Image
16.10.2015 0 Comments

Nočná mora zdieľania súborov cez web. Dohoda TPP kriminalizuje aj nekomerčné pirátstvo

Uniknuté kapitoly z dohody Trans-Pacific Partnership (TPP) obsahujú návrhy niekoľkých zmien v autorských zákonoch zúčastnených krajín. Kapitola o duševnom vlastníctve pokrýva široké spektrum otázok vrátane rozšírenia autorského práva, zodpovednosti poskytovateľov internetu (ISP) a kriminalizácie nekomerčného pirátstva.

TPP sa netýka priamo Európy, ide o nadnárodnú obchodnú dohodu zameranú na posilnenie ekonomických väzieb medzi Spojenými štátmi, Kanadou, Novým Zélandom, Japonskom a ôsmimi ďalšími krajinami, ale zatiaľ spĺňa všetky zlé očakávania. Dohoda vyvoláva vážne obavy u mnohých odborníkov na autorské právo a aktivistov.

Ak bude dohoda ratifikovaná, ochrana autorských práv bude platiť ešte 70 rokov po smrti autora (v súčasnosti je v legislatíve väčšiny krajín toto obdobie o 20 rokov kratšie).

TPP načrtáva aj to, ako by mali internetové služby riešiť porušovanie autorských práv. Obsahuje takisto časť týkajúcu sa zodpovednosti ISP, ktorá sa podobá na DMCA (Digital Millennium Copyright Act). Je tu požiadavka, aby poskytovatelia internetového pripojenia odstránili či zablokovali prístup k obsahu, o ktorom vedia, že porušuje autorské práva, a to na základe akéhokoľvek súdneho rozhodnutia v ktorejkoľvek krajine. To znamená, že na blokovanie obsahu by sa mohli použiť zahraničné súdne príkazy.

V podobnom duchu sa nesie aj ustanovenie o tom, že krajiny by mali ponúkať poskytovateľom internetu „právne stimuly", aby „spolupracovali s vlastníkmi autorských práv a odrádzali používateľov od nelegálneho ukladania a prenosu materiálov chránených autorským právom". ISP teda nemusia nevyhnutne monitorovať porušovanie autorských práv, ale tí, ktorí tak budú robiť, budú „odmenení".

Ďalšia zaujímavá pasáž sú trestné postihy za nekomerčné porušovanie autorských práv, ktoré v mnohých krajinách v súčasnosti neexistujú. Ľudia teda budú putovať do väzenia aj za porušovanie autorských práv bez finančného zisku. Zakázané bude aj obchádzanie DRM a nebudú sa môcť predávať ani nástroje ako DVD či Blu-ray rippery (ide o nástroje na prevod obsahu DVD a Blu-ray nosičov do multimediálnych videosúborov AVI, WMV, FLV, MOV, MPEG1/2, MP4 a ďalších).

Hoci TPP zrejme neskoncuje so zdieľaním súborov a ani „nezabije" internet, určite stavia záujmy veľkých nadnárodných spoločností nad záujmy priemerného občana. Možno teda očakávať, že vyvolá veľký odpor verejnosti.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Bezpečnosť

Generálmajor Jonathan Shaw: Kybernetickú bezpečnosť musí riešiť manažment, a nie IT oddelenie

25.11.2016 00:13

Pod názvom Judgment Day sa v Bratislave konal už 11. ročník konferencie zameranej na informačnú bezpečnosť. Na konferencii, ktorú pripravuje TEMPEST spolu so svojimi partnermi, sa každoročne stretáva ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá