Image
15.1.2015 0 Comments

Napaľovanie a ripovanie multimediálnych diskov

V novom roku začíname multimediálne. Oba programy pracujú s videami a umožňujú ich prevod. Sú však úsporné k systémovým prostriedkom, a tak si ich pokojne nainštalujte oba. Umožnia napaľovanie optických diskov, pričom prvý je špecializovaný na všestrannú prácu s CD/DVD/Blu-ray, druhý je viac orientovaný na konverziu filmov pre mobilné zariadenia.

Ashampoo Burning Studio 2015

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Napaľovanie dát na optické disky je stále obľúbené najmä ako záloha dát, ktorú nemôžete omylom vymazať. Prinášame preto aj v tomto roku čerstvú verziu programu na napaľovanie a pokračujeme v sľúbených aktualizáciách. Tie od nás dostávate pravidelne pre zaužívané programy z nášho DVD REVUE. Výrobca opäť mierne pozmenil vzhľad programu, no ponechal známy koncept ovládania. 

BS2015.png

Napaľovací program máte u nás zase v najnovšej verzii. Zvládne aj pokročilú prácu s bootovacími diskami.

Navyše je program v slovenčine. Napáliť si aj neštandardné formáty zvládne prakticky každý. Po novom máte prehľadne vyčlenené špeciálne úlohy pri napaľovaní dát na viac diskov. Program bude už od začiatku počítať s tým, že presahujúce dáta vypáli na vybraný typ disku a nebudete musieť vybrať iný typ média s väčšou kapacitou. Takisto môžete vytvárať optické disky s funkciou automatického spustenia po ich vložení do počítača. Na pravidelné zálohovanie odporúčame využiť samostatnú funkciu so sprievodcom. Tu je zároveň aj sekcia na následnú obnovu súborov na ich pôvodné miesto.

Klasické funkcie, ako napr. ripovanie audio CD, tu zostali. Pri vytváraní disku sú podporované formáty WMA, MP3 a WAV. Čiže sa dozviete, akú maximálnu časovú kapacitu môžete vypáliť na CD. Kto má kompatibilné rádio alebo prehrávač, môže využiť napaľovanie súborov hudby a vytvoriť si tak disk s hudobnými súbormi, pričom nie je obmedzovaný na menší počet skladieb. Rovnako sa dajú napaľovať filmové disky.

Tu vidíme silnú stránku programu, pretože si vytvoríte kompatibilný disk s rôznymi štandardmi a prehráte ho v najnovších, ale aj starších DVD prehrávačoch. Ak máte filmy na disku vo forme adresárovej štruktúry, môžete ich previesť naspäť do formátu podporovaného prehrávačmi. To platí aj v prípade, že máte na disku vytvorené obrazy médií. Program rozpozná ISO, CUE/BIN a ASHDISC. V závislosti od dát sa vytvorí výsledný formát. Burning Studio funguje zároveň aj ako prehliadač obsahu takýchto obrazov a takisto na ich vytváranie.

Neraz sa hodí na pokročilejšiu správu aj upravovanie bootovacích diskov. Môžete ich upraviť tak, že zavádzacia stopa zostane aj naďalej platná. Ocenili sme aj jednoduchosť všetkých funkcií a veľkosť inštalácie. Toto nie je program, ktorý budete potrebovať len občas a bude prekážať v systéme. Je to v podstate minimalistický nástroj, vhodný aj pre staršie počítače. Výrobca navyše neustále pridáva podporu nových štandardov a zachováva kompatibilitu naprieč celý spektrom napaľovačiek.

Registrácia

Počas inštalácie treba požiadať o registračný kľúč kliknutím na tlačidlo pod editačným poľom na jeho zadanie. Musíte naň kliknúť a spustí sa webový prehliadač. Vo formulári stačí zadať e-mailovú adresu, na ktorú vzápätí príde link na potvrdenie registrácie s ďalším odkazom (druhý v poradí). Ten potvrdí oprávnenosť vyžiadania platného čísla a do e-mailovej schránky príde druhá správa s platným sériovým číslom. Na zobrazenej stránke netreba nič vypĺňať, stačí ju potvrdiť a potom sa na nej zobrazí registračný kľúč.

Páčilo sa nám:

Podpora slovenčiny, žiadny výrazný zásah do systému, užitočné funkcie, podpora najnovších štandardov

Link: www.ashampoo.com
Cena: zadarmo výhradne pre čitateľov PC REVUE

WinX DVD Ripper Platinum

Na ripovanie filmov tu máme aj špecializovaný program. Výrobca prináša maximálne jednoduchú utilitu na to, aby prevod filmu zvládol každý. Bez zbytočných nastavení sa proces spustí po troch kliknutiach myšou. Ripovať môžete aj disky s uzamknutým regiónom a rôznymi ochranami. Stačí vložiť disk alebo vybrať jeho obraz ISO a zvoliť si výstupný formát. Tých je pripravených niekoľko desiatok. 

DVDripper.png

Špecialista na prevod filmov do rôznych formátov

Ripovanie je umožnené do základných „počítačových“ formátov, ako napríklad AVI, MP4, H264 a iných. Myslelo sa aj na mobilné platformy. Netreba skúmať, aký formát podporuje váš multimediálny prehrávač, telefón či tablet. Jednoducho si vyberiete, že chcete ripovať film na prehratie v Samsung Galaxy, HTC One, vybranej verzii iPhonu, a spustíte proces. Nechýba dokonca ani voľba konverzie videa zo zdrojového adresára. To v prípade, že máte štruktúru DVD uloženú na pevnom disku. Rýchle počítače majú výhodu a program automaticky rozpoznáva použitý procesor a nastavuje maximálne využitie všetkých jadier. Podporované sú až osemjadrové CPU, čiže z hľadiska optimalizácie sú pokryté potreby každého domáceho počítača.

Kto sa chce výsledkom zaoberať viac, má možnosť video orezať, upraviť zvukové stopy, pridať vlastné titulky alebo napríklad orezávať obraz. V prípade problematického ripu je možnosť zaškrtnúť bezpečný režim. Je síce pomalší, ale vyhnete sa problémom s napaľovačkami alebo kodekmi. Takisto možno vytvárať kópie diskov 1:1.

Registrácia

Program vyžaduje registrovanie na stránke www.winxdvd.com/partner-offer/pc-revue.htm. Treba kliknúť na tlačidlo Get Giveaway Version. Zobrazí sa aktivačný kód. Skopírujte ho a pri spustení programu ho vložíte do dialógového okna. Program je v úplnej verzii. Výrobca pre našich čitateľov poskytol ničím neobmedzenú verziu – okrem možnosti ďalších aktualizácií.

Páčilo sa nám:

Podpora viacjadrových CPU, ripovanie diskov s uzamknutým regiónom a ochranou, zabudované profily pre mobilné zariadenia

Link: www.winxdvd.com
Cena: zadarmo výhradne pre čitateľov PC REVUE

 

Michal Reiter

Popis obrázkov:

BS2015 – Napaľovací program máte u nás zase v najnovšej verzii. Zvládne aj pokročilú prácu s bootovacími diskami.

DVDripper – Špecialista na prevod filmov do rôznych formátov


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá