SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Notebookové novinky: Nové modely v produktových radoch

Archív NXT
0

Aktuálne tu máme zaujímavú kombináciu notebookov. Od najmenšieho modelu s 11,6-palcovým displejom, ktorý nepotrebuje aktívne chladenie, až po väčšie modely. Dávame ich do pozornosti najmä preto, že v klasických produktových radoch nie sú až tak na očiach. Výrobcovia ich však postupne presadzujú. Veď ide o modely s novými komponentmi, ktoré majú čo ponúknuť a tvoria sviežu obmenu v zabehnutých produktových líniách.

78-79-1.jpg

Acer Aspire E3-111

Toto je prenosný počítač, ktorý síce neoplýva výkonom, no má dlhú výdrž na akumulátor. Takmer vôbec sa nezahrieva a jeho hmotnosť 1146 gramov oceníte pri cestovaní s nabitou batožinou. Na cestovanie je to super nástroj, model na pracovný stôl hľadajte radšej inde.

AspireE11.jpg

Dizajn

Napriek silnému plastovému dojmu sa nám notebook páčil. Ak je konštrukcia dostatočne pevná a jednotlivé časti do seba zapadajú, vieme oceniť aj cenovo výhodnejšie materiály. Dizajn je vydarený, týka sa to najmä zadnej časti základne pod displejom. Jemné vyvýšenie so zaoblením vyzerá dobre. Klávesnica je základná, teda bez podsvietenia a ďalších prvkov, napríklad vodovzdornosti. V tejto cenovej kategórii nejde o nič nezvyčajné. Chýbal nám pravý kláves Ctrl, no dalo by sa na to zvyknúť. Väčší neduh je kláves zasahujúci do priestoru klávesu Enter. Aj na toto sa bude dať zvyknúť, no chvíľu to potrvá. Reproduktory sú umiestnené zo spodnej strany, teda hornú líniu nič nenarúša. Nechýba webová kamera a väčší touchpad. Páčilo sa nám aj uchytenie displeja dvoma pevnými kĺbmi.

Špecialitou tohto modelu je tzv. fanless návrh, teda bez vetráka. Je to otázka vkusu, no namiesto vetráka nám prácu v tichom prostredí neustále znepríjemňoval pukajúci pevný disk. Možno pár otáčok vetráka by sme na jeho prehlušenie prijali.

Výzbroj a výkon

Svoj podiel na bezvetrákovom chladení má najmä procesor Intel Celeron N2830 2,16 ÷ 2,41 GHz, ktorý má maximálnu spotrebu 7,5 W TDP. Spravidla by mal mať podľa Intelu zhruba o polovicu menšiu spotrebu po spriemerovaní počas používania. Je to riešenie vyslovene na nenáročné potreby. Výrobca tvrdí, že pridal Windows 8, aby používateľ nebol ničím obmedzovaný a mohol si vychutnať používanie aplikácií naplno. Pri 2 GB RAM o tomto kroku vážne pochybujeme a pri 500 GB pomalom disku je počítač určený naozaj len na tie najzákladnejšie veci. Ideálne, ak sa naučíte systém uspávať. Spustenie systému z nového štartu a čakanie na reálnu možnosť spúšťania aplikácií trvá neúmerne dlho. Takisto benchmarkové testy ukazujú, že ide o nástroj na menej náročné používanie. Notebook je vhodný viac na cestovanie ako na každodennú kancelársku prácu. Pritom displej s rozmerom 11,6" nám pri klávesnici so stopercentným rozmerom klávesov bez problémov postačoval.

Výdrž je príjemných takmer 7,5 hodiny a to sa počíta. Počas cestovania vám nebude zaberať veľa miesta ani pridávať na hmotnosti batožiny a navyše vydrží dostatočne dlhý čas. Medzi výhody treba započítať aj celkové náklady na spotrebovanú elektrickú energiu, ktoré sú za rok vyslovene zanedbateľné. Chválime aj nízke zahrievanie. Najvyššia teplota počas testovania bola stále nižšia, než je priemerná teplota ľudského tela. Navyše išlo o teplotu nameranú zhruba len na 2 cm2.

Porty sú umiestnené na ľavej hrane a zadnej strane. Vľavo je jeden port USB 2.0, kombinovaný audioport a čítačka kariet SD. Zadná strana má okrem konektora na napájanie aj gigabitový eternetový konektor, port USB 2.0 a 3.0 a port HDMI.

Hodnotenie

Podarený dizajn, bez vetráka, plný rozmer klávesnice, super úsporný model
Nízky výkon, chýba pravý kláves Ctrl, pukanie pevného disku narúša predstavu o tichosti notebooku

Cena: 269 EUR
Zapožičal: Acer

HP Envy 15

Výkonný stroj, ktorý sa hodí na pracovný stôl. Je síce dosť pevný aj na to, aby sa dal prenášať, no pri jeho hmotnosti mu bude najlepšie na pracovnom stole. Tu poskytne solídny základ na náročné aplikácie, hry a vzhľadom na veľkosť displeja aj na sledovanie filmov.

Envy15.jpg

Dizajn

Vzhľad notebooku je jedna z vecí, proti ktorej nemožno mať námietky. Vyzerá naozaj dobre a v našom testovaní sme ho posúdili aj ako dostatočne pevný. Je to síce objemnejší stroj, ale dá sa prenášať. Poskytuje rozšírenia, ako je napríklad biometrická čítačka odtlačkov prstov, ale aj touchpad zo systémom Control Zone. Ide o oblasti po bokoch, na ktorých sa dajú vytvárať gestá a používať ich so systémom Windows 8. V skutočnosti sme tento systém celkom nepochopili, keďže gestá sa dajú vytvárať aj na iných touchpadoch. Fajn vec je možnosť zatvoriť aplikáciu pre nové rozhranie tromi prstami. Páčilo sa nám jemné zapustenie touchpadu aj klávesnice. Tá je vynikajúca a budete si ju pochvaľovať. Presne takú klávesnicu očakávame na kancelárskom modeli, akým Envy 15 rozhodne je. Čo sa týka čítačky, tá po nakonfigurovaní neustále bliká, ak je používateľ na prihlasovacej obrazovke. Myslíme, že používatelia budú vedieť, o čo ide, aj bez trochu otravného blikania bielej LED diódy. Nad klávesnicou je ešte mriežkovanie stereofónnych reproduktorov.

Výzbroj a výkon

S procesorom Intel Core i7-4510U 2 ÷ 3,1 GHz môžete pracovať na náročných veciach, okrem iného aj strihať video. V súčinnosti s plynulosťou systému sme ocenili aj 8 GB operačnej pamäte. Pevný disk mal v našej konfigurácii kapacitu 1 TB. Nízkootáčkovému disku pomohol hybridný režim v podobe pamäte NAND flash s kapacitou 8 GB. Systém to dosť zrýchlilo a toto je jeden z mála prípadov, keď sme boli s týmto riešením spokojní. Ocenili sme aj akcelerometer a softvérové riešenie na ochranu disku pred otrasmi a pádom notebooku.

Rozlíšenie displeja bolo full HD, čo sa pri modeli s takouto cenou aj patrí. A dostávame sa ku grafike. NVIDIA GeForce GTX840 s vlastnými 4 GB VRAM je silný argument nielen pri strihu videa, ale aj pri hraní hier. Na veľkom displeji sme si okrem hier vychutnali aj pozeranie filmov. Prekážalo nám však nerovnomerné podsvietenie displeja. Na tmavé scény sme museli znížiť uhol otvorenia veka, čo na druhej strane zasa zvýšilo jas v spodnej časti displeja. Pochvaľovali sme si zvuk.

Spojenie s BeatsAudio bol správny krok a naozaj to počuť. Externé reproduktory nenahradí kvalitou ani rozsahom. No v praxi sme pri Envy 15 nepociťovali potrebu pripojiť externý reproduktor, postačovali nám integrované. S výdržou to akumulátor príliš nepreháňal. Namerali sme maximum na úrovni takmer 4:45 hod., no počítajte skôr so štyrmi hodinami.

Portová výbava je vzhľadom na rozmery priemerná. Sú tu len tri porty USB 3.0, eternetový a HDMI. Samozrejme, nechýba čítačka kariet SD a kombinovaný audioport.

Hodnotenie

Pohodlný na každodennú prácu, silný GPU a CPU, kapacita disku
Nerovnomerné podsvietenie displeja, priemerná portová výbava

Cena: 919 EUR
Zapožičal: Hewlett-Packard Slovensko

Lenovo M30-70

Novinka M30 nemá špecifické označenie ako iné modely výrobcov. Je to však model určený na prácu a cestovanie. Vydrží 5 hodín nenáročnej prevádzky, a tak sa z neho stane vhodný spoločník na cestách. Malé rozmery sú vítané pri jeho vkladaní do batožiny, ako aj pri práci v obmedzených priestoroch v kaviarňach alebo dopravných prostriedkoch. Je to síce trinástka, ale výrobca bol rozmerovo veľkorysý.

M30-70-1.jpg

Dizajn

Hoci je notebook vyhotovený pre novú sériu M, ponáša sa na zabehnutý dizajn iných sérií od Lenova. Na prvý pohľad vidno, že ide o dizajnovo zaujímavý, no zároveň striedmy počítač. Je zameraný na firemných používateľov. Skrátka na každého, kto hľadá vyladený pracovný stroj, vhodný na prenášanie. Telo je z plastu, no je dosť pevné, nech už uchopíte notebook za akúkoľvek jeho časť. Veko displeja ho dostatočne chráni pred pôsobením silnejšieho tlaku.

Na 13,3" telo je na základni nadrozmerný touchpad. Ak chcete používať tento spôsob ovládania, nebudete obmedzovaní malými rozmermi. To vo výsledku umožňuje nastaviť pomalší pohyb kurzora a mnohým práve toto bude vyhovovať. Klávesnica je v štýle AccuType. Nie je podsvietená, ale má špeciálne tvarovaný povrch na hornej strane klávesov a zaoblené predné hrany. Navyše patrí medzi tie tichšie. Počas písania sa neozývali ani dunivé zvuky.

Vedľa hlavných klávesov sa zmestil ešte stĺpec s doplnkovými klávesmi ako Home, End atď., čiže k nim netreba pristupovať cez funkciu. Zvyknúť si bude treba na skrátený Backspace a stĺpikovito orientovaný Enter. Signalizačné LED diódy sú na prednej hrane vpravo, tlačidlo na zapnutie svojím podsvietením neruší. Ako koncept čistého dizajnu na nerušivú prácu sa nám usporiadanie páčilo. Špecialitou je displej s ochrannou vrstvou proti odleskom.

Výzbroj a výkon

Výrobca kombinoval vynikajúcu cenu s výkonom aj výdržou. Tri faktory spolu nie je ľahké docieliť, ak sa o cenu nezaujímate až v poslednom rade. Preto je tu aj úsporný procesor Intel Core i3-4010U 1,7 GHz z najnovšej generácie modelov pre mobilné počítače. Štandardná kapacita RAM v podobe 4 GB a pevný disk s 500 GB síce neočaria, no sčasti je dátový výkon kompenzovaný tým, že ide o hybridný disk.

Rozlíšenie je HD, teda vhodné pre menej náročných používateľov. Výkon notebooku je priamoúmerný uvedeným komponentom. Štart systému je primeraný, viac nám prekážal pomalý disk. Čakať čo i len na kontextovú ponuku plochy tri sekundy sa nám zdalo trochu pridlho. Treba počítať s tým, že z výpočtovej stránky dostanete rýchly notebook na kancelársku činnosť, no disk bude miernou brzdou.

Potešila nás nízka hlučnosť a excelentné chladenie. Vieme, že tu nie sú komponenty, ktoré by bolo treba silno chladiť, no aj tak sa podarilo dosiahnuť len minimálne zohrievanie spodnej časti.

Výbava portov patrí medzi tie lepšie. Máte k dispozícii tri porty USB, aj keď iba jeden v konfigurácii 3.0, no je tu HDMI a eternetový port v plnej veľkosti. Audiokonektor je kombinovaný, výborne tak poslúži napríklad na pripojenie hands-free. Nechýba ani tlačidlo na rýchlu obnovu počítača do výrobného stavu. Tentoraz je umiestnené na pravej hrane vedľa výduchu ventilátora.

Hodnotenie

Tichý a úsporný chod, pohodlná klávesnica a veľký touchpad, výdrž
Pomalší disk, klávesnica bez podsvietenia

Cena: 424,20 EUR
Zapožičal: AGEM Computers

78-79-2.jpg


Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať