Image
16.10.2015 0 Comments

Nočná mora zdieľania súborov cez web. Dohoda TPP kriminalizuje aj nekomerčné pirátstvo

Uniknuté kapitoly z dohody Trans-Pacific Partnership (TPP) obsahujú návrhy niekoľkých zmien v autorských zákonoch zúčastnených krajín. Kapitola o duševnom vlastníctve pokrýva široké spektrum otázok vrátane rozšírenia autorského práva, zodpovednosti poskytovateľov internetu (ISP) a kriminalizácie nekomerčného pirátstva.

TPP sa netýka priamo Európy, ide o nadnárodnú obchodnú dohodu zameranú na posilnenie ekonomických väzieb medzi Spojenými štátmi, Kanadou, Novým Zélandom, Japonskom a ôsmimi ďalšími krajinami, ale zatiaľ spĺňa všetky zlé očakávania. Dohoda vyvoláva vážne obavy u mnohých odborníkov na autorské právo a aktivistov.

Ak bude dohoda ratifikovaná, ochrana autorských práv bude platiť ešte 70 rokov po smrti autora (v súčasnosti je v legislatíve väčšiny krajín toto obdobie o 20 rokov kratšie).

TPP načrtáva aj to, ako by mali internetové služby riešiť porušovanie autorských práv. Obsahuje takisto časť týkajúcu sa zodpovednosti ISP, ktorá sa podobá na DMCA (Digital Millennium Copyright Act). Je tu požiadavka, aby poskytovatelia internetového pripojenia odstránili či zablokovali prístup k obsahu, o ktorom vedia, že porušuje autorské práva, a to na základe akéhokoľvek súdneho rozhodnutia v ktorejkoľvek krajine. To znamená, že na blokovanie obsahu by sa mohli použiť zahraničné súdne príkazy.

V podobnom duchu sa nesie aj ustanovenie o tom, že krajiny by mali ponúkať poskytovateľom internetu „právne stimuly", aby „spolupracovali s vlastníkmi autorských práv a odrádzali používateľov od nelegálneho ukladania a prenosu materiálov chránených autorským právom". ISP teda nemusia nevyhnutne monitorovať porušovanie autorských práv, ale tí, ktorí tak budú robiť, budú „odmenení".

Ďalšia zaujímavá pasáž sú trestné postihy za nekomerčné porušovanie autorských práv, ktoré v mnohých krajinách v súčasnosti neexistujú. Ľudia teda budú putovať do väzenia aj za porušovanie autorských práv bez finančného zisku. Zakázané bude aj obchádzanie DRM a nebudú sa môcť predávať ani nástroje ako DVD či Blu-ray rippery (ide o nástroje na prevod obsahu DVD a Blu-ray nosičov do multimediálnych videosúborov AVI, WMV, FLV, MOV, MPEG1/2, MP4 a ďalších).

Hoci TPP zrejme neskoncuje so zdieľaním súborov a ani „nezabije" internet, určite stavia záujmy veľkých nadnárodných spoločností nad záujmy priemerného občana. Možno teda očakávať, že vyvolá veľký odpor verejnosti.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá