Image
14.2.2014 0 Comments

Nielen Windows XP: Končí sa aj podpora MS Office 2003 a MS Exchange 2003

microsoft_office copy.jpg Hoci riziko plynúce z neaktualizovaného kancelárskeho balíka je menšie ako v prípade operačného systému, aj koniec bezpečnostných aktualizácií MS Office 2003 je pre zákazníkov dôležitý.

Windows XP nie je jediný masovo používaný softvér Microsoftu, ktorého podpora sa blíži ku koncu. Spolu s ním bude 8. apríla 2014 vydaný posledný balík záplat aj pre MS Office 2003 a MS Exchange 2003.

Absencia ďalšej ponuky bezpečnostných opráv nie je ani v prípade kancelárskeho balíka zanedbateľná. Mnohé útoky sa vykonávajú práve cez súbor vo formáte kancelárskej aplikácie, ktorý je umiestnený na webový server alebo zaslaný e-mailom.

Analytici Wes Miller zo spoločnosti Direction a Michael Silver z Gartneru sa zhodujú, že Office 2003 a Windows XP zdieľajú v mnohých podnikoch spoločný osud, preto by sa koniec podpory Office 2003 nemal podceňovať. Windows XP sa výraznejšie uchytil po vydaní Service Packu 2 zhruba v rovnakom čase, ako prišiel na trh MS Office 2003. Podniky potom zvyčajne preskočili nasledujúce aktualizácie, teda Vistu a Office 2007. Príčinou bola (okrem aktualizačného cyklu) aj spokojnosť s predchádzajúcimi verziami softvéru, rozpačité prijatie Windows Vista aj Ribbonu (pása kariet) v MS Office 2007.

Každopádne tak MS Office do značnej miery nasleduje prijatie Windows. Firmy zvyčajne prechádzali z Windows XP na Windows 7, podobne z MS Office 2003 na verziu 2010. Rovnako rozpačité je v podnikoch zase prijatie Windows 8 aj Office 2013.
Obaja analytici, Miller a Silver, sa však líšia v odhade, nakoľko sa v prostrediach s pretrvávajúcim Windows XP prevádzkuje aj MS Office 2003. Silver usudzuje, že to bude asi 30 - 40 %, Miller háda viac. Presné štatistiky k dispozícii nie sú, pretože penetrácia operačných systémov sa zisťuje predovšetkým pri návštevách webu, keď sa identifikuje prehliadač, OS pod ním a plug-iny browsera, no nie ostatné aplikácie.

Ďalšie rozbory však majú naznačovať, že kritika Ribbonu postupne doznievala, takže niektoré firmy aktualizovali skôr kancelársku súpravu ako operačný systém. (Mimochodom, Julie Larson-Greenová, ktorá mala v Microsofte hlavný podiel na voľbe Ribbonu, je teraz zodpovedná okrem iného za tablet Surface.) Faktom je aj to, že Windows XP mnohokrát pretrvávajú nie na klasických PC, ale na vstavaných (embedded) systémoch, napr. v bankomatoch.

Hoci riziko plynúce z neaktualizovaného kancelárskeho balíka je menšie ako v prípade operačného systému, aj koniec bezpečnostných aktualizácií MS Office 2003 je pre zákazníkov dôležitý, veď v roku 2013 bolo pre túto verziu určených 10 bulletinov zabezpečenia. Ak teda zákazníci chcú softvér naďalej používať, mali by urobiť aspoň niekoľko základných úprav, napríklad zakázať makrá.

Nakoniec nemožno zabudnúť ani na to, že súčasne sa končí podpora „back-endu", teda servera MS Exchange 2003. Aj tu sa aktualizačný cyklus v podnikoch podobal Windows a MS Office, teda vynechaná bola verzia Exchange 2010 a vo väčšej miere sa upgradovalo až na verziu 2010. Exchange 2003 bol obyčajne inštalovaný na Windows Server 2003, ktorý bude podporovaný do roku 2015. Tu môže upgrade byť spojený s ďalšou komplikáciou: Windows Server 2003 bol ešte k dispozícii aj v 32-bitovej verzii, nasledujúci serverový softvér už len ako 64-bitový. V niektorých prípadoch sa prechod na vyššie verzie preto možno odkladal (odkladá) pre hardvér.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá