Image
16.3.2015 0 Comments

No nekúpte to. Kópia Apple Watch v Číne stojí 40 dolárov

AW08.jpg Na čínskom portáli Alibaba sa začali objavovať inteligentné hodinky, ktoré sú až nápadne podobné nedávno predstavenému Apple Watch. Nie sú drahé a majú dlhšiu výdrž.

Na stránke Alibaba Taboao sa v posledných týždňoch objavili zariadenia pomenované AW08 a iWatch. Obe majú rovnaký ciferník ako Apple Watch, podobné grafické rozhranie a remienok.

Ako sa však možno dočítať ďalej v opise ponúkaných hodiniek, zariadenia bežia na platforme Android od Googlu namiesto upravenej verzie iOS a čínske smart watch nie sú navyše opatrené pokročilými senzormi, aké nájdeme na Apple Watch.

Na druhej strane však na jedno nabitie vydržia dlhšie. Hodinky stojí iba 40 dolárov, pričom oficiálna verzia Apple Watch sa v Číne bude predávať za desaťnásobok tejto sumy.
Na Taboao predávajú svoje inteligentné hodinky rôzne firmy, podobne ako napríklad na eBay alebo Amazon Marketplace, a pri väčšine z nich výrobca výslovne uvádza, že nejde o Apple Watch. Niektorí predajcovia sa však používateľov snažia zmiasť a z ich ponuky nie je úplne zrejmé, že nejde o naozajstné Apple Watch.

Ako však uviedol hovorca e-shopu Alibaba, firma sa snaží všetky klamlivé reklamy odstraňovať.

„Alibaba Group bojuje proti porušovaniu autorských práv," uviedol hovorca Alibaba pre BBC. „Úzko spolupracujeme s našimi partnermi, aby sme tento problém riešili priamo pri jeho zdroji."

Prvé napodobeniny Apple Watch reportéri zo servera Mashable.com objavili už v januári - niektorí čínski výrobcovia ich dokonca vystavovali na veľtrhu Consumer Electronics Show v Las Vegas. Podľa Matthewa Forneyho z konzultantskej spoločnosti Fantom China je po zariadeniach podobných Apple Watch v súčasnosti v Číne veľký dopyt.

„Produkty Applu sú v Číne veľmi populárne a veľa Číňanov sa chce s hodinkami podobnými Apple Watch ukazovať na verejnosti čo najskôr," uviedol Forney. „Myslím si však, že väčšina zákazníkov si je vedomá toho, že sa na Taobao ponúkajú kópie a nejde o reálny Apple Watch."

Právnik z Hongkongu Joe Simone, oslovený redakciou BBC, ktorý už v minulosti pracoval pre Apple, uviedol, že americký gigant má možnosti, vďaka ktorým môže zablokovať predaj hodiniek s podobnými dizajnom, aký majú tie jeho - ide však o časovo i finančne veľmi náročnú činnosť . „Po celom svete existuje právny koncept tzv. nekalej súťaže, ale v Číne nemožno pri nekalej súťaži získať predbežné opatrenia. A veľký problém je to, že v Číne je pirátov jednoducho priveľa," uviedol Simone. „Ďalšia možnosť je, že by Apple požiadal e-shop Alibaba, aby falošné produkty zo svojho portálu odstránil. To by však musel vyplniť pre každý jednotlivý výrobok špeciálnu žiadosť. A prax je taká, že aj keď sa vám podarí dnes odstaviť sto predajcov, zajtra na ich miesto nastúpi ďalšia stovka."

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá