Image
6.11.2015 0 Comments

Neplaťte výkupné. Zašifrované dáta si môžete obnoviť zadarmo

Ak bol váš počítač napadnutý zákerným ransomwarom CoinVault alebo Bitcryptor, je tu pre vás potenciálne dobrá správa. Svoje zašifrované súbory si môžete vďaka spojenému úsiliu holandskej polície a výrobcu antivírusov Kaspersky Lab obnoviť zadarmo.

Bezpečnostní výskumníci z antivírusovej spoločnosti a holandská prokuratúra získali a zverejnili najnovšiu súpravu šifrovacích kľúčov z C&C serverov používaných dvoma spomínanými ransomwarovými hrozbami.

Prvé útoky ransomwaru CoinVault boli spozorované v máji 2014, odvtedy sa zaznamenalo vyše 1500 obetí vo viac ako 108 krajinách sveta. V apríli 2015 získala holandská polícia databázu s dešifrovacími kľúčmi zo zhabaného C&C servera CoinVault. Spoločnosť Kaspersky Lab potom využila tieto dešifrovacie kľúče na spustenie služby Ransomware Decryptor, ktorá zahŕňa súbor asi 750 dešifrovacích kľúčov.

V reakcii na to autori CoinVaultu aktualizovali svoj kód a vznikla tak druhá generácia CoinVaultu, ktorú nazvali Bitcryptor. Minulý mesiac však holandské úrady zatkli dvoch mužov v súvislosti s ransomwarovými útokmi CoinVault a Bitcryptor a získali ďalších 14 031 dešifrovacích kľúčov. Služba Ransomware Decryptor tak bola aktualizovaná a je dostupná na webovej stránke noransom.kaspersky.com.

Obete, ktorých počítače sú infikované týmto ransomwarom a majú zašifrované dáta, si teraz môžu stiahnuť kľúče na dešifrovanie svojich súborov.

Ransomware je v súčasnosti jedna z najväčších internetových hrozieb. Výkupné sa pohybuje v rozmedzí 200 až 10 000 dolárov. Napríklad autori známeho ransomwaru CryptoWall utŕžili len za posledný rok viac ako 325 miliónov dolárov.

Najlepšia obrana proti týmto hrozbám je pravidelné zálohovanie dôležitých súborov na externý disk alebo iné úložisko, ktoré je pripojené k počítaču len dočasne, a tak útočníci naň nemajú dosah.

A platia aj staré známe rady: Majte stále aktualizovaný antivírusový program, vyhýbajte sa návšteve pochybných webových stránok a neotvárajte e-maily a ich prílohy z neznámych zdrojov.

Zdroj:thehackernews.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá