24.10.2012 0 Comments

Nevyužívate v biznise dáta? Vaše šance na úspech klesajú

Vo svete vzniká každé dva dni taký objem dát, ako dokázalo ľudstvo vytvoriť od vzniku civilizácie až do roku 2003. Firmy však dáta nevedia využiť, čím podľa prieskumu Economist Intelligence Unit prichádzajú o možnosť zvýšiť produktivitu a zlepšiť finančné výsledky.

Schopnosť využívať pri podnikaní dáta, ktoré má firma k dispozícii, ovplyvňuje jej hospodárenie aj úspech na trhu. Vyplýva to zo štúdie Economist Intelligence Unit (EIU), ktorý sponzorovala softvérová a konzultačná spoločnosť SAS.

Do prieskumu sa zapojilo vyše 700 podnikov z celého sveta. Takmer polovica z firiem, ktoré v hospodárení „výrazne prevyšujú svojich konkurentov", uviedla, že má dobre zadefinovanú stratégiu pre využitie dát. Je to štvornásobne viac ako vo firmách, ktorých hospodárske výsledky sú v porovnaní s najväčšími rivalmi priemerné.

Prieskum EIU ukazuje, že pre firmy by malo byť využívanie dát v podnikaní prioritou. Dátovú analytiku by mali zapracovať do podnikovej stratégie a najímať ľudí, ktorí majú potrebné znalosti a skúsenosti s využívaním dát pre podporu rozhodovania.

Dáta nemali pre podnikanie nikdy taký veľký význam ako majú dnes. „Nikdy tiež neprinášali také veľké príležitosti. Firmy majú v súčasnosti k dispozícií obrovské množstvá rôznych druhov dát a ich objemy rastú exponenciálne," poznamenáva riaditeľka SAS Slovakia Hana Kvartová.

Podľa riaditeľa Googlu Erica Schmidta dnes vo svete vzniká každé dva dni taký objem dát, ako dokázalo ľudstvo vytvoriť od vzniku civilizácie až do roku 2003. Čoraz viac ich zbierajú aj firmy - až 73 percent z nich podľa prieskumu EIU v ostatnom roku zintenzívnilo zber dát.

„Podnikové dáta sú však prínosom iba vtedy, ak prinášajú manažérom nové pohľady," hovorí H. Kvartová. Potvrdzuje to výskum Erica Brynjolfssona, ekonáma zo Sloan School od Management, podľa ktorého „dátovo orientované rozhodovanie" - čiže nielen zbieranie dát, ale aj ich využívanie pri dôležitých rozhodnutiach - zvyšuje produktivitu firiem o 5 až 6 percent.

Prieskum Economist Intelligence Unit však ukazuje, že mnohé firmy stále nedokážu dostupné dáta zužitkovať. Zhruba štvrtina respondentov potvrdila, že veľká väčšina podnikových dát zostáva vo firmách nevyužitá. A vyše polovica uviedla, že ich zamestnávateľ vie zužitkovať iba polovicu zo svojich drahocenných dát.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá