Image
29.4.2015 0 Comments

Nekontrolovaný vývoj umelej inteligencie môže byť horší ako jadrová vojna

Jaan Tallinn, spoluzakladateľ spoločnosti Skype, verí, že súčasný prístup k vývoju umelej inteligencie (AI) sa výrazne líši od toho, aký tu bol v minulosti.Jaan Tallinn, spoluzakladateľ spoločnosti Skype, verí, že súčasný prístup k vývoju umelej inteligencie (AI) sa výrazne líši od toho, aký tu bol v minulosti. Zatiaľ vraj nie sú potrebné nejaké regulácie, vylúčené to však nie je.

Východoeurópsky podnikateľ Jaan Tallinn, ktorý úzko spolupracuje s niekoľkými firmami zaoberajúcimi sa vývojom umelej inteligencie a nezávislými výskumníkmi cez Future of Life Institute (FLI), ktorý nedávno podporili Elon Musk alebo Stephen Hawking, tvrdí, že za problémami s rozvojom umelej inteligencie stojí tak ako v mnohých iných oblastiach financovanie. Pokiaľ totiž firma prišla s nejakou pokrokovou technológiou, získala od investorov dostatok finančných prostriedkov, ale postupom času finančné zdroje vyschli.

„Súčasný prístup k vývoju AI je však iný," uviedol Tallinn minulý týždeň v Londýne na konferencii, kde predstavoval novú IM aplikáciu Fleep, ktorú vytvoril spolu so svojím kolegom zo Skypu Henne Ruukelem.

umela_inteligencia2.png

Vyjadrenie Tallinna prichádza v čase, keď panujú čoraz väčšie obavy z toho, že stroje raz nahradia ľudí tak na pracovnom trhu, ako aj v iných oblastiach nášho života. Tallinn uviedol, že prostredníctvom Future of Life chce spojiť fyzikov a filozofmi, ktorí sa obávajú toho, čo sa stane v dlhom období, keď ľudia „stratia kontrolu nad atómami", spolu s technickými spoločnosťami, ktoré sa zameriavajú na kratšie obdobie a snažia sa vymyslieť spôsoby, ako by stroje ľuďom mohli viac pomáhať.

Pred bezhlavým vývojom AI varuje otvorený list, ktorý v januári zverejnili predstavitelia Future of Life Institute. Podľa neho musia experti bezpečne a opatrne koordinovať a komunikovať pokrok v oblasti AI tak, aby bolo zaručené, že bude stále pod kontrolou ľudí.

„Umelá inteligencia má veľký potenciál, treba sa však vyhnúť možným rizikám," stojí v liste. „Naše systémy umelej inteligencie musia robiť iba to, čo chceme my." List podpísali aj experti z veľkých technologických spoločností ako IBM, Google, Microsoft alebo Amazon.

Pred nekontrolovaným vývojom AI, ktorý „môže byť nebezpečnejší ako jadrové zbrane", už skôr varoval spoluzakladateľ spoločností SpaceX a Tesla Elon Musk, ktorý je spolu s hercom Morganom Freemanom a vedcom Stephenom Hawkingom členom poradného výboru FLI. Musk tiež prisľúbil venovať 10 miliónov dolárov na výskum vývoja AI vo FLI.
Na druhej strane je podľa Tallinna ešte priskoro na to, aby vznikli nejaké pravidlá alebo regulácie týkajúce sa AI. „Myslím si, že je príliš skoro na vytváranie konkrétnych monitorovacích mechanizmov," uviedol Tallinn. „Oveľa dôležitejšie je teraz dosiahnuť v celom priemysle a akademickom svete (ohľadom ďalšieho vývoja AI) jasný konsenzus."

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá