Image
16.2.2015 1 Comments

Nástroje na prenos dát medzi telefónmi

V časoch príchodu mobilných telefónov na trh sa obsah dát v pamäti telefónu obmedzoval na kontakty a SMS správy. Vtedy používatelia sledovali v katalógoch, koľko kontaktov sa zmestí do internej pamäte telefónu, SMS správy sa spočiatku ukladali iba na SIM kartu. Mnohí si ešte pamätajú varovnú ikonu o zaplnení voľných pozícií na SMS správy.

Bolo ich treba vymazať, aby sa dali prijímať nové. Teraz je situácia iná a obsah telefónu je často cennejší než samo zariadenie. Aké sú možnosti prenosu dát a zálohovania, na to sa pozrieme v tomto článku. Podstatná informácia - softvérové riešenia predstavené v tomto článku sú zadarmo bez akýchkoľvek obmedzení.

Zálohovanie

Na to, aby ste mohli prenášať nielen „surové" dáta typu hudba, dokumenty alebo obrázky, treba inštalovať špeciálne programy. Medzi telefónmi môžete prenášať takéto dáta aj priamo bez sprostredkovateľa. Tým je v našom prípade počítač. Stačí v správcovi súborov kliknúť na položku Odoslať alebo Zdieľať (závisí od aplikácie) a potom vybrať spôsob, teda či pôjde o odoslanie cez vybraný programy (Evernote, Dropbox...) alebo bezdrôtový prenos. Na pokročilejšie spravovanie telefónu a jeho obsahu potrebujete program, ktorý beží na počítači. Aj na tento účel treba do telefónu nainštalovať podporný program. V prípade telefónov Sony je to Xperia Transfer Desktop. Je v slovenskom jazyku a sprievodca vás prevedie základmi. Dozviete sa teda aj to, kedy telefón odpojiť od PC a kedy ho, naopak, znova pripojiť. Aplikácii Sony PC Companion sa venujeme v článku podrobnejšie.

V iných prípadoch, a to najmä vtedy, keď použijete riešenie tretej strany, teda univerzálny softvér, ktorý nepochádza priamo z dielne výrobcu telefónu, treba použiť špeciálny postup. Ten zahŕňa aktiváciu ladenia. V niektorých novších systémoch musíte ladenie spustiť trochu inak, než ste boli doteraz zvyknutí. V časti Nastavenie - Informácie o telefóne treba viackrát kliknúť na riadok Verzia softvéru Android. Potom sa zobrazí číslovka alebo písmeno a tu takisto musíte na displej klikať. Zobrazí sa logo verzie Androidu cez celú obrazovku a spustí sa režim ladenia. Potom môžete telefón nájsť softvérom v počítači a ovládať ho, pristupovať k jeho dátam, ako sú záložky, SMS správy, zoznam hovorov atď.

Sony PC Companion

Sony.png

Sony PC Companion a jeho moduly na správu telefónu

Výrobca pripravil pre používateľov vskutku jednoduché riešenie. Páčilo sa nám najmä v tom, že používateľ nepotrebuje žiadne znalosti o ladení systému Android ani žiadne iné technické znalosti. Softvér obsahuje podporné aplikácie na spravovanie videí, no to už v mnohých prípadoch potrebovať nebudete. Aplikácie v Androide prehrajú aj videá presne v takom formáte, v akom ich máte uložené v počítači. Používatelia menej výkonných telefónov však ocenia integráciu aplikácie Media Go, ktorá video skonvertuje na hardvérovo menej náročný formát. Na prenos údajov sa dajú využiť dve aplikácie v tomto programovom balíku. Prvá z nich je Xperia Transfer. Tá je navyše univerzálna a poslúži práve v prípadoch, keď meníte svoj starý telefón za novší a chcete použiť značku Sony. V prvom kroku treba vybrať, aký typ sa pripojí na prenos dát do počítača, a na základe toho poskytne Xperia Transfer detaily a možnosti prenosu. V našom prípade sme použili telefón so systémom Android. Vtedy aplikácia prenesie kontakty, záložky, kalendár, poznámky, zoznam hovorov, všetky multimediálne dáta, ale aj SMS správy. Dobre podporované sú aj telefóny a tablety Applu. Tu môžete prenášať aj aplikácie. Ide teda o prenos dát do počítača, neznamená to, že váš typ zálohy sa bude dať následne obnoviť na inom telefóne. Podstatné však je, že si zálohujete obsah telefónu do počítača, a keď máte ten istý typ dát, môžete ho kedykoľvek obnoviť. Na pravidelné zálohovanie je to ideálny pomocník.

Transfer.png

Možnosti prenosu dát medzi telefónmi rôznych značiek s následnou obnovou na iných modeloch

Ďalší modul v hlavnom programe je Zálohovanie a obnovenie. Na základe pripojeného modelu sa zobrazia možnosti prenosu. Testovali sme s telefónom Xperia Z2 a v tomto prípade boli dostupné aj nastavenia telefónu. To je položka, ktorú uvíta mnoho používateľov. Po resetovaní telefónu drvivú väčšinu predvolieb netreba znova nastaviť. Jednoducho sa prenesú z vytvorenej zálohy z počítača. Pri obnove sa analyzuje balíček so zálohou a na výber sú dostupné len tie oblasti, ktoré boli do balíčka pôvodne prenesené.

Synchronizácia

Výrobca myslel aj na synchronizáciu kalendára a jeho správu. Spravovať sa dá ten interný v zariadení, nie Google Kalendár. Mnohí si však možno neuvedomili, kam ukladajú svoje udalosti, a tak následné prenášanie do účtu Google by mohlo byť zdĺhavé. Preto považujeme aj tento program za užitočný. O to viac, že je tu možnosť synchronizácie s kalendárom v počítači s interným kalendárom telefónu alebo práve s Google Kalendárom. Je to výborná vec, pretože tí, čo si neplatia Exchange alebo inú špecializovanú aplikáciu z Google Play, nemajú inú možnosť prenosu dát medzi účtom Google a kalendárom v Outlooku. Podrobné pravidlá smeru prenosu a výber dát, ktoré majú byť akceptované pri konfliktoch, sa dajú nastaviť. Ak si telefón pripájate k počítaču cez Bluetooth, je prenos menšieho objemu dát ešte komfortnejší a môžete ich synchronizovať manuálne prakticky kedykoľvek alebo nastaviť plán prenosov.

Sync.png

Synchronizácia dát telefónu s Microsoft Outlook 2013 v Sony PC Companion

Iné funkcie

Rovnako je na tom aj podpora spravovania kontaktov uložených priamo v telefóne. Toto je podľa nás takisto významná funkcia, a to najmä preto, že používatelia takisto niekedy nevedia, že ukladajú kontakty lokálne. Po zmene telefónu sú potom prekvapení, že v Google Kontaktoch žiadne nemajú, prípadne nie všetky. Tu ich môžete spravovať a následne synchronizovať s identickými možnosťami, aké sme uviedli pri procese správy kalendára. Program zároveň zobrazuje kapacitu akumulátora, využitie kapacity úložiska v telefóne a v prípade novej aktualizácie firmvéru informuje priamo vo svojom okne.

Páčilo sa nám:

  • Komplexná aplikácia na správu dát aj nastavení, jednoduché používanie aj pre úplných začiatočníkov

Link: support.sonymobile.com

MyPhoneExplorer

MPE.png

MyPhoneExplorer spája správu telefónu s osobným organizérom

Tento softvér predstavuje akýsi organizér, kde v jednom rozhraní nájdete spravovanie telefónu aj kalendár či zoznam kontaktov. Je to podobné, ako keby ste si zapli program na organizovanie času, no s podporou zobrazenia obsahu telefónu. V tomto prípade sa vyžaduje zapnutie ladenia v telefóne. Softvér podporuje prenos dát medzi telefónmi s vlastným systémom a smartfónmi postavenými na Androide. Prečíta obsah SIM karty, zobrazí zoznam hovorov a takisto aj kalendáre, udalosti a budíky. Všetko vždy závisí od podpory vybraného modelu. Tie na platforme Android sa v podpore príliš nelíšia, no zobrazenie budíkov nemusí fungovať univerzálne. MyPhoneExplorer zobrazuje aj tzv. servisné dáta. Priamo tu sa dozviete stav akumulátora, jeho teplotu, nabíjací prúd aj napätie alebo napríklad typ telefónu a firmvér. Program ide dosť do detailov, aspoň čo sa týka zobrazenia pamäte. Rozlišuje ju nielen na základné úložiská alebo aj na kontakty v telefóne, na SIM karte a zobrazí aj počet termínov a úloh. V rámci podpory SMS správ je okrem čítania a možnosti zálohovania umožnené aj ich odosielanie. Na ovládanie telefónu cez počítač sa dá zobraziť virtuálna klávesnica. Ak máte model s Androidom 4.3 a vyšším, softvér bude prijímať aj notifikácie z aplikácií a zobrazovať ich na počítači.

Páčilo sa nám:

  • Komplexné prostredie podobné organizéru, posielanie SMS správ, sledovanie stavu telefónu, zálohovanie a obnova dát

Link: www.fjsoft.at/en

HiSuite

HiSuite.png

HiSuite pre majiteľov telefónov značky Huawei - jednoduché riešenie, ktoré má

Pre používateľov, ktorí potrebujú základný nástroj optimalizovaný pre telefóny značky Huawei, je určený tento softvér. Uvádzame ho tu najmä z dôvodu jednoduchosti používania aj pripojenia. Telefón stačí pripojiť k počítaču cez kábel USB a vybrať voľbu HiSuite. Nemusíte nič nastavovať, len dvakrát povoliť žiadosť o pripojenie. Softvér zobrazuje obsah kontaktov, no aj aplikácií. Umožňuje vytvárať zálohy telefónu, a to s aplikáciami, ako aj správami a kontaktmi. Nechýba ani záloha kalendára alebo zoznamu volaní. Tu však už neposkytuje detailnejší rozbor toho, čo sa bude zálohovať. Spomedzi funkcií sa nám páčilo napríklad vytváranie snímok obrazovky priamo z počítača a ukladanie do adresára v počítači. Je to vynikajúce riešenie, keď potrebujete odfotiť dianie na telefóne a potom napríklad obrázok upraviť v PC. Softvér zároveň aktualizuje telefóny a umožňuje aj obnovu dát. Samostatná sekcia je určená na prezeranie obrázkov a videí. Z náhľadov v aplikácii sa dajú aj mazať a multimediálne dáta do telefónu aj importovať.

Páčilo sa nám:

  • Vhodný pre začiatočníkov, správa multimediálnych dát, zálohovanie dát aj s aplikáciami, manažment programov priamo cez PC

Link: consumer.huawei.com

Verdikt PC REVUE

Naše záverečné zhodnotenie a odporúčanie bude v tomto prípade iné, než býva zvykom. Vychádza totiž z potrieb používateľa a najmä telefónu, ktorý používa. Ak máte staršie zariadenia, či už s Androidom, alebo vlastným firmvérom, je vhodné univerzálne riešenie, ako napríklad MyPhoneExplorer alebo MOBILedit!. Druhej aplikácii sa venujeme v našej rubrike Softvérový výber, kde ponúkame aj ročnú licenciu zadarmo. Používatelia telefónov Sony majú po starostiach.

Program Sony PC Companion je vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých, každý si tu nájde možnosti podľa svojich potrieb. Výrobca totiž pripravil výbornú základňu pre obrovský počet svojich telefónov (aj tých bez Androidu) a dáva používateľom do rúk silný nástroj na správu aj na synchronizáciu dát, napríklad s Outlookom. Svoju aplikáciu však môžu využiť aj používatelia telefónov Huawei, Samsung, LG alebo HTC.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

1 Comments

  1. Synchronizovanie reakcia na: Nástroje na prenos dát medzi telefónmi
    28.5.2016 19:05
    Ja na synchronizaciu pouzivam overeny plugin od EVO collaboratr. Dokaze synchronizovat Androir aj IOS. Tu najdes viac: https://sk.evomailserver.com/index.php
    Reagovať

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá