Image
30.1.2014 0 Comments

Nanopásky umožnia napájanie kardiostimulátorov energiou z činnosti srdca

piezoelectric_nanoribbon.jpg Kardiostimulátory pomocou elektrických impulzov udržiavajú stabilný srdcový rytmus. Napájané sú zo zabudovanej batérie, a tak ich treba po niekoľkých rokoch vymeniť. Postupom času sa elektronika dostáva do čoraz menších zariadení, a tak sa zdá, že aj kardiologickým pacientom sa blýska na lepšie časy.

Nová technológia nazývaná energy harvesting (zber energie) môže v niektorých prípadoch vyriešiť problém zásobovania elektrickou energiou. Výskumníci z University of Illinois-Champaign ukázali, že energiu na napájanie kardiostimulátorov a ďalších miniatúrnych lekárskych zariadení, ktoré sú poháňané ťažko vymeniteľnými batériami, možno získať z pohybu vnútorných orgánov.

Výskumníci pripojili malé pružné pásky, nazvané piezoelektrické nanopásky, na srdce rôznych zvierat. Nejde o prvé pokusy s touto technológiou, ale pomocou pružných pásikov vyrobených zo zirkoničito-titaničitanu olovnatého možno vygenerovať tri- až päťkrát viac prúdu. Zapuzdrenie navyše chráni techniku pred imunitným systémom tela, takže si udrží potrebnú pružnosť až na 20 miliónov stiahnutí.

„Monitory srdcovej frekvencie, kardiostimulátory, defibrilátory a nervové stimulátory sa spoliehajú pri svojej prevádzke na batérie. Prostriedky na zber energie priamo z prirodzených procesov v tele predstavujú atraktívnu alternatívu pre tieto a budúce typy biomedicínskych prístrojov," vyjadrili sa výskumníci pre tlač.

„Demonštrovali sme kompletný flexibilný integrovaný systém, ktorý je schopný zberu a skladovania energie z prirodzených pohybov stiahnutia a uvoľnenia srdca, pľúc a bránice a spĺňa požiadavky na praktické aplikovanie."

Piezoelektrické látky sa využívajú už v mnohých zariadeniach od senzorov až po malé reproduktory, pretože majú jednu zaujímavú vlastnosť - pri stlačení v nich vzniká merateľný elektrický prúd. V prípade kardiostimulátora možno takto vzniknutý prúd skladovať v malom integrovanom akumulátore alebo ihneď odovzdávať kardiostimulátoru.

Táto technológia by mohla fungovať aj mimo vnútorného prostredia tela, dala by sa využiť napríklad na napájanie nositeľných počítačov (wearables) a rôznych senzorov integrovaných do oblečenia a meniť na elektrinu mechanickú energiu vznikajúcu pri pohybe ľudí.

Zber energie je dôležitá oblasť aktívneho výskumu aj pri návrhu senzorov a iných miniatúrnych elektronických zariadení. Medzi ďalšie možné zdroje energie patrí teplo, vibrácie, rázové vlny a chemické reakcie.

Zdroj: news.cnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá