Image
29.1.2015 0 Comments

Notebooky s 24-hodinovou výdržou? Už čoskoro prídu

notebook_battery.jpg Prekáža vám slabá výdrž batérie vášho notebooku? Vydržte - notebook, ktorý na jedno nabitie vydrží 24 hodín, už je skoro tu. Len pred niekoľkými dňami výrobcovia ukázali hneď niekoľko počítačov, ktoré sľubujú viac než 15-hodinovú výdrž batérie na jedno dobitie alebo 20 hodín s prídavnou druhou batériou. A bude ešte lepšie.

Napríklad Panasonic predstavil svoj nový Toughbook 31, ktorý vydrží až 18 hodín (alebo dokonca 27 hodín, pokiaľ používateľ zvolí doplnkovú prídavnú batériu).

Laptop má pevný obal, ktorý by ho mal ochrániť pri páde, a predávať sa začne začiatkom budúceho mesiaca. Toughbook tak vo výdrži batérie poráža dva nedávno predstavené notebooky, aj keď je o dosť ťažší. Dell pri svojom XPS 13 uvádza výdrž 15 hodín alebo 22 hodín s druhou prídavnou batériou.

A dve batérie v ThinkPade X250 dodajú energiu až na 20 hodín. Spomínané laptopy od Lenova a Dellu boli predstavené tento mesiac na veľtrhu CES.

To všetko sú, samozrejme, len odhady výrobcov, založené na tom, aké aplikácie človek konkrétne na laptope bude spúšťať. Sledovanie filmov a hranie hier vybíjajú batériu viac než prehliadanie webu. Najviac energie potom potrebuje displej, teda čím jasnejší ho používateľ bude chcieť mať, tým menšiu životnosť získa.

Výdrž batérie je čoraz dlhšia okrem iného aj vďaka vývoju pevných diskov, pamätí a CPU. Notebooky, ktoré na jedno nabitie vydržia vyše 15 hodín, majú zvyčajne disky SSD, ktoré sú úspornejšie.

Zmienené laptopy sú založené na najnovších procesoroch Intel Core s architektúrou Broadwell, ktorá je úspornejšia než jej predchodcovia. Intel tvrdí, že len Broadwell sám osebe pri sledovaní filmov v HD kvalite alebo surfovaní po internete zvýši výdrž batérie laptopu o hodinu.

Technológia, na ktorej sú postavené batérie, sa pritom v uplynulých rokoch príliš nevyvíjala, ale je to pokrok vo vývoji jednotlivých komponentov, ktorý podľa Nathana Brookwooda zo spoločnosti Insight 64 prispieva k dlhšej životnosti batérie.

Intel sa predtým sústreďoval skôr na výkon než úsporu energie, ale to sa v uplynulých rokoch zmenilo. A o poznanie lepšie sa vyvíjajú aj displeje, ktoré potrebujú menej energie.

Intel aj AMD zmenšujú svoje procesory, zatiaľ čo do nich integrujú viac jadier a ďalších funkcií. Tým sa znižuje množstvo komponentov na základnej doske, ktoré vyžadujú energiu.

Procesory s architektúrou Broadwell sa vyrábajú najnovšou 14 nm technológiou. Procesor je o 37 % menší než porovnateľný procesor s architektúrou Haswell.

AMD tvrdí, že počítačové procesory budú v najbližších niekoľkých rokoch 25× efektívnejšie, čo by znamenalo až 50 hodín na jedno nabitie. V súčasnosti je však 15 hodín stále ešte skôr výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Produkty

Nový LCD panel IPS od Panasonicu prináša kontrast na úrovni OLED

06.12.2016 10:50

Vysoký kontrast je jedna z hlavných predností displejov OLED. No teraz Panasonic vyvinul panel LCD typu IPS (In-Plane Switching), ktorý dosahuje porovnateľný kontrastný pomer, konkrétne na úrovni 1 00 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá