Image
28.3.2013 0 Comments

Nokia pracuje na telefóne s nekonečnou výdržou

Nokia.jpg Výdrž batérie je aktuálny problém, ktorým sa zaoberajú výrobcovia mobilných zariadení. Rieši ho aj Nokia, ktorá už niekoľko rokov pracuje na technológii umožňujúcej neustále nabíjanie telefónu bez priamej dodávky elektrickej energie.

Prototyp nového nabíjacieho systému využíva rádiové vysielanie v okolí, ktoré mení na elektrinu. Ide o malé množstvo energie, ale takmer postačí na napájanie mobilného telefónu v pohotovostnom režime po neurčitý čas. Princíp je podobný čipom RFID, ktoré takisto nemajú zdroj a prijímajú vysielané impulzy.

Energia získaná napr. z rádiového signálu je minimálna, systém však využíva širokopásmovú anténu na zber energie zo všetkých okolitých sietí s frekvenciami od 500 MHz až do 10 GHz (televízny a rádiový signál, Wi-Fi, mobilné siete) vo vzdialenosti niekoľkých kilometrov, pričom všetka dostupná energia sa sčítava.

Markku Rouvala, jeden z členov vývojárskeho tímu, hovorí, že dnes sú schopní bezdrôtovo vyrobiť asi 5 miliwattov energie. No čoskoro by sa mali dostať na úroveň 20 mW, čo by malo stačiť na udržiavanie stavu batérie v režime stand-by. Na telefonovanie však treba vygenerovať aspoň 50 mW energie, takže systém treba ďalej zdokonaľovať. No technológia má potenciál udržať telefón „pri živote" takmer nekonečne dlho.

Treba len zhromaždiť dostatočné množstvo energie z okolia. Zatiaľ sa nedá odhadnúť, ako dlho potrvá, kým sa takýto systém objaví v telefónoch, no najbližšie roky prinesú odpoveď na túto otázku.

Zdroj: guardian.co.uk
news.softpedia.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá