2.3.2016 0 Comments

Najvyššími podnikateľskými prioritami sú podľa IT riaditeľov inovácie a rast

Riaditelia IT považujú inovácie a rast za najvyššie podnikateľské priority, ale 84 % rozpočtov IT sa vynakladá na každodennú prevádzku a postupné zmeny. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Deloitte s názvom 2015 Global CIO Survey: Creating legacy. V čase, keď sa objavujú nové podnikateľské ekosystémy a vzťahy v rámci vrcholového vedenia sú čoraz užšie, sa riaditelia IT snažia nájsť rovnováhu medzi inováciami a prevádzkovou efektivitou.

„Hoci je podľa prieskumu podpora podnikateľských inovácií najvyššou technologickou prioritou riaditeľov IT oddelení v rôznych odvetviach, len 16 % rozpočtov IT sa podľa nich vynakladá na investície do inovácií a rastu,“ uviedol Tomáš Belavý, manažér spoločnosti Deloitte. „Riaditelia IT pritom majú veľkú príležitosť presadzovať inovácie a rast v dnešnom čoraz globálnejšom a prepojenejšom podnikateľskom prostredí,“ dodal. S vývojom globálnych podnikateľských ekosystémov sa navyše podľa neho očakáva, že riaditelia IT si osvoja a budú predvídať tempo zmien a ich vplyv na technologické potreby v celej spoločnosti.

Určenie priorít a prístup k financovaniu zvyčajne závisí od vzťahov v rámci vrcholového vedenia a predstavuje veľkú výzvu z hľadiska rozdeľovania investícií. Takmer 70 % opýtaných riaditeľov IT uviedlo výborné alebo veľmi dobré vzťahy s finančným riaditeľom a 51 % s generálnym riaditeľom. Len 42 % označilo samých seba za lídrov alebo iniciátorov podnikateľskej stratégie. V tejto súvislosti 3 zo 4 riaditeľov IT povedali, že analytika a digitálne technológie budú mať významný vplyv na ich podnikanie. Zároveň však mnohí riaditelia IT spomenuli ťažkosti pri získavaní priebežného financovania starších a kľúčových investícií, ktoré budú slúžiť ako základ rastu a inovácií.

5 podnikateľských priorít

Prieskum ukázal, že tak ako v malých,  aj vo veľkých organizáciách sa riaditelia IT zhodnú na piatich podnikateľských prioritách, ktoré sú priamo prepojené s podstatou ich podnikania: výkonnosť (48 %), inovácie (45 %), zákazníci (45 %), náklady (45 %) a rast (44 %).

  • Až 58 % riaditeľov IT v oblasti technológií, telekomunikácií a finančných služieb považovalo inovácie za najdôležitejší podnikateľský cieľ a 50 % ju považovalo za podnikateľskú prioritu.
  • Výkonnosť je najdôležitejšia pre riaditeľov IT v spotrebiteľskom odvetví, výrobe a zdravotníctve a viac ako polovica riaditeľov IT ju považuje za podnikateľskú prioritu.
  • Vo verejnom sektore a v energetike dominujú u riaditeľov IT náklady. Väčšina respondentov z verejného sektora (65 %) a zo sektora energetiky a prírodných zdrojov (59 %) považuje náklady za najvyššiu podnikateľskú prioritu.

Riaditelia IT sa nesústreďujú len na svoje odvetvie, ale čoraz viac sa zameriavajú na širšie ekosystémy, v ktorých pôsobia podniky.

Z prieskumu vyplynulo, že opýtaní riaditelia IT sa dosť líšia, pokiaľ ide o spôsob vytvárania hodnoty pre svoju organizáciu, a prirodzene sa delia na tieto tri skupiny:

  • Spoľahliví prevádzkovatelia: Zabezpečujú prevádzkovú disciplínu v organizáciách a zameriavajú sa na náklady, prevádzkovú efektívnosť a spoľahlivú výkonnosť. Okrem toho zaisťujú technológie na podporu úsilia o transformáciu podnikania a zosúlaďujú ich s podnikateľskou stratégiou.
  • Iniciátori zmeny: Sú v čele technologickej podnikovej transformácie a iných iniciatív presadzujúcich zmenu. Časť svojho času venujú podpore podnikateľskej stratégie a zabezpečovaniu technológií na jej podporu.
  • Spolutvorcovia podnikania:  Väčšinu času sa venujú podnikateľskej stratégii a presadzovaniu zmien v organizáciách, aby zabezpečili efektívnu realizáciu stratégie.
Autor: TS Deloitte

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Across Private Investments

08.12.2016 13:00

Skupina Across Private Investments (Across) si 9. januára 2017 pripomenie 15. výročie pôsobenia na slovenskom finančnom trhu. Špecializujeme sa na privátne investície. Pracovný tím tvoria skúsení inve ...

Tlačové správy

Nový monitor Philips s PowerSensorem nabízí ekologický výkon

08.12.2016 12:00

Společnost MMD představuje nový 24palcový LCD monitor, který zohledňuje zdraví uživatelů i naší planety. Přichází ve dvou variantách jako 240B7QPJEB a 240B7QPTEB a nabízí ekologické a uživatelsky přív ...

Tlačové správy

Nové domény si za lacnejšie kúpite aj v roku 2017

08.12.2016 11:15

Správca národnej domény .sk, spoločnosť SK-NIC, a. s., predlžuje platnosť akcií na podporu rastu počtu slovenských domén, ktorých už dnes máme na Slovensku viac ako 350-tisíc. Firmy aj jednotlivci bud ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá