Image
6.11.2015 0 Comments

Neplaťte výkupné. Zašifrované dáta si môžete obnoviť zadarmo

Ak bol váš počítač napadnutý zákerným ransomwarom CoinVault alebo Bitcryptor, je tu pre vás potenciálne dobrá správa. Svoje zašifrované súbory si môžete vďaka spojenému úsiliu holandskej polície a výrobcu antivírusov Kaspersky Lab obnoviť zadarmo.

Bezpečnostní výskumníci z antivírusovej spoločnosti a holandská prokuratúra získali a zverejnili najnovšiu súpravu šifrovacích kľúčov z C&C serverov používaných dvoma spomínanými ransomwarovými hrozbami.

Prvé útoky ransomwaru CoinVault boli spozorované v máji 2014, odvtedy sa zaznamenalo vyše 1500 obetí vo viac ako 108 krajinách sveta. V apríli 2015 získala holandská polícia databázu s dešifrovacími kľúčmi zo zhabaného C&C servera CoinVault. Spoločnosť Kaspersky Lab potom využila tieto dešifrovacie kľúče na spustenie služby Ransomware Decryptor, ktorá zahŕňa súbor asi 750 dešifrovacích kľúčov.

V reakcii na to autori CoinVaultu aktualizovali svoj kód a vznikla tak druhá generácia CoinVaultu, ktorú nazvali Bitcryptor. Minulý mesiac však holandské úrady zatkli dvoch mužov v súvislosti s ransomwarovými útokmi CoinVault a Bitcryptor a získali ďalších 14 031 dešifrovacích kľúčov. Služba Ransomware Decryptor tak bola aktualizovaná a je dostupná na webovej stránke noransom.kaspersky.com.

Obete, ktorých počítače sú infikované týmto ransomwarom a majú zašifrované dáta, si teraz môžu stiahnuť kľúče na dešifrovanie svojich súborov.

Ransomware je v súčasnosti jedna z najväčších internetových hrozieb. Výkupné sa pohybuje v rozmedzí 200 až 10 000 dolárov. Napríklad autori známeho ransomwaru CryptoWall utŕžili len za posledný rok viac ako 325 miliónov dolárov.

Najlepšia obrana proti týmto hrozbám je pravidelné zálohovanie dôležitých súborov na externý disk alebo iné úložisko, ktoré je pripojené k počítaču len dočasne, a tak útočníci naň nemajú dosah.

A platia aj staré známe rady: Majte stále aktualizovaný antivírusový program, vyhýbajte sa návšteve pochybných webových stránok a neotvárajte e-maily a ich prílohy z neznámych zdrojov.

Zdroj:thehackernews.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá