SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Notebookové novinky

Archív NXT
0

V aktuálnom teste notebokových noviniek máme pre vás niečo špeciálne. Ide o all-in-one PC, ktorý sa tvári ako tablet a zároveň nám svojou výbavou pripadá ako náhrada notebooku. A vyskúšali sme si aj najnovší model pracovného ultrabooku od Lenova.


Tabuľka technických parametrov testovaných notebookových noviniek

Dell XPS 18

Tablet použiteľný v niekoľkých podobách, stolový počítač alebo tablet s klávesnicou - správny názov a určenie si môže každý vybrať sám. Taký je koncept tohto výkonovo dimenzovaného modelu. Úzkoprofilová klávesnica šetrí miesto na vašom stole a myš je pripravená na optimálne ovládanie Windows 8.

5584.XPS 18.jpg

Dizajn

Tento produkt bol zabalený ako tablet. Po jeho vytiahnutí zo škatule sme nechápali, čo ďalšie tam môže ešte byť. Klávesnica, myš a nakoniec stojan - taká je výbava toho počítača, ktorý výrobca pripravil ako all-in-one PC, ale len ak ho máte na stole. Po odobratí zo stojana sa zmení na odrastenejší tablet. Nemá zmysel držať ho v ruke, na kolenách alebo na stole, kde ho budú ovládať viacerí používatelia, to už môže byť zaujímavé. Aj po zasunutí do stojana displej viac pripomína tablet ako monitor. Môžete si vybrať, ako ho budete nabíjať. Ideálne je vložiť konektor z adaptéra zospodu stojana a po jeho vložení do hornej časti sa napojí na konektory a začne nabíjať. Výrobca myslel aj na tých, ktorí chcú využiť nezávislé riešenie, a na bok tabletu na tento účel pridal konektor. Zo zadnej časti sa dajú vyklopiť nožičky a môžete ho mať postavený na výšku, napríklad ako fotorámik. Takisto sa dá využiť na pohodlné čítanie, ak ho dáte na stôl „naplocho" a nožičky budú vlastne v hornej časti spodnej strany. Displej sa otáča automaticky, prijali by sme však rýchlejšie rozsvietenie displeja po stlačení bočného tlačidla na jeho zapnutie. Nechýba kamera na prednej strane a v testovanom variante sme mali disk SSD. K dispozícii je aj model s klasickým diskom s kapacitou 500 GB a 5400 otáčkami.

Výzbroj & výkon

Na rozdiel od mnohých počítačov typu „všetko v jednom" má tento stroj veľmi slušnú výbavu. Procesor Intel Core i7-3537U 2,0 ÷ 3,1 GHz má TDP len 17 W, čo úplne zodpovedá možnosti použitia vo forme tabletu. Podľa výrobcu vydrží 5 hodín, nám sa v Productivity teste podarilo túto hranicu prekonať o 20 minút. Displej IPS je jasný, má široké pozorovacie uhly a v jednom okamihu dokáže spracovať päť zón dotykov. Teda je ideálny aj pre deti na hranie spoločných interaktívnych hier. Kapacita operačnej pamäte na úrovni 8 GB je štedrá a v spojení s rýchlym pevným diskom získavate výkonnú zostavu na náročnejšie použitie. Spočiatku sa bude zdať rozmer 18,4 palca veľký, ale rýchlo sa naň dá zvyknúť . Silný procesor má na výpočtovom výkone najväčší podiel, čo vidno aj v našich testoch. Pokojne môžete tento počítač použiť na strihanie videa, prácu s obrázkami a o veľkom displeji vhodnom na pozeranie filmov ani nehovoríme. Čakali by sme však trochu štedrejšiu výbavu portov. Na pravej strane nájdete len dva porty USB 3.0. Vieme, že ak porovnávame celkový koncept s tabletmi, je to štandard. No v takomto veľkom tele by išlo len o výhovorku. Pripočítať môžeme audiokonektor a slot na karty SDXC. Tým je výbava kompletná. Na bočných hranách sú ešte stereofónne reproduktory, čo je dobré umiestnenie, zabraňujúce tlmeniu zvuku, ak máte zariadenie na kolenách.

Aj napriek obmedzenej výbave portov hodnotíme Dell XPS 18 ako zaujímavý a svieži počin v segmente multifunkčných počítačov. Na doma je to počítač, a ak ho chcete prenášať, máte rozmerný tablet, ktorý sa do väčšieho plecniaka určite zmestí, pritom ponúka adekvátnu dávku výkonu aj pre náročných používateľov.

Hodnotenie

Početné možnosti použitia, výkon
Slabá výbava portov

Cena: 1199 EUR
Zapožičal: Dell


Lenovo ThinkPad T431s

Čierne vyhotovenie a odolné telo vďaka uhlíkovým vláknam a horčíkovej zliatine, to sú základné vlastnosti, ktoré od série T očakávame. Počítač je navrhnutý tak, aby bol nielen výkonný, ale aj tichý. Má špeciálne vlastnosti vhodné do firmy, ako jeden z mála ultrabookov aj pripojenie na internet cez 3G modul a k tomu všetkému nadštandardnú dávku operačnej pamäte.

thinkpad_t431s_0.jpg

Dizajn

Novinka na poli Thinkpadov vyzerá podobne ako ostatné modely z tohto radu a vychádza z overenej konštrukcie so zvýšenou odolnosťou. Telo je z uhlíkových vlákien a podľa štandardu MIL-SPEC 8 má zvýšenú odolnosť. Dizajn sa opäť zakladá na konštrukcii pracovného počítača, a keďže ide o ultrabook, zoštíhlením si získal naše sympatie. Klávesnica má dva stupne podsvietenia a jej tvarovanie je vhodné na pohodlné písanie, tak ako to vidíme pri notebookoch Lenovo už pár rokov. Nad displejom je kamera s rozlíšením 720p, vpravo pod displejom na základňovej časti tlačidlo na zapnutie a vedľa šípok čítačka odtlačkov prstov. Špeciálnu pozornosť si zaslúži touchpad, ktorý je rozmernejší, než býva zvykom, a skutočne vynikajúco sa používa. Má vyšší zdvih, ale jeho stlačenie je presné a s rovnakým odporom, či už ho stlačíte uprostred, alebo v pravej spodnej časti vo funkcii pravého tlačidla myši. Medzi klávesmi je trackpoint, ktorý sa v spolupráci s väčším touchpadom dobre používa. Na prednej hrane je v základni výrez, ktorý uľahčuje otváranie veka. Drobnosť, ale rozhodne dobrý nápad.

Výzbroj & výkon

Výkonnostne ide o poriadny stroj na náročnú prácu do terénu alebo na pracovný stôl. Rozmerovo je displej 14-palcový, no ultrabook má telo ako niektoré 13,3-palcové modely. Tu totiž nie je rám taký široký, displej tak vyzerá prirodzenejšie a šetrí sa miesto. Prijali sme aj fakt, že nie je dotykový. Mnohým to chýbať nebude. Procesor Intel Core i7-3687U 2,1 ÷ 3,3 GHz sa hodí na najnáročnejšie programy a poskytne poriadny výpočtový výkon. Konverzia videa alebo spracovanie stovky obrázkov nie je z pohľadu výpočtovej sily žiadny problém. Navyše tu máte 12 GB RAM, čo je rozhodne nadštandard aj v takto ladených počítačoch, nehovoriac o triede ultrabookov. Rozlíšenie HD+ aj celá konfigurácia s diskom SSD tvoria rozhodne zostavu, v ktorej budú fungovať aj viaceré virtuálne stroje. Dôraz sa kladie aj na zabezpečenie dát, čiže je tu možnosť kompletného šifrovania pevného disku a zabezpečenia prístupu do počítača práve cez biometrický snímač. Z multimediálnej stránky je tu zvyčajné zlepšenie Dolby Home Theater v4, s ktorým máme vcelku dobré skúsenosti a znie ozaj dobre. Na spodnej strane je dokovací konektor kompatibilný so stanicami ThinkPad Series 3 Docks a v zadnej časti je modul WWAN na pripojenie do internetu cez 3G/4G sieť. Výrobca zlepšil správu napájania, a tak môžete mať ultrabook v úspornom (stand-by) režime 30 dní bez rizika straty rozpracovaných dát.

Portová výbava je klasická, teda 2× port USB 3.0 a čítačka kariet. Najviac však oceňujeme prítomnosť klasického konektora RJ-45 na pripojenie eternetového kábla bez potreby redukcie. Využitie nájdete aj klasický port VGA. Audiokonektor je kombinovaný a vhodný na pripojenie slúchadiel ako HF súpravy na komunikovanie. Na ľavej hrane je ešte slot na karty, ktoré sa používajú pri vstupe do budovy, ale zároveň aj na autorizáciu k počítaču.

Hodnotenie

Odolné telo, portová výbava v klasických veľkostiach, modul WWAN, silný výkon
Žiadne podstatné

Cena: 1499 EUR
Zapožičal: Lenovo

NTB novinky tab-1.jpg

Tabuľka výkonnostných testov notebookových noviniek

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať