Image
16.3.2015 0 Comments

No nekúpte to. Kópia Apple Watch v Číne stojí 40 dolárov

AW08.jpg Na čínskom portáli Alibaba sa začali objavovať inteligentné hodinky, ktoré sú až nápadne podobné nedávno predstavenému Apple Watch. Nie sú drahé a majú dlhšiu výdrž.

Na stránke Alibaba Taboao sa v posledných týždňoch objavili zariadenia pomenované AW08 a iWatch. Obe majú rovnaký ciferník ako Apple Watch, podobné grafické rozhranie a remienok.

Ako sa však možno dočítať ďalej v opise ponúkaných hodiniek, zariadenia bežia na platforme Android od Googlu namiesto upravenej verzie iOS a čínske smart watch nie sú navyše opatrené pokročilými senzormi, aké nájdeme na Apple Watch.

Na druhej strane však na jedno nabitie vydržia dlhšie. Hodinky stojí iba 40 dolárov, pričom oficiálna verzia Apple Watch sa v Číne bude predávať za desaťnásobok tejto sumy.
Na Taboao predávajú svoje inteligentné hodinky rôzne firmy, podobne ako napríklad na eBay alebo Amazon Marketplace, a pri väčšine z nich výrobca výslovne uvádza, že nejde o Apple Watch. Niektorí predajcovia sa však používateľov snažia zmiasť a z ich ponuky nie je úplne zrejmé, že nejde o naozajstné Apple Watch.

Ako však uviedol hovorca e-shopu Alibaba, firma sa snaží všetky klamlivé reklamy odstraňovať.

„Alibaba Group bojuje proti porušovaniu autorských práv," uviedol hovorca Alibaba pre BBC. „Úzko spolupracujeme s našimi partnermi, aby sme tento problém riešili priamo pri jeho zdroji."

Prvé napodobeniny Apple Watch reportéri zo servera Mashable.com objavili už v januári - niektorí čínski výrobcovia ich dokonca vystavovali na veľtrhu Consumer Electronics Show v Las Vegas. Podľa Matthewa Forneyho z konzultantskej spoločnosti Fantom China je po zariadeniach podobných Apple Watch v súčasnosti v Číne veľký dopyt.

„Produkty Applu sú v Číne veľmi populárne a veľa Číňanov sa chce s hodinkami podobnými Apple Watch ukazovať na verejnosti čo najskôr," uviedol Forney. „Myslím si však, že väčšina zákazníkov si je vedomá toho, že sa na Taobao ponúkajú kópie a nejde o reálny Apple Watch."

Právnik z Hongkongu Joe Simone, oslovený redakciou BBC, ktorý už v minulosti pracoval pre Apple, uviedol, že americký gigant má možnosti, vďaka ktorým môže zablokovať predaj hodiniek s podobnými dizajnom, aký majú tie jeho - ide však o časovo i finančne veľmi náročnú činnosť . „Po celom svete existuje právny koncept tzv. nekalej súťaže, ale v Číne nemožno pri nekalej súťaži získať predbežné opatrenia. A veľký problém je to, že v Číne je pirátov jednoducho priveľa," uviedol Simone. „Ďalšia možnosť je, že by Apple požiadal e-shop Alibaba, aby falošné produkty zo svojho portálu odstránil. To by však musel vyplniť pre každý jednotlivý výrobok špeciálnu žiadosť. A prax je taká, že aj keď sa vám podarí dnes odstaviť sto predajcov, zajtra na ich miesto nastúpi ďalšia stovka."

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá