Image
30.1.2014 0 Comments

Nanopásky umožnia napájanie kardiostimulátorov energiou z činnosti srdca

piezoelectric_nanoribbon.jpg Kardiostimulátory pomocou elektrických impulzov udržiavajú stabilný srdcový rytmus. Napájané sú zo zabudovanej batérie, a tak ich treba po niekoľkých rokoch vymeniť. Postupom času sa elektronika dostáva do čoraz menších zariadení, a tak sa zdá, že aj kardiologickým pacientom sa blýska na lepšie časy.

Nová technológia nazývaná energy harvesting (zber energie) môže v niektorých prípadoch vyriešiť problém zásobovania elektrickou energiou. Výskumníci z University of Illinois-Champaign ukázali, že energiu na napájanie kardiostimulátorov a ďalších miniatúrnych lekárskych zariadení, ktoré sú poháňané ťažko vymeniteľnými batériami, možno získať z pohybu vnútorných orgánov.

Výskumníci pripojili malé pružné pásky, nazvané piezoelektrické nanopásky, na srdce rôznych zvierat. Nejde o prvé pokusy s touto technológiou, ale pomocou pružných pásikov vyrobených zo zirkoničito-titaničitanu olovnatého možno vygenerovať tri- až päťkrát viac prúdu. Zapuzdrenie navyše chráni techniku pred imunitným systémom tela, takže si udrží potrebnú pružnosť až na 20 miliónov stiahnutí.

„Monitory srdcovej frekvencie, kardiostimulátory, defibrilátory a nervové stimulátory sa spoliehajú pri svojej prevádzke na batérie. Prostriedky na zber energie priamo z prirodzených procesov v tele predstavujú atraktívnu alternatívu pre tieto a budúce typy biomedicínskych prístrojov," vyjadrili sa výskumníci pre tlač.

„Demonštrovali sme kompletný flexibilný integrovaný systém, ktorý je schopný zberu a skladovania energie z prirodzených pohybov stiahnutia a uvoľnenia srdca, pľúc a bránice a spĺňa požiadavky na praktické aplikovanie."

Piezoelektrické látky sa využívajú už v mnohých zariadeniach od senzorov až po malé reproduktory, pretože majú jednu zaujímavú vlastnosť - pri stlačení v nich vzniká merateľný elektrický prúd. V prípade kardiostimulátora možno takto vzniknutý prúd skladovať v malom integrovanom akumulátore alebo ihneď odovzdávať kardiostimulátoru.

Táto technológia by mohla fungovať aj mimo vnútorného prostredia tela, dala by sa využiť napríklad na napájanie nositeľných počítačov (wearables) a rôznych senzorov integrovaných do oblečenia a meniť na elektrinu mechanickú energiu vznikajúcu pri pohybe ľudí.

Zber energie je dôležitá oblasť aktívneho výskumu aj pri návrhu senzorov a iných miniatúrnych elektronických zariadení. Medzi ďalšie možné zdroje energie patrí teplo, vibrácie, rázové vlny a chemické reakcie.

Zdroj: news.cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá