Image
27.1.2014 0 Comments

Najžiadanejšie IT profesie a špecializácie na rok 2014

bisnis.jpg Každý rok zverejňujú rôzne personálne agentúry svoje odhady, aké IT pozície budú najžiadanejšie. Vzhľadom na to, že oblasť IT sa rýchlo mení, dochádza aj v dopyte po zodpovedajúcich špecialistoch k značným premenám. No okrem znalostí nových fenoménov, ako je práca s veľkými objemami dát či vývoj mobilných aplikácií, budú podľa odborníkov firmy ďalej hľadať i expertov na tradičné oblasti, ako je napríklad vývoj webov, riadenie projektov, IT bezpečnosť či zabezpečenie kvality.

Prvá časť článku vychádza z predikcií od amerických agentúr, ktoré však možno do istej miery vďaka globalite IT preniesť aj na náš región, najmä čo sa požadovaných špecializácií a vedomostí týka. V druhej časti potom nájdete detailnejší pohľad, zameraný priamo na situáciu v SR.

Vývojári sú trvalou stálicou

Nie je prekvapením, že aj tento rok bude trvať dopyt po vývojároch, obzvlášť po tých, ktorí ovládajú open source jazyky. Dôraz sa bude klásť hlavne na znalosti Javy, Ruby a Pythonu, naopak, už mimo stredu záujmu sa postupne dostávajú programovacie jazyky Microsoftu. Framework .Net tak pozvoľna stráca svoj ​​význam, hoci veľa projektov je na ňom ešte stále založených. Ale podľa expertov sa jasne prejavuje odklon smerom k otvoreným technológiám. To potvrdzujú napríklad zástupcovia personálnych agentúr Modis či WinterWyman.

„V oblasti mobilného vývoja dominuje záujem firiem o skúsenosti s platformou iOS od Applu," hovorí John Reed, výkonný riaditeľ agentúry Robert Half Technology. Až na druhom mieste je potom obyčajne Android, ktorý síce vedie v počte predaných prístrojov, ale z hľadiska aplikácií pre biznis nie. Podľa Reeda nemožno vylúčiť ani záujem o platformu Windows Phone, na ktorú sa Microsoft snaží vývojárov prilákať a ktorá doteraz hrala skôr okrajovú úlohu. Tu je vývojárov s primeranými znalosťami stále nedostatok. S nástupom mobilných zariadení rastie aj požiadavka na skúsenosti, ako vytvoriť aplikácie, ktoré budú z mobilov dobre použiteľné a ovládateľné a ponúknu dobrú používateľskú skúsenosť.

Práce s dátami budú žiadané

Podľa Reeda je dnes rozhodovanie firiem úzko napojené na výsledky analýz dát a organizácie za tieto nástroje a systémy míňajú nemalé peniaze, pretože veria, že im pomôžu zvýšiť ich konkurencieschopnosť. „Každý, kto má s touto oblasťou nejaké skúsenosti, bude firmami v tomto roku vyhľadávaný," tvrdí Reed. Ide prakticky o všetky pozície spojené s prácou s dátami - od vývojárov a správcov databáz cez dátových inžinierov, ktorí štruktúrujú dáta, až po analytikov a „dátových vedcov", ktorých úlohou je hľadať v dátach zmysluplné vzorce.

Hoci sa hovorí o tom, že tradičný prístup k IT už upadá, záujem o niektoré tradičnejšie pozície pretrváva. Ide najmä o pracovníkov so znalosťami zabezpečenia kvality softvéru, ktorí počas recesie boli často cieľom redukcie a škrtov, ale teraz si firmy uvedomujú ich dôležitosť.

Uchádzači musia poznať nové trendy v IT

Takisto o pracovníkov so znalosťami v IT bezpečnosti je vysoký dopyt, ale je nevyhnutné, aby boli dobre oboznámení s najnovšími trendmi v tejto oblasti. Rovnako budú aj naďalej v rebríčkoch dopytovaných expertov na rok 2014 už tradične sieťoví administrátori, správcovia Windows a aj zamestnanci IT podpory. Práve oblasť technickej pomoci podľa Reeda zažíva v súčasnosti veľký rozmach. Síce nejde zvyčajne o príliš prestížne miesta, ale nájsť naozaj schopných zamestnancov helpdesku je momentálne veľmi ťažké. Už len preto, že väčšina sa ich snaží dostať sa po zapracovaní na lepšie platené a atraktívnejšie pozície.

Množstvo IT profesionálov, orientovaných na tradičné podnikové IT, sa potom už dokázalo úspešne preorientovať na nové trendy a osvojilo si vedomosti, o ktoré je teraz záujem. Všeobecne je podľa informácií agentúry Robert Half Technology na trhu práce pomerne veľmi obmedzené množstvo nezamestnaných kvalifikovaných odborníkov. Firmy tak budú mať nábor opäť o niečo ťažší, zvlášť s ohľadom na to, že mnohé z nich chcú postupne svoje IT tímy rozširovať.

Jack Cullen z agentúry Modis potom tvrdí, že zlepšenie ekonomickej situácie, ktoré sa tento rok očakáva, bude nahrávať dopytu nielen po „technikoch", ale aj po projektových manažéroch a analytikoch biznisu s tým, ako sa firmy budú snažiť nasadzovať nové technológie na zvýšenie svojej konkurencieschopnosti. To potvrdzuje zo svojej skúsenosti aj Reed, podľa ktorého je investícia do nových technológií jedna z najväčších položiek výdavkov v prípade, že firmy chcú zlepšiť svoju konkurencieschopnosť. Ale sila technológií sa uplatní až v kombinácii s ľuďmi, ktorí ich vedia správne využívať, a Reed je presvedčený, že možno očakávať aj pozvoľný rast platov v IT - aspoň v západných krajinách, ktoré sa už z recesie do veľkej miery vymanili.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá