Image
8.8.2016 0 Comments

Nastala zmena, platobná morálka v Európe opäť klesá. Slovensko skončilo na chvoste

Pozitívny trend z predchádzajúceho roka, kedy platobná disciplína Európanov stúpla o 3 percentuálne body, sa zastavil. Kým vlani platili načas v 78 percentách prípadov, rok 2016 ukazuje, že s platbami sa viac mešká. Podľa reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ bolo zaznamenaných 77 percent prijatých platieb v stanovenej lehote. Horšie číslo vykázali krajiny ako východnej, tak aj západnej Európy; zhodne o 1 percentuálny bod.  

Takéto zistenia boli odhalené v rámci reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ za rok 2016, zostavenej na základe odpovedí 3000 respondentov na rozhodovacích pozíciách v 14 európskych krajinách.

Ak porovnáme východ Európy so západom, horšie sú na tom východoeurópske krajiny: Platia načas len v 74 percentách (2015: 75 percent), západné o 6 percent viac (2015: 81 percent).

Najdisciplinovanejší v tomto smere sú Nemci (zaznamenali len 17 % meškajúcich platieb, v tom aj úplne nevymožiteľné pohľadávky), nasledujú Rakúšania a Španieli (zhodne po 18%); najhoršie na tom je Grécko (28 %) a tesne pred ním Slovensko, Rumunsko a Bulharsko, kde sa platí neskoro alebo vôbec (v 27 percentách prípadov).

„Je znepokojujúce, že Slovensko skončilo na chvoste medzi európskymi krajinami. Nie je to dobrá správa pre podnikateľské subjekty, pretože tento fakt môže výrazne vplývať na ich likviditu a naštrbiť plynulé cash flow. Rovnako tak hrozí, že sa môžu dostať do druhotnej platobnej neschopnosti,“ uviedol Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko venujúcej sa manažmentu pohľadávok.

Vysvetlil, že v stave druhotnej platobnej neschopnosti sa môže ocitnúť každá spoločnosť, ktorá nezvláda splácať svoje záväzky, pretože jej neplatia odberatelia či obchodní partneri.

Čo sa týka Slovenska, podľa zistení štúdie EOS za 2016 sa objavil ešte ďalší nelichotivý fakt. Zaznamenali sme najvyšší objem nevymožiteľných pohľadávok spomedzi všetkých 14 skúmaných krajín, spolu s Maďarskom a Gréckom to bolo 5 percent. Priemer všetkých európskych krajín v roku 2016 bol 3 percentá.

A pritom v poslednom období bol u nás badať pozitívny trend. 6 percent nesplatných pohľadávok v roku 2014 sa na Slovensku vlani podarilo znížiť na polovicu, 3 percentá.

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

ČR: NETGEAR predstavil najrýchlejší Wifi router R9000

21.10.2016 10:10

Společnost NETGEAR, Inc. (NASDAQGM: NTGR), globální dodavatel inovativních síťových produktů pro koncové uživatele, firmy i poskytovatele služeb, představuje Nighthawk X10 (R9000), první a nejrychlejš ...

Tlačové správy

Microsoft podporuje Europe Code Week a učí deti programovať

21.10.2016 10:00

Jednou z najdôležitejších výziev pracovného trhu Európskej únie bude riešenie priepasti medzi ponukami práce v odbore moderných technológií a digitálnymi zručnosťami mladých ľudí. Pracovný trh Únie to ...

Tlačové správy

Facebook denne priláka viac ako milardu používateľov. Sociálne siete ale prinášajú riziká

21.10.2016 09:40

Obľuba sociálnych sietí stále rastie. Podľa výskumu spoločnosti PewResearch Center využíva sociálne médiá 90 % ľudí vo veku od 18 do 29 rokov, výrazný nárast pozorujeme aj u starších užívateľov. Na so ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá