Image
24.4.2014 0 Comments

Nearby Friends: Facebook upozorní na priateľov v blízkosti

INT_Facebook.jpg Používatelia sociálnej siete Facebook budú už čoskoro môcť prijímať vo svojej mobilnej aplikácii informácie o tom, ktorí ich priatelia sa práve nachádzajú v blízkosti.

Funkcia s názvom Nearby Friends nebude zapnutá automaticky, ale každý používateľ bude musieť dať Facebooku výslovné povolenie na jej zapnutie. Ak tak urobí, aplikácia bude polohu používateľa sledovať neustále - nielen vtedy, keď bude prihlásený do Facebooku. Spoločnosť plánuje novú funkciu predstaviť v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch, pričom používatelia mobilnej aplikácie budú vyzvaní oznámiť, či si ju povolia, alebo nie.

Funkciu už teraz kritizujú zástupcovia organizácií, ktoré sa zaoberajú ochranou súkromia používateľov. Chris Conley z American Civil Liberties Union of Northern California uviedol, že Facebook by mal používateľov naozaj názorne upozorniť na to, aké dôsledky bude mať zapnutie funkcie. Jeffrey Ceshter z Centra pre digitálnu demokraciu potom dodal, že jeho organizácia požiadala americkú Federálnu obchodnú komisiu (FTC), aby sa na Nearby Friends bližšie pozrela.

Hovorkyňa Facebooku uviedla, že používatelia budú po zapnutí funkcie dostávať pravidelné upozornenia o tom, akí priatelia sa práve nachádzajú v ich blízkosti, a spoločnosť o funkcii diskutuje tak s FTC, ako aj s ďalšími regulátormi. Facebook vďaka Nearby Friends vstupuje na nový trh aplikácií typu Tinder (umožňuje nezáväzné randenie s ľuďmi, ktorí sú práve v blízkosti používateľa) , Foursquare či Radar. Konkurenčná sociálna sieť Twitter testuje od decembra funkciu, ktorá používateľom umožňuje zisťovať, ktorí používatelia v ich blízkosti práve tweetujú.
Facebook už krátko testoval funkciu podobnú Nearby Friends v júni 2012, ale rýchlo s tým prestal po tom, čo sa objavili informácie o tom v médiách. Hovorkyňa spoločnosti vtedy uviedla, že išlo o obyčajný experiment. Tentoraz funkcia Nearby Friends vznikla vďaka startupu Glancey, ktorý Facebook kúpil v roku 2012. Podľa Andrea Vaccariho, bývalého šéfa Glancey, museli byť pri vývoji Nearby Friends prekonané dva problémy: aby používatelia neboli zahltení priveľa upozorneniami a aby aplikácia príliš nevybíjala batériu telefónu.

Keďže používatelia Facebooku majú medzi priateľmi aj spolupracovníkov a členov rodiny, Vaccari nechcel, aby sa im objavilo upozornenie vždy, keď niekto príde domov alebo do práce. Jeho tím preto vyvinul algoritmus, ktorý sa učí o vzťahu k jednotlivým priateľom a obmedzuje ich upozornenia. „Vplyv na batériu je preto minimálny," uviedol Vaccari s tým, že v rámci upozornenia nie je zobrazená konkrétna poloha používateľa, ale len približná. Používateľ potom môže povoliť zdieľanie svojho konkrétneho umiestnenia s daným priateľom. Podľa Vaccariho sa tak funkcia bude hodiť napríklad pri stretávaní na zaplnených miestach, ako sú napríklad koncerty.

Zdroj: computerworld.czNechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

LinkedIn predstavil najväčší redizajn svojho webu od jeho spustenia pred 15 rokmi.

20.01.2017 00:22

Nová podoba bola výrazne uprataná, obsahuje nové navigačné nástroje a beží rýchlejšie. Mobilná aplikácia aj desktopová verzia dostali konzistentnejší dizajn. Podľa vyjadrenia firmy bolo hlavným cieľom ...

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 10

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá