Image
4.10.2012 0 Comments

Nokia: Windows Phone situáciu nezlepšuje, Android zatiaľ stále odmieta

Nokia ešte donedávna patrila k najväčším výrobcom mobilných telefónov s trhovým podielom na úrovni 50 %. V druhom kvartáli tohto roka ju predbehla spoločnosť Samsung, ktorá zosadila Nokiu z prvej priečky. Hoci Nokia predala v 2Q 2012 viac ako 83 miliónov telefónov, oproti minulému roku to znamená pokles o viac ako 10 miliónov predaných kusov. Spoločnosť ťaží najmä z predaja lacnejších modelov bez operačného systému Symbian či Windows Phone. Na poli smartfónov sa Nokii veľmi nedarí, a to aj napriek faktu, že sa začiatkom minulého roka spojila s takým gigantom, ako je Microsoft. Dokazujú to čísla z 2Q tohto roka, keď sa Nokia oproti rovnakému obdobiu minulého roka prepadla so svojím Symbianom z 22,1 % na 5,9 %. Microsoft a Windows Phone situáciu veľmi nezlepšuje. Navyše aj na poli smartfónov Windows Phone má fínska spoločnosť silnú konkurenciu v podobe Samsungu či HTC.

nokia-ballmer-elop.jpeg

Nokia má vo svete vybudované silné meno a ľudia si ju spájajú s kvalitnými telefónmi. To však na to, aby sa rozhodli pre kúpu smartfónu od tejto spoločnosti, nestačí. Dôležitá je pridaná hodnota, ktorú ponúka smartfón a jeho operačný systém. Nokia stavila na Windows Phone, ktorý však zatiaľ nepriniesol očakávané ovocie. Ľudia momentálne najviac využívajú zariadenia s Androidom a iOS. Windows Phone rastie, no veľmi pomalým tempom - medziročne jeho trhový podiel vzrástol z 1,6 na 2,1%. Situácia sa však stále môže obrátiť v prospech fínskeho výrobcu. Zmenu k lepšiemu by mohli priniesť nové modely Nokie Lumia 820 a 920 s najnovším operačným systémom Windows Phone 8.

Nová verzia OS od Microsoftu prináša niekoľko noviniek, ktoré by mohli zmeniť zabehnutý ekosystém. Hlavnou novinkou WP 8 je spoločné jadro s desktopovou a tabletovou verziou Windows 8, ktoré umožní jednoduchšie vytváranie aplikácií pre všetky typy zariadení - od počítačov, notebookov, tabletov až po smartfóny. To by mohlo pritiahnuť ďalších vývojárov a spopularizovať aj Windows Phone 8, na ktorom Nokia zakladá svoju budúcnosť.

Určite sa pýtate, prečo sa Nokia trápi s operačným systémom od Microsoftu. Je tu predsa Android, najpopulárnejší mobilný operačný systém súčasnosti. Dôvodov môže byť niekoľko. Trh s mobilnými zariadeniami, ktoré využívajú Android, je doslova presýtený. Existujú desiatky rôznych výrobcov, ktorí sa snažia na trhu presadiť práve použitím operačného systému Android. Windows Phone je v tomto smere niečo nové.

Keby chcela Nokia práve v tejto chvíli prejsť na Android, nebolo by to práve najlacnejšie riešenie. Je známy fakt, že Microsoft zarába na licenčných poplatkoch nemalé peniaze. Nokia síce musí platiť licenčné poplatky vo výške približne 20 USD za telefón, no Microsoft jej za každý predaný kus v minulom roku zaplatil až 250 USD - dovedna mal v minulom roku vyplatiť Nokii 1 miliardu amerických dolárov. Je to daň za to, že Nokia ponúka vo svojom portfóliu len smartfóny s Windows Phone. Navyše v prípade Androidu tu tiež existuje to riziko, že vás môže zažalovať Apple za porušovanie jeho duševného vlastníctva. Microsoft ponúka Nokii úplnú ochranu, pretože všetky patenty použité v jeho operačnom systéme má licencované.

Android_fragmentation.jpeg

Ako je to však v skutočnosti? Pravda je, že investorom dochádza už trpezlivosť. Za posledných 18 mesiacov zaznamenala spoločnosť prevádzkové straty vo výške 3 miliárd eur, zatvorilo sa niekoľko fabrík vrátane pýchy spoločnosti, fínskej fabriky v Solo, ktorá bola v prevádzke od roku 1990 a prepustených bolo 10-tisíc zamestnancov. Elop, CEO spoločnosti Nokia, však aj napriek zjavnému neúspechu zostáva verný Microsoftu.

Elop nebol schopný zaujať zákazníkov a to je to, čo sa počíta. Môžete povedať, že nemal dostatok času, ale svoju pozíciu zastáva už dva roky. Čas vypršal," povedal Magnus Rehle, senior partner spoločnosti Greenwich Consulting, ktorá je poradcom pre veľké telekomunikačné spoločnosti. Takisto radí Nokii, aby sa začala sústreďovať na výrobu smartfónov s operačným systémom Android. To isté si myslí aj jeden z hlavných držiteľov akcií Nokie Danske Invest Finnish Equity Fund. Juha Varis, jeden z popredných manažérov tejto spoločnosti, sa na adresu Stephena Elopa vyjadril takto: „Je totálne oddaný Microsoftu, takže je prirodzené, že bude musieť odstúpiť."

Okolo Elopa sa tak zjavne sťahuje slučka. Jeho budúcnosť, ako aj budúcnosť spoločnosti tak závisí od finančných výsledkov dosiahnutých v nasledujúcom období. Predpokladá sa, že výnosy z predaja zariadení Lumia by sa mali v 1Q a 2Q budúceho roka zvýšiť. Analytici tiež predpovedajú sľubnú budúcnosť operačnému systému Windows Phone, ktorý by podľa nich mal do roku 2015 získať až 15-percentný trhový podiel. Bude zaujímavé sledovať, čo urobí Nokia. Pustí sa do výroby vlastného androidového smartfónu alebo ešte potiahne sólo dráhu s Windows Phone? To ukáže len budúcnosť, no správa o tom, že Nokia vyrobí svoj prvý androidový telefón, by nás určite veľmi potešila.

Zdroj: MojAndroid.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá