Image
8.8.2016 0 Comments

Nastala zmena, platobná morálka v Európe opäť klesá. Slovensko skončilo na chvoste

Pozitívny trend z predchádzajúceho roka, kedy platobná disciplína Európanov stúpla o 3 percentuálne body, sa zastavil. Kým vlani platili načas v 78 percentách prípadov, rok 2016 ukazuje, že s platbami sa viac mešká. Podľa reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ bolo zaznamenaných 77 percent prijatých platieb v stanovenej lehote. Horšie číslo vykázali krajiny ako východnej, tak aj západnej Európy; zhodne o 1 percentuálny bod.  

Takéto zistenia boli odhalené v rámci reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ za rok 2016, zostavenej na základe odpovedí 3000 respondentov na rozhodovacích pozíciách v 14 európskych krajinách.

Ak porovnáme východ Európy so západom, horšie sú na tom východoeurópske krajiny: Platia načas len v 74 percentách (2015: 75 percent), západné o 6 percent viac (2015: 81 percent).

Najdisciplinovanejší v tomto smere sú Nemci (zaznamenali len 17 % meškajúcich platieb, v tom aj úplne nevymožiteľné pohľadávky), nasledujú Rakúšania a Španieli (zhodne po 18%); najhoršie na tom je Grécko (28 %) a tesne pred ním Slovensko, Rumunsko a Bulharsko, kde sa platí neskoro alebo vôbec (v 27 percentách prípadov).

„Je znepokojujúce, že Slovensko skončilo na chvoste medzi európskymi krajinami. Nie je to dobrá správa pre podnikateľské subjekty, pretože tento fakt môže výrazne vplývať na ich likviditu a naštrbiť plynulé cash flow. Rovnako tak hrozí, že sa môžu dostať do druhotnej platobnej neschopnosti,“ uviedol Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko venujúcej sa manažmentu pohľadávok.

Vysvetlil, že v stave druhotnej platobnej neschopnosti sa môže ocitnúť každá spoločnosť, ktorá nezvláda splácať svoje záväzky, pretože jej neplatia odberatelia či obchodní partneri.

Čo sa týka Slovenska, podľa zistení štúdie EOS za 2016 sa objavil ešte ďalší nelichotivý fakt. Zaznamenali sme najvyšší objem nevymožiteľných pohľadávok spomedzi všetkých 14 skúmaných krajín, spolu s Maďarskom a Gréckom to bolo 5 percent. Priemer všetkých európskych krajín v roku 2016 bol 3 percentá.

A pritom v poslednom období bol u nás badať pozitívny trend. 6 percent nesplatných pohľadávok v roku 2014 sa na Slovensku vlani podarilo znížiť na polovicu, 3 percentá.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Banky chcú rozšíriť projekt elektronickej komunikácie

09.12.2016 16:16

Slovenská banková asociácia chce rozšíriť projekt elektronickej komunikácie medzi bankami a štátnymi inštitúciami. Cieľom projektu iniciovaného asociáciou a bankami je zjednodušenie, zrýchlenie a zefe ...

Tlačové správy

V rebríčku Technology Fast 500 sa umiestnili štyri firmy zo SR

09.12.2016 16:14

Medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v Európe sa tento rok prebojovali štyri slovenské firmy. V rebríčku Technology Fast 500 zostavenom pre Európu, Blízky východ a Afriku (EMEA región ...

Tlačové správy

ČR: Rýchlosť, štýl, ostrosť: Monitory AOC k Vianociam

09.12.2016 15:00

Noci jsou delší, studenější a sváteční čas je za rohem. Zatímco někteří už mají na svém vánočním nákupním seznamu vše odfajfkováno, jiní ještě hledají ten pravý dárek. Společnost AOC přichází se čtyřm ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá