Image
8.4.2015 0 Comments

Nebezpečné siete Wi-Fi? Nový nástroj ich nájde a prípadne i zneškodní

wifi_secure.jpg Na internete sa objavil nový open source nástroj, ktorý vie vyhľadávať v okolí potenciálne nebezpečné prístupové body k Wi-Fi a upozorňovať na ne, prípadne proti nim podnikne kroky vedúce k ich odpojeniu.

Produkt s názvom EvilAP_Defender bol navrhnutý tak, aby vedel detegovať nebezpečné prístupové body, ktoré sa tvária ako legitímne a klamú tak používateľov, ktorí sa k nim následne prihlasujú.

Zo zariadení, ktoré sa k týmto bodom pripájajú, útočníci následne môžu „odpočúvať" internetovú prevádzku. Vďaka tomu sa hackeri môžu dostať napríklad k rôznym prihlasovacím údajom nič netušiacich používateľov.

Väčšina používateľov si nastavuje svoje počítače tak, aby sa automaticky pripájali k určitým bezdrôtovým sieťam - typicky takým, ktoré sa nachádzajú doma alebo v práci. Ak sa však zariadenie stretne s dvoma bezdrôtovými sieťami s rovnakým menom, SSID či v niektorých prípadoch dokonca s rovnakou MAC adresou alebo BSSID, väčšina zariadení sa automaticky pripojí k tej, ktorá má silnejší signál.

EvilAP_Defender bol napísaný v Pythone vývojárom Mohamedom Idrisom a zverejnený na GitHube. Nástroj vie využiť sieťovú kartu v počítači na rozpoznanie nebezpečných prístupových bodov, ktoré duplikujú SSID, BSSID či ďalšie parametre legitímnych prístupových bodov.

Aplikácia najprv beží v tzv. learning móde, v ktorom objavuje legitímne prístupové body a zapisuje si ich do svojej databázy. Následne sa dá EvilAP_Defender prepnúť do normálneho módu, v ktorom začne hľadať neautorizované prístupové body.

Ak nástroj taký bod objaví, informuje o tom systémového administrátora pomocou e-mailu - Idris však plánuje v budúcnosti pridať aj upozornenie pomocou SMS správ.

EvilAP_Defender obsahuje aj špeciálny režim, v ktorom môže nástroj proti nezákonným prístupovým bodom sám podnikať útoky typu DoS (denial of service), vďaka čomu administrátori získajú čas na uskutočnenie potrebných opatrení.

„Útoky typu DoS sa budú vykonávať proti nezákonným prístupovým bodom, ktoré majú rovnaké SSID, ale iné BSSID alebo bežia na inom kanáli," uvádza Idris v dokumentácii EvilAP_Defender. „Nemalo by sa tak stať, že nástroj napadne legitímnu sieť."

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá