24.10.2012 0 Comments

Nevyužívate v biznise dáta? Vaše šance na úspech klesajú

Vo svete vzniká každé dva dni taký objem dát, ako dokázalo ľudstvo vytvoriť od vzniku civilizácie až do roku 2003. Firmy však dáta nevedia využiť, čím podľa prieskumu Economist Intelligence Unit prichádzajú o možnosť zvýšiť produktivitu a zlepšiť finančné výsledky.

Schopnosť využívať pri podnikaní dáta, ktoré má firma k dispozícii, ovplyvňuje jej hospodárenie aj úspech na trhu. Vyplýva to zo štúdie Economist Intelligence Unit (EIU), ktorý sponzorovala softvérová a konzultačná spoločnosť SAS.

Do prieskumu sa zapojilo vyše 700 podnikov z celého sveta. Takmer polovica z firiem, ktoré v hospodárení „výrazne prevyšujú svojich konkurentov", uviedla, že má dobre zadefinovanú stratégiu pre využitie dát. Je to štvornásobne viac ako vo firmách, ktorých hospodárske výsledky sú v porovnaní s najväčšími rivalmi priemerné.

Prieskum EIU ukazuje, že pre firmy by malo byť využívanie dát v podnikaní prioritou. Dátovú analytiku by mali zapracovať do podnikovej stratégie a najímať ľudí, ktorí majú potrebné znalosti a skúsenosti s využívaním dát pre podporu rozhodovania.

Dáta nemali pre podnikanie nikdy taký veľký význam ako majú dnes. „Nikdy tiež neprinášali také veľké príležitosti. Firmy majú v súčasnosti k dispozícií obrovské množstvá rôznych druhov dát a ich objemy rastú exponenciálne," poznamenáva riaditeľka SAS Slovakia Hana Kvartová.

Podľa riaditeľa Googlu Erica Schmidta dnes vo svete vzniká každé dva dni taký objem dát, ako dokázalo ľudstvo vytvoriť od vzniku civilizácie až do roku 2003. Čoraz viac ich zbierajú aj firmy - až 73 percent z nich podľa prieskumu EIU v ostatnom roku zintenzívnilo zber dát.

„Podnikové dáta sú však prínosom iba vtedy, ak prinášajú manažérom nové pohľady," hovorí H. Kvartová. Potvrdzuje to výskum Erica Brynjolfssona, ekonáma zo Sloan School od Management, podľa ktorého „dátovo orientované rozhodovanie" - čiže nielen zbieranie dát, ale aj ich využívanie pri dôležitých rozhodnutiach - zvyšuje produktivitu firiem o 5 až 6 percent.

Prieskum Economist Intelligence Unit však ukazuje, že mnohé firmy stále nedokážu dostupné dáta zužitkovať. Zhruba štvrtina respondentov potvrdila, že veľká väčšina podnikových dát zostáva vo firmách nevyužitá. A vyše polovica uviedla, že ich zamestnávateľ vie zužitkovať iba polovicu zo svojich drahocenných dát.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá