Image
12.1.2017 0 Comments

Neodriven nahradí spätné zrkadlo a premení vaše auto na poloautonómne

Koncom roka 2015 hacker iPhonu a PlayStation 3 George Hotz ohlásil projekt cenovo dostupného spotrebiteľského produktu, ktorý dodá automobilu schopnosť poloautonómnej jazdy. O jedenásť mesiacov neskôr strohý úradný list od National Highway Traffic Safety Administration jeho snahu zastavil.

Hotz sa však nedal odradiť a spojil dva projekty z oblasti hardvéru a softvéru v rámci startupu Comma.ai do autopilota za tisíc dolárov, z ktorého neskôr urobil open source.

V týchto dňoch startup Neodriven pod vedením bývalého zamestnanca Tesly Matta Schulwitza ohlásil rovnomenný výrobok, ktorý sa dostáva do predaja s cenou 1495 dolárov. Ide o modifikovanú verziu Comma Neo, z ktorého Hotz spravil open source.

Schulwitz vystavoval prototyp hardvéru Neodriven (kompatibilného s Honda Civic) na CES v Las Vegas. Ide o puzdro, ktoré obsahuje telefón OnePlus 3, dosku so spojmi a ďalšie komponenty. Produkt je však dostatočne hotový na to, aby mohli demonštrovať hodinovú jazdu v uliciach Las Vegas pomocou softvéru Comma.ai.

Schulwitz hovorí, že začal so svojím bratom pracovať na projekte hneď, ako Hotz oznámil, že uvoľnil zdrojový kód svojho produktu. Ručne spájkovali dosku s obvodmi, puzdro zhotovili 3D tlačou a nahrali softvér Comma Open Pilot na autonómnu jazdu.

Inštalácia hardvéru Neodriven je jednoduchá. Jeho majiteľ musí odstrániť plast, ktorý zakrýva asistenčnú kameru na čelnom skle automobilu Honda Civic či Acura ILX, pripojiť zariadenie do dostupného portu pomocou eternetového adaptéra a zasunúť na miesto za použitia existujúceho držiaka.

Schulwitz prirovnal prvé pokusy s Open Pilotom raným verziám autopilota Tesly. Civic sa bez ľudského zásahu držal v jazdnom pruhu, prispôsoboval rýchlosť vozidlám pred sebou a zastavil za nimi pri semaforoch, dokonca sa mu podarilo absolvovať niekoľko ostrých zákrut.

Open Pilot nemá k dispozícii 360-stupňový pohľad, nevie sám zastaviť na červenú, potrebuje, aby auto pred ním spomalilo a zastavilo, niekedy mu spôsobujú problém zákruty. Popracovať treba ešte aj na výstražných zvukoch. Rovnaký signál totiž zaznie v prípade, ak vodič preberá riadenie od softvéru, aj vtedy, ak sa systém pokúsi oznámiť, že nie je schopný ďalej riadiť auto.

Neodriven predáva iba hardvér a spolieha sa na vývojárov, aby k nemu pridali užitočné funkcie. Prvé objednávky teda prídu s najväčšou pravdepodobnosťou od vývojárov softvéru. No zrejme sa nájdu nadšenci, ktorí sa začnú hrať s kódom. A ak sa raz začne revolúcia v oblasti smart áut na spôsob „urob si sám“, Neodriven môže byť jeden z prvých výstrelov.

Zdroj: Theverge

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá