Image
28.3.2013 0 Comments

Nokia pracuje na telefóne s nekonečnou výdržou

Nokia.jpg Výdrž batérie je aktuálny problém, ktorým sa zaoberajú výrobcovia mobilných zariadení. Rieši ho aj Nokia, ktorá už niekoľko rokov pracuje na technológii umožňujúcej neustále nabíjanie telefónu bez priamej dodávky elektrickej energie.

Prototyp nového nabíjacieho systému využíva rádiové vysielanie v okolí, ktoré mení na elektrinu. Ide o malé množstvo energie, ale takmer postačí na napájanie mobilného telefónu v pohotovostnom režime po neurčitý čas. Princíp je podobný čipom RFID, ktoré takisto nemajú zdroj a prijímajú vysielané impulzy.

Energia získaná napr. z rádiového signálu je minimálna, systém však využíva širokopásmovú anténu na zber energie zo všetkých okolitých sietí s frekvenciami od 500 MHz až do 10 GHz (televízny a rádiový signál, Wi-Fi, mobilné siete) vo vzdialenosti niekoľkých kilometrov, pričom všetka dostupná energia sa sčítava.

Markku Rouvala, jeden z členov vývojárskeho tímu, hovorí, že dnes sú schopní bezdrôtovo vyrobiť asi 5 miliwattov energie. No čoskoro by sa mali dostať na úroveň 20 mW, čo by malo stačiť na udržiavanie stavu batérie v režime stand-by. Na telefonovanie však treba vygenerovať aspoň 50 mW energie, takže systém treba ďalej zdokonaľovať. No technológia má potenciál udržať telefón „pri živote" takmer nekonečne dlho.

Treba len zhromaždiť dostatočné množstvo energie z okolia. Zatiaľ sa nedá odhadnúť, ako dlho potrvá, kým sa takýto systém objaví v telefónoch, no najbližšie roky prinesú odpoveď na túto otázku.

Zdroj: guardian.co.uk
news.softpedia.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Južná Kórea sa chce stať „bezhotovostnou spoločnosťou“. V roku 2017 začne sťahovať z obehu mince

06.12.2016 00:19

Južná Kórea je už dnes jedna z krajín najmenej závislých od hotovostných platieb. Na jedného obyvateľa tu pripadá 1,9 kreditných kariet a len asi 20 % platieb sa tu vykonáva prostredníctvom papierovýc ...

Technológie 1

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

06.12.2016 00:13

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bol ...

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá