Image
4.11.2016 1 Comments

Neurónová sieť Googlu vynašla vlastné šifrovanie

Aj počítače udržia tajomstvo. Tím Google Brain, zameraný na hlboké učenie (deep learning), ukázal, že stroje sa môžu naučiť chrániť svoje správy pred zvedavými zrakmi.

Výskumníci Martín Abadi a David Andersen preukázali, že počítačové neurónové siete môžu prísť na to, ako použiť jednoduchú šifrovaciu techniku. V ich experimente bol počítač schopný vytvoriť si vlastnú formu šifrovania použitím strojového učenia bez toho, že by sa učil špecifické kryptografické algoritmy. Pravda, v porovnaní s existujúcimi systémami navrhnutými ľuďmi išlo o veľmi jednoduché šifrovanie. No aj tak je to zaujímavý pokrok v oblasti neurónových sietí.

Vedci pracovali s tromi neurónovými sieťami (Alica, Bob a Eva). Každý systém bol vycvičený na to, aby dokonale zvládol svoju úlohu v komunikácii. Alica mala poslať tajnú správu Bobovi, ten ju mal dešifrovať a úlohou Evy bolo pokúsiť sa odpočúvať ich komunikáciu.

Na zabezpečenie toho, aby správa ostala tajná, Alica musela previesť pôvodnú textovú správu na hatlaninu, aby nikto, kto ju zachytí (napr. Eva), nemohol pochopiť jej obsah. Túto hatlaninu, „šifrovaný text“, mal dekódovať Bob a nikto iný. Alica a Bob si vopred dohodli súbor čísel, tzv. kľúč, ku ktorému Eva nemala prístup, a tak nemohla správu dešifrovať.

A opäť sa ukázalo, že opakovanie je matka múdrosti. Prvé výsledky boli dosť úbohé, no po určitej praxi si Alica vyvinula vlastnú šifrovaciu stratégiu a Bob sa ju naučil dešifrovať. Keď sa celý scenár zopakoval 15 000-krát, Bob bol schopný previesť Alicine šifrované správy na obyčajný text, zatiaľ čo Eva odhadla len 8 zo 16 bitov tvoriacich správu. Keďže každý bit bol 1 alebo 0, je to asi rovnaká úspešnosť, aká by sa dosiahla čistou náhodou. Celý výskum bol zverejnený na arXiv.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

1 Comments

  1. No aj tak je to zaujímavý pokrok v oblasti neurónových sietí. reakcia na: Neurónová sieť Googlu vynašla vlastné šifrovanie
    7.11.2016 07:11
    Alebo skôr pokrok ku "dňu zúčtovania". Stačilo len 15 000 opakovaní aby sa naučila ju dokonale odoslať. Čo bude asi tak po 100 000 opakovaní?
    Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá