Image
18.3.2016 2 Comments

Nanoroboty v mozgu by vraj mohli poskytnúť ľuďom „božskú“ inteligenciu. Čo na to hackeri?

Ľudský mozog by mohol byť v budúcnosti posilnený drobnými robotickými implantátmi, pripojenými k počítačovým sieťam na báze cloudu, ktoré by poskytli takmer „božskú“ inteligenciu. Tvrdí to popredný počítačový vedec a futurológ Ray Kurzweil. Ten pracuje na projekte strojového učenia spoločnosti Google a hovorí, že táto technológia by mohla byť ďalším krokom v evolúcii ľudstva.

Podľa jeho predpovedí budú mať ľudia po roku 2030 v mozgu nanoroboty vo veľkosti buniek, ktoré ich budú pripájať ku globálnemu internetu a sťahovať zručnosti a znalosti na spôsob Matrixu. Pripúšťa však, že počítače nepredstihnú ľudí, kým sa nenaučia milovať a smiať sa.

Implantáty by umožnili ľuďom posielať si navzájom e-maily či fotografie priamo do mozgu a zároveň zálohovať naše myšlienky a spomienky. Takisto by mohli rozšíriť našu kreativitu a obohatiť náš mozog o informácie z cloudu, kombinované s výkonom umelej inteligencie. Pritom táto technológia by mala byť dostupná prakticky pre každého.

Koncept nanorobotov vkladaných do ľudského tela sa objavuje v sci-fi literatúre a filmoch už celé desaťročia. Podľa Kurzweila by takéto roboty mohli byť vytvorené z DNA a vstreknuté do mozgu. Základné roboty by mohli vykonávať logické operácie, keď narazia na špecifický proteín –  fungovalo by to podobne ako 1 alebo 0 v prípade kremíkových mikročipov. Pritom čím viac DNA robotov sa vstrekne do tela, tým vyšší „výpočtový výkon“ sa bude dať dosiahnuť.

Niektorí vedci však varujú, že účinnosť takýchto zariadení bude obmedzená. Podľa profesora Jamesa Frienda z Kalifornskej univerzity v San Diegu by bolo veľmi znepokojujúce, keby „do vašej hlavy vstrekli záhadné plávajúce veci a nechali ich tam“.

Nanostroje pravdepodobne nájdu uplatnenie skôr ako spôsob doručovania liekov do špecifických buniek v tele. Podľa Kurzweila by však nanoroboty mohli pomôcť ľuďom vytvoriť realistické avatary pomocou umelej inteligencie. A čo otázky súkromia? Veď ľudia by sa tak mohli stať obeťami „mozgových hackerov“. Podľa Kurzweila sa vraj netreba obávať, pretože šifrovanie napreduje rýchlejšie ako dešifrovanie.

Zdroj: dailymail.co.uk

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

2 Comments

 1. a zo vsetkeho najlepsie bude reakcia na: Nanoroboty v mozgu by vraj mohli poskytnúť ľuďom „božskú“ inteligenciu. Čo na to haceri?
  5.4.2016 12:04
  Ze jedneho dna vam google bude tlacit do mozgu reklami a nic s tym nespravite :D A microsoft vam tam hodi chybove okno, ze bud zaplatite 100.000$ alebo vam zatvoria cloud a vy ostanete uplte blbi, kedze sa budete spoliehat na nanorobotov a nebudete mat ziadne vlastne vedomosti :D
  Reagovať
 2. chore reakcia na: Nanoroboty v mozgu by vraj mohli poskytnúť ľuďom „božskú“ inteligenciu. Čo na to haceri?
  26.3.2016 12:03
  Taketo nieco si da dobrovolne implantovat len DEBIL
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá