Image
28.3.2013 0 Comments

Nokia pracuje na telefóne s nekonečnou výdržou

Nokia.jpg Výdrž batérie je aktuálny problém, ktorým sa zaoberajú výrobcovia mobilných zariadení. Rieši ho aj Nokia, ktorá už niekoľko rokov pracuje na technológii umožňujúcej neustále nabíjanie telefónu bez priamej dodávky elektrickej energie.

Prototyp nového nabíjacieho systému využíva rádiové vysielanie v okolí, ktoré mení na elektrinu. Ide o malé množstvo energie, ale takmer postačí na napájanie mobilného telefónu v pohotovostnom režime po neurčitý čas. Princíp je podobný čipom RFID, ktoré takisto nemajú zdroj a prijímajú vysielané impulzy.

Energia získaná napr. z rádiového signálu je minimálna, systém však využíva širokopásmovú anténu na zber energie zo všetkých okolitých sietí s frekvenciami od 500 MHz až do 10 GHz (televízny a rádiový signál, Wi-Fi, mobilné siete) vo vzdialenosti niekoľkých kilometrov, pričom všetka dostupná energia sa sčítava.

Markku Rouvala, jeden z členov vývojárskeho tímu, hovorí, že dnes sú schopní bezdrôtovo vyrobiť asi 5 miliwattov energie. No čoskoro by sa mali dostať na úroveň 20 mW, čo by malo stačiť na udržiavanie stavu batérie v režime stand-by. Na telefonovanie však treba vygenerovať aspoň 50 mW energie, takže systém treba ďalej zdokonaľovať. No technológia má potenciál udržať telefón „pri živote" takmer nekonečne dlho.

Treba len zhromaždiť dostatočné množstvo energie z okolia. Zatiaľ sa nedá odhadnúť, ako dlho potrvá, kým sa takýto systém objaví v telefónoch, no najbližšie roky prinesú odpoveď na túto otázku.

Zdroj: guardian.co.uk
news.softpedia.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Technológie

Dr. AI: Umelá inteligencia vás vyspovedá a potom vám povie, akú máte chorobu

13.01.2017 00:35

Spoločnosť HealthTap chce pomôcť tým, ktorí pri prvých príznakoch choroby začnú „gúgliť“ namiesto toho, aby vyhľadali lekára. Chce pri tom použiť umelú inteligenciu, aby neboli odkázaní na náhodné výs ...

Technológie 3

V Izraeli testujú „elektrické cesty“. Umožnia bezdrôtové nabitie elektromobilov za jazdy

11.01.2017 00:25

Možno už v blízkej budúcnosti budú nabíjacie porty na elektromobiloch zbytočné. Vozidlá sa totiž nabijú počas jazdy a vodiči už nebudú musieť stáť pri nabíjacích staniciach. Izraelský startup Electro ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá