Image
14.1.2015 0 Comments

Nexus 9: Tabletový kráľ Androidu?

titulka.jpg Hoci je Android otvorená platforma, ktorá ponúka množstvo produktov od rôznych výrobcov, rodina zariadení Nexus má jedinečné postavenie. Ide totiž o prístroje, ku ktorým sa Google hlási a prezentuje ich ako svoje. Predchádzajúce Nexusy sa tešili veľkej popularite medzi používateľmi aj vďaka ich cene. Aktuálna generácia však priniesla viacero zmien. Smartfón Nexus 6 aj testovaný tablet Nexus 9 - lízanková kráľovná a kráľ - cenou postupne dobiehajú Apple.

qr_nexus9.jpg

Predstavujeme vlastnosti najnovšieho tabletu Google Nexus 9. Porovnávame ho s konkurenciou Android telefónov ale aj s iOS.

Hoci Nexusy cenou nikdy nepatrili do high-end kategórie, vždy prinášali najnovšie technológie a boli z určitého hľadiska vzorom pre ostatných výrobcov. V prípade Nexusu 9 však ten pocit nemáme. Samozrejme, zariadenie patrí medzi technologickú špičku, ale na trhu nájdeme androidové tablety, ktoré toho ponúkajú viac. Ľahké a tenké telo, vodotesnosť alebo snímače odtlačkov prstov. Pri testovaní Nexusu 9 sme mali pocit, že hoci ide o veľmi dobré zariadenie, vo výbave má len toľko, koľko musí mať.

Plastové telo, vynikajúci zvuk

Nexus 9 má 8,9-palcový displej, hrúbku 7,95 mm a hmotnosť 425 gramov. Nezapôsobil na nás tak ako Sony Xperia Z3 Tablet Compact alebo iPad Air 2. Tablet je konštrukčne bez chýb - kombinuje plastový chrbát, ktorý sa nám v rámci dizajnu zariadenia páčil najviac s kovovým rámikom po bokoch displeja a prednou časťou. Tá obsahuje obrazovku a pomerne hrubý rám okolo, ktorý skrýva stereofónne reproduktory.

Tie patria medzi to najlepšie, čo je na trhu s tabletmi dostupné. Keby sme mali definovať jednu vlastnosť, v ktorej je Nexus 9 lepší v porovnaní s iPadom Air 2, bola by to práve reprodukcia zvuku. Nie je to náhoda. Výrobcovom tabletu je HTC a táto spoločnosť vie, ako integrovať výborný zvukový systém do mobilného zariadenia. Bielemu plastu na chrbte dominuje nápis Nexus a veľký fotoaparát, ktorý čiastočne vyčnieva.

Nechýba ani blesk. Ten pomôže, ale kvalitu fotografie vždy nezachráni. Najlepšie fotky sme získali počas slnečného dňa vonku, v tmavších scenériách sa kvalita o poznanie zhoršila. Fotoaparát má rozlíšenie 8 Mpx a dokáže automaticky zaostrovať. Hoci patrí medzi to lepšie, čo tablety ponúkajú, nečakajte žiadne zázraky. Nové smartfóny v rovnakej kategórii netromfne.

Pomer strán 4:3, procesor od firmy NVIDIA

Ak sa mnohí „béčkoví" výrobcovia inšpirujú dizajnom iPadu mini, prečo by nemohol aj Google použiť totožný pomer strán a rozlíšenie, aké ponúka veľký iPad? O pomeroch strán môžeme filozofovať dlhé hodiny. No je fajn, že sa na trh dostal prémiový androidový tablet, ktorý nie je širokouhlý. Niektorí používatelia budú z toho nadšení a aj my konštatujeme, že 4:3 má svoje čaro. Tablet viac pripomína časopis a pohodlnejšie sa nám s ním pracuje v režime na šírku. Kvalitu displeja chválime, obraz je krásne ostrý a páčilo sa nám aj zobrazenie farieb. Vynikajúci je aj jas, ktorý je pri maximálnom nastavení naozaj silný.

tegra.jpg

Nexus 9 sa chváli 64-bitovým procesorom od firmy NVIDIA. Ten však veľa výhod neprináša.

Pri testovaní nového Nexusu 9 sme boli zvedaví najmä na to, ako spoľahlivo bude fungovať procesor NVIDIA Tegra K1. Ide o jeden z najvýkonnejších mobilných procesorov na trhu, no v rámci bežnej prevádzky nás v modeli NVIDIA Shield Tablet niekedy trochu sklamal. Nexus 9 využíva jeho 64-bitovú verziu, ktorá má dve jadrá a takt 2,3 GHz. Tablet sme testovali s operačným systémom Android vo verzii 5.0.1 a konštatujeme, že správanie systému bolo veľmi dobré. Android reagoval rýchlo a stabilne. Zariadenie nemalo problém ani s náročnejšími aplikáciami, ktoré sme zámerne neukončili. S operačnou pamäťou s veľkosťou 2 GB pracoval prístroj umne. Nepociťovali sme jej nedostatok. Hoci sa objavili veľmi zriedkavé zaváhania, prevádzku chválime. Nexus 9 vás v tomto smere určite nesklame. Za najplynulejší Android však aj naďalej považujeme Sony Xperiu Z3 Tablet Compact - uvidíme, či bude tablet od Sony tak výborne optimalizovaný aj po vydaní aktualizácie na Lollipop.

Hoci sa čip NVIDIA Tegra K1 chváli pozoruhodným grafickým výkonom, ten Nexus 9 zďaleka nevyužíva plnohodnotne. Prakticky všetky aplikácie, ktoré sú optimalizované pre zariadenie NVIDIA Shield Tablet, boli v obchode Google Play označené ako nekompatibilné. Chápeme rozhodnutie spoločnosti NVIDIA, no vo výsledku naň dopláca používateľ. Majitelia Nexusu 9 si tak „užijú" skôr negatívne vlastnosti novej Tegry - niektoré klasické androidové hry nie sú dobre optimalizované na tento procesor a pár z nich je nekompatibilných. Zamrzí to najmä v prípade titulov typu XCOM: Enemy Within. Za zmienku stojí aj problém s aplikáciou HBO GO, ktorá vždy spadne. No treba dodať, že tá je vo všeobecnosti slabo vyladená.

Dobrá výdrž, teplé šasi

Negatívom 64-bitového procesora Tegra K1 je jeho teplota. Pri hraní štandardných hier a niekedy aj pri bežnom používaní pocítite teplý chrbát zariadenia. Extrémom je ľavý horný roh zadnej časti, t. j. okolie fotoaparátu. V tejto časti dosahuje dotyková teplota až 45 °C. S takýmto teplým šasi sme sa nestretli ani v prípade NVIDIA Shield Tabletu. Našťastie zariadenie sa dá držať tak, aby ste sa tejto oblasti vyhli. Poteší však výdrž batérie. Pri testovaní pomocou programu PCMark sme namerali 7 a pol hodiny. Pri hraní vám tablet vydrží takmer 5 hodín a pri sledovaní videa/prezeraní internetu aj 9 ÷ 10 hodín.

Verdikt PC REVUE

Nexus 9 je dobrý tablet. No ak si nepotrpíte na pomer strán 4:3 alebo čistý Android a najrýchlejšiu podporu z hľadiska aktualizácií, asi by ste mali skôr zvažovať Z3 Compact Tablet od Sony. V rovnakej cenovej kategórii ponúka z hľadiska multimédií prakticky totožnú zobrazovaciu plochu, kompaktnejšie rozmery a slot na kartu microSD. Použiteľné úložisko s kapacitou 11 GB je v dnešnej dobe obmedzujúce, dvojnásobne v prípade tabletov. A Nexus 9 nemá okrem podpory Googlu nijaký výrazný argument, ktorý by používateľov presvedčil. V minulosti to bola cena.

Cena: od 399 EUR
Zapožičal: Google

Nexus 9.jpg


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá