Image
14.7.2014 0 Comments

Nemecko: Odpoveď v prípade amerického špióna bola správna

nsa.jpg Rozhodnutie Nemecka požiadať šéfa pobočky CIA v Berlíne, aby opustil krajinu, bola adekvátna a nevyhnutná odpoveď na čerstvé podozrenia týkajúce sa americkej špionáže v Berlíne. V piatok to povedal nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier.

"Naše rozhodnutie požiadať súčasného predstaviteľa amerických tajných služieb, aby opustil Nemecko, je správne rozhodnutie, nevyhnutný krok a adekvátna reakcia na porušenie dôvery, ku ktorej došlo," povedal Steinmeier novinárom. "Potrebujeme a očakávame vzťah založený na dôvere," dodal. Podľa jeho slov je však silné transatlantické partnerstvo mimoriadne dôležité vzhľadom na dané medzinárodné krízy. Steinmeier preto plánuje svojmu americkému kolegovi Johnovi Kerrymu cez víkend vo Viedni povedať, že Nemecko je odhodlané oživiť partnerstvo na základe vzájomnej dôvery.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová už vo štvrtok označila sledovanie a odpočúvanie spojencov za mrhanie energiou. Vyjadrila sa tak v súvislosti s odhaleným tajným agentom pracujúcim na ministerstve obrany v Berlíne pre americké tajné služby. Nemeckého pracovníka zahraničnej rozviedky obvineného z dvojitej špionáže si údajne najala americká Ústredná spravodajská služba (CIA).

Cieľom celej operácie bolo "získanie obrazu o tom, ako funguje nemecká vláda". Podľa medializovaných informácií predal dvojitý agent Američanom niekoľko citlivých prísne tajných dokumentov. Kauza môže naštrbiť už aj tak napäté nemecko-americké vzťahy, ktoré sa zhoršili po minuloročnom prevalení sledovania Merkelovej mobilného telefónu zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA).


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá