Image
24.4.2014 0 Comments

Nearby Friends: Facebook upozorní na priateľov v blízkosti

INT_Facebook.jpg Používatelia sociálnej siete Facebook budú už čoskoro môcť prijímať vo svojej mobilnej aplikácii informácie o tom, ktorí ich priatelia sa práve nachádzajú v blízkosti.

Funkcia s názvom Nearby Friends nebude zapnutá automaticky, ale každý používateľ bude musieť dať Facebooku výslovné povolenie na jej zapnutie. Ak tak urobí, aplikácia bude polohu používateľa sledovať neustále - nielen vtedy, keď bude prihlásený do Facebooku. Spoločnosť plánuje novú funkciu predstaviť v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch, pričom používatelia mobilnej aplikácie budú vyzvaní oznámiť, či si ju povolia, alebo nie.

Funkciu už teraz kritizujú zástupcovia organizácií, ktoré sa zaoberajú ochranou súkromia používateľov. Chris Conley z American Civil Liberties Union of Northern California uviedol, že Facebook by mal používateľov naozaj názorne upozorniť na to, aké dôsledky bude mať zapnutie funkcie. Jeffrey Ceshter z Centra pre digitálnu demokraciu potom dodal, že jeho organizácia požiadala americkú Federálnu obchodnú komisiu (FTC), aby sa na Nearby Friends bližšie pozrela.

Hovorkyňa Facebooku uviedla, že používatelia budú po zapnutí funkcie dostávať pravidelné upozornenia o tom, akí priatelia sa práve nachádzajú v ich blízkosti, a spoločnosť o funkcii diskutuje tak s FTC, ako aj s ďalšími regulátormi. Facebook vďaka Nearby Friends vstupuje na nový trh aplikácií typu Tinder (umožňuje nezáväzné randenie s ľuďmi, ktorí sú práve v blízkosti používateľa) , Foursquare či Radar. Konkurenčná sociálna sieť Twitter testuje od decembra funkciu, ktorá používateľom umožňuje zisťovať, ktorí používatelia v ich blízkosti práve tweetujú.
Facebook už krátko testoval funkciu podobnú Nearby Friends v júni 2012, ale rýchlo s tým prestal po tom, čo sa objavili informácie o tom v médiách. Hovorkyňa spoločnosti vtedy uviedla, že išlo o obyčajný experiment. Tentoraz funkcia Nearby Friends vznikla vďaka startupu Glancey, ktorý Facebook kúpil v roku 2012. Podľa Andrea Vaccariho, bývalého šéfa Glancey, museli byť pri vývoji Nearby Friends prekonané dva problémy: aby používatelia neboli zahltení priveľa upozorneniami a aby aplikácia príliš nevybíjala batériu telefónu.

Keďže používatelia Facebooku majú medzi priateľmi aj spolupracovníkov a členov rodiny, Vaccari nechcel, aby sa im objavilo upozornenie vždy, keď niekto príde domov alebo do práce. Jeho tím preto vyvinul algoritmus, ktorý sa učí o vzťahu k jednotlivým priateľom a obmedzuje ich upozornenia. „Vplyv na batériu je preto minimálny," uviedol Vaccari s tým, že v rámci upozornenia nie je zobrazená konkrétna poloha používateľa, ale len približná. Používateľ potom môže povoliť zdieľanie svojho konkrétneho umiestnenia s daným priateľom. Podľa Vaccariho sa tak funkcia bude hodiť napríklad pri stretávaní na zaplnených miestach, ako sú napríklad koncerty.

Zdroj: computerworld.czNechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá