Image
20.2.2014 0 Comments

Nemci a Francúzi chcú vlastný európsky internet tak, aby dáta neprechádzali cez USA

internet.jpg Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila podporu myšlienke budovania novej európskej dátovej siete, ktorá by pomohla udržať e-maily a ďalšie dáta Európanov mimo dosahu amerických špiónov.

Vo svojom týždennom podcaste povedala, že chce na tento problém upozorniť francúzskeho premiéra Françoisa Hollanda počas ich stretnutia, ktoré sa uskutoční tento týždeň.

„Budeme hovoriť predovšetkým o tom, aby európski poskytovatelia ponúkli bezpečnosť pre našich občanov, aby sa e-maily a ďalšie informácie neposielali cez Atlantik. Skôr by sme mali vybudovať komunikačnú sieť v rámci Európy."

Rozsah monitorovania európskej komunikácie americkou NSA sa dostal na svetlo po tom, čo Edward Snowden vlani zverejnil niektoré tajné dokumenty americkej spravodajskej agentúry.

V januári Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody publikoval správu, v ktorej kladie otázku, či americké sledovacie aktivity boli skutočne zamerané na boj proti terorizmu, ako uvádzajú americkí vládni úradníci, alebo skôr slúžili ako nástroje na „politickú a hospodársku špionáž".

Správa odporúčala výstavbu európskej dátovej siete, ktorá by pomohla pri ochrane údajov občanov EÚ. Takisto vyzvala na prísnejšiu kontrolu ochrany osobných údajov, ktorými disponujú americké internetové spoločnosti ako Apple, Facebook, Google a Microsoft.

Skupina agentúr EÚ vydala tento mesiac aj nové pokyny týkajúce sa ochrany údajov, ide však iba o nezáväzné odporúčania. Merkelová vo svojom podcaste uviedla, že treba vypracovať záväzné pravidlá na ochranu osobných údajov v EÚ a dospieť k jednotnej norme, ktorá sa bude vzťahovať na všetky členské štáty.

Nie je však úplne jasné, či by európska dátová sieť poskytla Európanom podstatne väčšiu ochranu pred špionážou, ako majú teraz. Všetky opatrenia sú totiž zamerané na aktivity amerických tajných služieb, no netreba zabúdať, že Snowdenove dokumenty odhalili aj spoluprácu s britskou rozviedkou GCHQ. Navyše európske mocnosti, ako napr. Francúzsko, Nemecko či Švédsko, majú vlastné spravodajské služby, ktoré si takisto vypracovali svoje programy na hromadný dohľad nad komunikáciou, iba sa o tom zatiaľ nehovorí.

Zdroj: reuters.com
theregister.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 9

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Internet

10 trendov pre tohtoročný trh s mobilnými aplikáciami

18.01.2017 00:15

Na začiatku nového roka sa spoločnosť Resco pozrela na najdôležitejšie trendy, ktoré čaká tento biznis v roku 2017. Výskum spoločnosti App Annie predpokladá, že celkové výdavky spotrebiteľov na nákup ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá