spoločnosť Lenovo vzdáva hold dvadsiatim rokom vývoja značky ThinkPad. Ide o unikátny 14palcový Ultrabook, pri vývoji ktorého boli použité uhlíkové vlákna poskytujúce rovnakú ochranu ako hliník, ale pri tretinovej hmotnosti. Vďaka tomu je ThinkPad X1 Carbon tenký len necelých 19 mm a váži len 1,4 kg, takže predstavuje najtenší Ultrabook vo svojej kategórii na svete.

Pre najnovšie informácie o Lenovo news sa zaregistrujte na RSS kanály spoločnosti Lenovo alebo sledujte Lenovo na www.twitter.com/LenovoSlovakia


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá