Image
24.4.2014 0 Comments

Nearby Friends: Facebook upozorní na priateľov v blízkosti

INT_Facebook.jpg Používatelia sociálnej siete Facebook budú už čoskoro môcť prijímať vo svojej mobilnej aplikácii informácie o tom, ktorí ich priatelia sa práve nachádzajú v blízkosti.

Funkcia s názvom Nearby Friends nebude zapnutá automaticky, ale každý používateľ bude musieť dať Facebooku výslovné povolenie na jej zapnutie. Ak tak urobí, aplikácia bude polohu používateľa sledovať neustále - nielen vtedy, keď bude prihlásený do Facebooku. Spoločnosť plánuje novú funkciu predstaviť v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch, pričom používatelia mobilnej aplikácie budú vyzvaní oznámiť, či si ju povolia, alebo nie.

Funkciu už teraz kritizujú zástupcovia organizácií, ktoré sa zaoberajú ochranou súkromia používateľov. Chris Conley z American Civil Liberties Union of Northern California uviedol, že Facebook by mal používateľov naozaj názorne upozorniť na to, aké dôsledky bude mať zapnutie funkcie. Jeffrey Ceshter z Centra pre digitálnu demokraciu potom dodal, že jeho organizácia požiadala americkú Federálnu obchodnú komisiu (FTC), aby sa na Nearby Friends bližšie pozrela.

Hovorkyňa Facebooku uviedla, že používatelia budú po zapnutí funkcie dostávať pravidelné upozornenia o tom, akí priatelia sa práve nachádzajú v ich blízkosti, a spoločnosť o funkcii diskutuje tak s FTC, ako aj s ďalšími regulátormi. Facebook vďaka Nearby Friends vstupuje na nový trh aplikácií typu Tinder (umožňuje nezáväzné randenie s ľuďmi, ktorí sú práve v blízkosti používateľa) , Foursquare či Radar. Konkurenčná sociálna sieť Twitter testuje od decembra funkciu, ktorá používateľom umožňuje zisťovať, ktorí používatelia v ich blízkosti práve tweetujú.
Facebook už krátko testoval funkciu podobnú Nearby Friends v júni 2012, ale rýchlo s tým prestal po tom, čo sa objavili informácie o tom v médiách. Hovorkyňa spoločnosti vtedy uviedla, že išlo o obyčajný experiment. Tentoraz funkcia Nearby Friends vznikla vďaka startupu Glancey, ktorý Facebook kúpil v roku 2012. Podľa Andrea Vaccariho, bývalého šéfa Glancey, museli byť pri vývoji Nearby Friends prekonané dva problémy: aby používatelia neboli zahltení priveľa upozorneniami a aby aplikácia príliš nevybíjala batériu telefónu.

Keďže používatelia Facebooku majú medzi priateľmi aj spolupracovníkov a členov rodiny, Vaccari nechcel, aby sa im objavilo upozornenie vždy, keď niekto príde domov alebo do práce. Jeho tím preto vyvinul algoritmus, ktorý sa učí o vzťahu k jednotlivým priateľom a obmedzuje ich upozornenia. „Vplyv na batériu je preto minimálny," uviedol Vaccari s tým, že v rámci upozornenia nie je zobrazená konkrétna poloha používateľa, ale len približná. Používateľ potom môže povoliť zdieľanie svojho konkrétneho umiestnenia s daným priateľom. Podľa Vaccariho sa tak funkcia bude hodiť napríklad pri stretávaní na zaplnených miestach, ako sú napríklad koncerty.

Zdroj: computerworld.czMohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá