Image
20.2.2014 0 Comments

Nemci a Francúzi chcú vlastný európsky internet tak, aby dáta neprechádzali cez USA

internet.jpg Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila podporu myšlienke budovania novej európskej dátovej siete, ktorá by pomohla udržať e-maily a ďalšie dáta Európanov mimo dosahu amerických špiónov.

Vo svojom týždennom podcaste povedala, že chce na tento problém upozorniť francúzskeho premiéra Françoisa Hollanda počas ich stretnutia, ktoré sa uskutoční tento týždeň.

„Budeme hovoriť predovšetkým o tom, aby európski poskytovatelia ponúkli bezpečnosť pre našich občanov, aby sa e-maily a ďalšie informácie neposielali cez Atlantik. Skôr by sme mali vybudovať komunikačnú sieť v rámci Európy."

Rozsah monitorovania európskej komunikácie americkou NSA sa dostal na svetlo po tom, čo Edward Snowden vlani zverejnil niektoré tajné dokumenty americkej spravodajskej agentúry.

V januári Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody publikoval správu, v ktorej kladie otázku, či americké sledovacie aktivity boli skutočne zamerané na boj proti terorizmu, ako uvádzajú americkí vládni úradníci, alebo skôr slúžili ako nástroje na „politickú a hospodársku špionáž".

Správa odporúčala výstavbu európskej dátovej siete, ktorá by pomohla pri ochrane údajov občanov EÚ. Takisto vyzvala na prísnejšiu kontrolu ochrany osobných údajov, ktorými disponujú americké internetové spoločnosti ako Apple, Facebook, Google a Microsoft.

Skupina agentúr EÚ vydala tento mesiac aj nové pokyny týkajúce sa ochrany údajov, ide však iba o nezáväzné odporúčania. Merkelová vo svojom podcaste uviedla, že treba vypracovať záväzné pravidlá na ochranu osobných údajov v EÚ a dospieť k jednotnej norme, ktorá sa bude vzťahovať na všetky členské štáty.

Nie je však úplne jasné, či by európska dátová sieť poskytla Európanom podstatne väčšiu ochranu pred špionážou, ako majú teraz. Všetky opatrenia sú totiž zamerané na aktivity amerických tajných služieb, no netreba zabúdať, že Snowdenove dokumenty odhalili aj spoluprácu s britskou rozviedkou GCHQ. Navyše európske mocnosti, ako napr. Francúzsko, Nemecko či Švédsko, majú vlastné spravodajské služby, ktoré si takisto vypracovali svoje programy na hromadný dohľad nad komunikáciou, iba sa o tom zatiaľ nehovorí.

Zdroj: reuters.com
theregister.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

YouTube Rewind 2016. Toto sú najpopulárnejšie videá na Slovensku a vo svete

08.12.2016 00:08

Google už tradične v závere roka zverejňuje rebríčky najpopulárnejších videí. YouTube Rewind odhaľuje najpopulárnejšie videá, ktoré používatelia sledovali na najväčšej videoplatforme YouTube za posled ...

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá