Image
8.8.2016 0 Comments

Nastala zmena, platobná morálka v Európe opäť klesá. Slovensko skončilo na chvoste

Pozitívny trend z predchádzajúceho roka, kedy platobná disciplína Európanov stúpla o 3 percentuálne body, sa zastavil. Kým vlani platili načas v 78 percentách prípadov, rok 2016 ukazuje, že s platbami sa viac mešká. Podľa reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ bolo zaznamenaných 77 percent prijatých platieb v stanovenej lehote. Horšie číslo vykázali krajiny ako východnej, tak aj západnej Európy; zhodne o 1 percentuálny bod.  

Takéto zistenia boli odhalené v rámci reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ za rok 2016, zostavenej na základe odpovedí 3000 respondentov na rozhodovacích pozíciách v 14 európskych krajinách.

Ak porovnáme východ Európy so západom, horšie sú na tom východoeurópske krajiny: Platia načas len v 74 percentách (2015: 75 percent), západné o 6 percent viac (2015: 81 percent).

Najdisciplinovanejší v tomto smere sú Nemci (zaznamenali len 17 % meškajúcich platieb, v tom aj úplne nevymožiteľné pohľadávky), nasledujú Rakúšania a Španieli (zhodne po 18%); najhoršie na tom je Grécko (28 %) a tesne pred ním Slovensko, Rumunsko a Bulharsko, kde sa platí neskoro alebo vôbec (v 27 percentách prípadov).

„Je znepokojujúce, že Slovensko skončilo na chvoste medzi európskymi krajinami. Nie je to dobrá správa pre podnikateľské subjekty, pretože tento fakt môže výrazne vplývať na ich likviditu a naštrbiť plynulé cash flow. Rovnako tak hrozí, že sa môžu dostať do druhotnej platobnej neschopnosti,“ uviedol Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko venujúcej sa manažmentu pohľadávok.

Vysvetlil, že v stave druhotnej platobnej neschopnosti sa môže ocitnúť každá spoločnosť, ktorá nezvláda splácať svoje záväzky, pretože jej neplatia odberatelia či obchodní partneri.

Čo sa týka Slovenska, podľa zistení štúdie EOS za 2016 sa objavil ešte ďalší nelichotivý fakt. Zaznamenali sme najvyšší objem nevymožiteľných pohľadávok spomedzi všetkých 14 skúmaných krajín, spolu s Maďarskom a Gréckom to bolo 5 percent. Priemer všetkých európskych krajín v roku 2016 bol 3 percentá.

A pritom v poslednom období bol u nás badať pozitívny trend. 6 percent nesplatných pohľadávok v roku 2014 sa na Slovensku vlani podarilo znížiť na polovicu, 3 percentá.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Veracomp plánuje predstaviť mrazivé novinky z Red Hatu

19.01.2017 12:00

Veracomp Slovakia s.r.o., distribútor s prívlastkom VAD (čiže Value Added Distributor), poskytuje pridanú hodnotu aj vo forme vzdelávania. V spolupráci s Red Hat na Slovensku plánuje Veracomp pre svo ...

Tlačové správy

ČR: Audiosystémy pre domáce kino Bose Lifestyle 600 a Lifestyle 650 - potešenie pre uši aj oči

19.01.2017 11:00

Systémy pro domácí kino mají u Bose dlouholetou tradici a uživateli i odborníky jsou řazeny na vrchol nabídky v této oblasti. Nyní přichází na náš trh dvě zcela nová řešení – Bose Lifestyle 600 a Life ...

Tlačové správy

Taxify ponúka zľavu 20 % na všetky jazdy

19.01.2017 10:40

Populárna aplikácia Taxify spustila akciu, ktorá o pätinu znižuje cenu za každé využitie služby do konca januára. Vďaka nízkej minimálnej platbe za jazdu sa služba vyplatí aj pri kratších presunoch po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá