Image
4.1.2013 0 Comments

Nástroj dokáže oslabiť šifrovanie BitLocker, PGP a TrueCrypt

cryptography.jpg Ruská spoločnosť ElcomSoft, ktorá sa zaoberá prelamováním hesiel, oznámila nový produkt, ktorý dokáže získať šifrovacie kľúče programov BitLocker, PGP a obľúbeného opensource softvéru TrueCrypt, ak zašifrovaný obsah nebol bezpečne odobratý.

Achillovou pätou týchto šifrovacích programov je Forensic Disk Decryptor, ktorý je užitočný predovšetkým pre forenzných technikov.

Obsah zašifrovaný jedným z týchto programov je zvyčajne zabezpečený heslom. Ak je heslo dostatočne dlhé a komplexné, nemôže byť prelomené žiadnym zo známych útokov. Po vložení hesla a otvorení zašifrovaného obsahu je však podľa ElcomSoftu kľúč k jeho sprístupneniu uložený do dočasnej pamäte. Po vstupe počítača do režimu spánku sa kľúč ukladá aj v rámci "hibernačného" súboru.

Ak je počítač zapnutý alebo v režime spánku, môžu tieto dočasné súbory umožniť prístup ku kľúču, ktorý je používaný na zabezpečenie šifrovaného obsahu.

Súbory šifrované BitLocker, PGP a TrueCrypt sú však pred týmto produktom v bezpečí, ak sú zatvorené správnym spôsobom, ktorý dočasnú pamäť vymaže. Pre zvýšenú bezpečnosť je dobré na počítači vypnúť režim spánku.

ElcomSoft neuviedol detaily toho, ako pamäť analyzuje, priznáva však, že to je starší spôsob, o ktorom sa príliš nehovorí. "Nový produkt zahŕňa algoritmy, ktoré nám dovoľujú dočasnú pamäť analyzovať a lokalizovať miesta, kde sa kľúče nachádzajú," napísal na blogu produktu generálny riaditeľ spoločnosti Vladimír Katalov.

Vzhľadom na to, že jedna licencia programu stojí 299 dolárov (približne 6 000 korún), jeho možnosti využijú predovšetkým profesionálny forenzný analytici v policajných silách. Tí potrebujú sprístupniť zašifrované dáta bez ich narušenia, aby nebol ovplyvnený proces vyšetrovania.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá