Image
20.2.2014 0 Comments

Nemci a Francúzi chcú vlastný európsky internet tak, aby dáta neprechádzali cez USA

internet.jpg Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila podporu myšlienke budovania novej európskej dátovej siete, ktorá by pomohla udržať e-maily a ďalšie dáta Európanov mimo dosahu amerických špiónov.

Vo svojom týždennom podcaste povedala, že chce na tento problém upozorniť francúzskeho premiéra Françoisa Hollanda počas ich stretnutia, ktoré sa uskutoční tento týždeň.

„Budeme hovoriť predovšetkým o tom, aby európski poskytovatelia ponúkli bezpečnosť pre našich občanov, aby sa e-maily a ďalšie informácie neposielali cez Atlantik. Skôr by sme mali vybudovať komunikačnú sieť v rámci Európy."

Rozsah monitorovania európskej komunikácie americkou NSA sa dostal na svetlo po tom, čo Edward Snowden vlani zverejnil niektoré tajné dokumenty americkej spravodajskej agentúry.

V januári Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody publikoval správu, v ktorej kladie otázku, či americké sledovacie aktivity boli skutočne zamerané na boj proti terorizmu, ako uvádzajú americkí vládni úradníci, alebo skôr slúžili ako nástroje na „politickú a hospodársku špionáž".

Správa odporúčala výstavbu európskej dátovej siete, ktorá by pomohla pri ochrane údajov občanov EÚ. Takisto vyzvala na prísnejšiu kontrolu ochrany osobných údajov, ktorými disponujú americké internetové spoločnosti ako Apple, Facebook, Google a Microsoft.

Skupina agentúr EÚ vydala tento mesiac aj nové pokyny týkajúce sa ochrany údajov, ide však iba o nezáväzné odporúčania. Merkelová vo svojom podcaste uviedla, že treba vypracovať záväzné pravidlá na ochranu osobných údajov v EÚ a dospieť k jednotnej norme, ktorá sa bude vzťahovať na všetky členské štáty.

Nie je však úplne jasné, či by európska dátová sieť poskytla Európanom podstatne väčšiu ochranu pred špionážou, ako majú teraz. Všetky opatrenia sú totiž zamerané na aktivity amerických tajných služieb, no netreba zabúdať, že Snowdenove dokumenty odhalili aj spoluprácu s britskou rozviedkou GCHQ. Navyše európske mocnosti, ako napr. Francúzsko, Nemecko či Švédsko, majú vlastné spravodajské služby, ktoré si takisto vypracovali svoje programy na hromadný dohľad nad komunikáciou, iba sa o tom zatiaľ nehovorí.

Zdroj: reuters.com
theregister.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá