Image
30.1.2014 0 Comments

Nanopásky umožnia napájanie kardiostimulátorov energiou z činnosti srdca

piezoelectric_nanoribbon.jpg Kardiostimulátory pomocou elektrických impulzov udržiavajú stabilný srdcový rytmus. Napájané sú zo zabudovanej batérie, a tak ich treba po niekoľkých rokoch vymeniť. Postupom času sa elektronika dostáva do čoraz menších zariadení, a tak sa zdá, že aj kardiologickým pacientom sa blýska na lepšie časy.

Nová technológia nazývaná energy harvesting (zber energie) môže v niektorých prípadoch vyriešiť problém zásobovania elektrickou energiou. Výskumníci z University of Illinois-Champaign ukázali, že energiu na napájanie kardiostimulátorov a ďalších miniatúrnych lekárskych zariadení, ktoré sú poháňané ťažko vymeniteľnými batériami, možno získať z pohybu vnútorných orgánov.

Výskumníci pripojili malé pružné pásky, nazvané piezoelektrické nanopásky, na srdce rôznych zvierat. Nejde o prvé pokusy s touto technológiou, ale pomocou pružných pásikov vyrobených zo zirkoničito-titaničitanu olovnatého možno vygenerovať tri- až päťkrát viac prúdu. Zapuzdrenie navyše chráni techniku pred imunitným systémom tela, takže si udrží potrebnú pružnosť až na 20 miliónov stiahnutí.

„Monitory srdcovej frekvencie, kardiostimulátory, defibrilátory a nervové stimulátory sa spoliehajú pri svojej prevádzke na batérie. Prostriedky na zber energie priamo z prirodzených procesov v tele predstavujú atraktívnu alternatívu pre tieto a budúce typy biomedicínskych prístrojov," vyjadrili sa výskumníci pre tlač.

„Demonštrovali sme kompletný flexibilný integrovaný systém, ktorý je schopný zberu a skladovania energie z prirodzených pohybov stiahnutia a uvoľnenia srdca, pľúc a bránice a spĺňa požiadavky na praktické aplikovanie."

Piezoelektrické látky sa využívajú už v mnohých zariadeniach od senzorov až po malé reproduktory, pretože majú jednu zaujímavú vlastnosť - pri stlačení v nich vzniká merateľný elektrický prúd. V prípade kardiostimulátora možno takto vzniknutý prúd skladovať v malom integrovanom akumulátore alebo ihneď odovzdávať kardiostimulátoru.

Táto technológia by mohla fungovať aj mimo vnútorného prostredia tela, dala by sa využiť napríklad na napájanie nositeľných počítačov (wearables) a rôznych senzorov integrovaných do oblečenia a meniť na elektrinu mechanickú energiu vznikajúcu pri pohybe ľudí.

Zber energie je dôležitá oblasť aktívneho výskumu aj pri návrhu senzorov a iných miniatúrnych elektronických zariadení. Medzi ďalšie možné zdroje energie patrí teplo, vibrácie, rázové vlny a chemické reakcie.

Zdroj: news.cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá