SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Najvýkonnejšie grafické karty

Archív NXT
0

V hre o trón na trhu grafických kariet sa pred koncom roka dvakrát vystriedali noví králi. Do predaja totiž boli uvedené najvýkonnejšie modely od spoločností AMD aj NVIDIA. O oboch sme už dlhšie počúvali veľmi sľubné správy a v priebehu decembra sme ich konečne vyskúšali v našej testovacej mašine. Stáli za to?

Radeon R9 290X - gigantická novinka AMD

Radeony majú za sebou turbulentné dni. Najprv veľké očakávania z vydania novej generácie, potom sklamanie, lebo nová generácia nebola skoro nič viac než pretaktovanie doterajších modelov a ich premenovanie s novým spôsobom označovania. A potom konečne prišlo uvedenie úplne nového čipu, ktorému sa kódovo hovorí Hawai a je to skutočne nový monštruózny čip, ktorý by mal zosadiť GeForce Titan. K tomu mu má dopomáhať obrovská plocha zastavaná vyše 6 miliardami tranzistorov.

Keďže však taiwanská spoločnosť TSMC prevádzkujúca fabriky, kde sa vyrábajú všetky GPU, stále neprišla s novým výrobným procesom, aj toto nové GPU sa stále vyrába 28 nm výrobou. To znamená, že medzi generačným (vlastne skôr akýmsi polgeneračným) posunom v dizajne čipu nedošlo k adekvátnemu pokroku vo výrobe. Šesť miliárd tranzistorov tak v tomto prípade zaberá historicky najväčšiu plochu zo všetkých GPU od AMD - 438 mm2, čo je o 18 mm2 viac, ako mal legendárny čip R600.

Do tohto počtu sa zmestila poriadne nekompromisná výbava, takže počet stream procesorov narástol na 2816, takmer o 800 viac, ako má Radeon R9 280X, pričom novinka dostala do vienka aj podstatne vyššiu textúrovaciu silu a dvojnásobok jednotiek ROPS. Zásadná zmena je prechod z 384-bitovej zbernice na 512-bitovú, čo znamená podstatné zvýšenie pamäťovej priepustnosti, ktoré však nebolo realizované do úplného potenciálu, pretože AMD zvolilo využitie pomalších 5 GHz pamätí. Vo výsledku má 290X proti 280X až 200 % geometrického výkonu, 138 % shaderovej a textúrovacej sily, zatiaľ čo v porovnaní pamäťových zberníc vychádzajú čísla 320 GB/s proti 288 GB/s. V dôsledku zväčšenia šírky zbernice sa zmenila aj štandardná kapacita pamäte, Radeony R9 290X tak budú vybavené 4 GB pamäťou.

K zaujímavým zmenám došlo aj v logike riadenia spotreby, respektíve v boji s prebytočnou teplotou. V AMD dizajnovali čip tak, aby bol schopný bez rizika pracovať aj pri teplotách nad 100 °C a za prípustné maximum v BIOS-e kariet zvolili 95 °C, pri ktorého dosiahnutí karta začne nielen chladiť na ozaj vysokých otáčkach, ale aj uberať na napätí a frekvencii čipu. Ten pri svojej veľkosti a sile dosiahne hornú hranicu teploty po chvíľke záťaže a karta tak začne uberať na frekvenciách pomerne skoro po spustení hry či benchmarku. Oznámená pracovná frekvencia 1 GHz sa preto nedá brať ako nič iné než maximálna hodnota režimu Boost, ktorú karta dlho neudrží. Teda pokiaľ nezmeníte režim.


Záber z hry Tomb Raider ukazuje v akcii technológiu TressFX na fyzikálne vernú simuláciu vlasov. Vlasy hrdinky sa vďaka tomu vo vetre vlnia tak, ako by mali. Táto technológia bola vyvíjaná v spolupráci s AMD, takže v jej zobrazovaní mali dlhodobo Radeony veľkú výkonovú výhodu. GeForce GTX 780 Ti má však toľko hrubej sily, že zvládne verne zobrazovať TressFX v plne kvalite pri veľmi vysokých frekvenciách snímok.

Uber karta

Netradičná novinka je prepínač na karte, páčka neďaleko konektorov CrossFire na jej chrbte, ktorou si môžete zvoliť medzi režimom Quiet a režimom Uber. To nie je naše vtipné názvoslovie, tak sa naozaj volajú. V prednastavenom režime Quiet (teda tichom) karta znižuje frekvencie agresívnejšie a má aj nižšie nastavené maximálne otáčky chladiča. V rýchlejšom móde Uber dochádza k podtaktovaniu už naozaj len pri extrémnej záťaži karty, napríklad keď zobrazuje nenáročnú scénu a počet obrázkov za sekundu (framerate) sa šplhá do stoviek. V takejto situácii mnoho čipov píska a pritom je zbytočné pracovať na plnej frekvencii, takže nový Radeon je vlastne z tohto hľadiska energeticky efektívna karta. Naproti tomu v móde Uber dosahuje chladič vyššie otáčky, žiaľ, zvukovo dosť nepríjemné. Ale to sa bavíme len o referenčnej verzii chladenia, teda o dizajne vzorových kariet, ktorý pochádza priamo od AMD.

K nám sa mnoho modelov s týmto dizajnom nedostalo a výrobcovia kariet vlastne ani veľmi nechceli do sveta šíriť referenčné karty, pretože vedeli, že to najlepšie nás ešte len čaká. Až upravené chladiace dizajny totiž umožnia novým Radeonom ukázať, čo je v nich. Radeony R9 290X aj 290 si tak vyslúžili pomerne zlú reputáciu pre svoj premenlivý výkon a naozaj veľmi mizernú akustiku, keď chladiče občas zneli skoro ako vysávač. My však prichádzame s testom zahŕňajúcim už aj prvú nereferenčnú kartu s čipom R9 290X a tá pochádza od spoločnosti Sapphire.

Sapphire R9 290X TRI-X

Sapphire na svoju kartu umiestnili mocný chladič TRI-X, ktorý dobre poznáme z jeho výborného Radeonu R9 280X, kde zvládol uchladiť aj silno pretaktovaný čip na príjemne nízke teploty. Šesť miliárd tranzistorov je však niečo iné, a preto sme boli zvedaví na jeho výkon na problémovom R9 290X. A aké bolo naše prekvapenie... Keby toto bol referenčný chladič pre nové Radeony, nikto by sa nepozastavoval nad ich výhrevnosťou či problémami s teplotou.

r9-290x-trix.JPG

Karta Sapphire bežala aj pri veľmi vysokej dlhodobej záťaži bez akýchkoľvek problémov na teplote 76 °C, pričom chladič dosahoval len 2100 otáčok, teda hodnotu, pri ktorej sme kartu rozhodne nemohli označiť za hlučnú. A to hovoríme o pobyte v dobre vetranej skrinke, nie na testovacej doske voľne na stole. Poctivo sme počas záťaže pozorovali frekvencie jadra a konštatujeme, že vďaka lepšiemu chladeniu ich BIOS (či odteraz už UEFI) karty nemusí znižovať nikdy - okrem spomínaných špecifických situácií s prebujnenými FPS. A to je pritom karta nastavená na zľahka pretaktované hodnoty, konkrétne 1040 MHz pre jadro a 5200 MHz pre pamäte.

Nový čip má aj vďaka tomu úžasný 3D výkon. Vo väčšine testov vyrovnáva alebo prekonáva dosiaľ najrýchlejšie karty GeForce GTX Titan aj GTX 780. V referenčnej verzii majú Radeony cenu nastavenú tak, aby bola veľmi súťaživá s modelmi GTX 780. V tejto pretaktovanej verzii je však drahšia než pretaktovaná verzia GTX 780 od spoločnosti GIGABYTE, s ktorou ju môžete porovnať v tabuľke. Je to vyrovnaný súboj, vo väčšine situácií však badať, že 290X má navrch. A nakoniec doteraz najrýchlejší model z Radeonov 280X zaostáva vo väčšine testov za 290X aspoň o 20 %.

Sapphire R9 290 - výhodnejší braček

Rozdiel je v písmene X a aj v konfigurácii čipu. Druhá novinka od AMD sa u nás ocitla v referenčnej verzii, takže sme si mohli urobiť názor aj na zatracovaný chladič dizajnovaný v AMD. Ide o tradičný dizajn s radiálnym ventilátorom, ktorý nasáva vzduch, preženie ho kartou a vyfúkne von zo skrinky. Ideovo je toto lepšie riešenie než také, ktoré rozfúkava horúci vzduch po skrinke. Určite pre zapojenia multi-GPU.

r9-290.jpg

Lenže realita je taká, že na to, aby chladič v tomto vyhotovení naozaj uchladil kartu a ešte zvládol vytlačiť vzduch zo skrinky, musí vyvinúť naozaj vysoký tlak, teda vysoké otáčky. Chladenie je vo výsledku síce efektívne, ale naozaj hlučné. Aspoň v prípade karty, ktorá počíta s teplotami 95 °C, ktoré tento model spoľahlivo dosahuje. A popritom vystúpi z príjemne tichých 35 dB v pokoji na 60 dB hlasitosť v plnej záťaži, keď má ventilátor 3200 otáčok. AMD našťastie umožňuje nastaviť si maximálne otáčky chladenia, maximálnu spotrebu či frekvencie, všetko v priamo v rozhraní Catalyst ovládačov.

Na tejto karte tak hrá voľba medzi režimom Uber a Quiet väčšiu rolu, takže sme ju otestovali v oboch nastaveniach, aby sme mohli urobiť prekvapivý záver. Mód Uber karte zas tak veľa výkonu nepridá. Najväčší rozdiel sme videli v 3DMarku 2013, kde pribudlo v deme Firestrike 800 bodov. Takisto v Tomb Raider, kde v najnižšom nastavení pribudlo 5 FPS. Naopak, v Bioshocku či v Metro 2033 sme namerali skoro nulové rozdiely v hodnote 1 až 2 FPS. Ako vidíte, ide o hodnoty, ktoré nijako zásadne nezmenia zážitok z hry, tá pred zapnutím režimu Uber aj po ňom išla stabilne a plynule. Rozhodne si teda nemyslíme, že by bolo treba uchyľovať sa k hlasnejšiemu režimu, len ak nevyhnutne potrebujete každé jedno FPS, prípadne vám podtaktovanie spôsobuje nejaké iné problémy.

Z hľadiska prevádzkových parametrov táto karta nie je práve typický víťaz nášho testu, ale do hodnotenia musíme započítať ešte jeden významný aspekt: pomer ceny a výkonu. Ten je pri testovanej karte jeden z najvyšších v high-end segmente za posledné roky. Je až neuveriteľne výhodná. Za 350 eur dostanete kartu, ktorá výkonom len veľmi tesne zaostáva za plnohodnotnou 290X. Teda kartu, ktorú možno porovnávať s GTX 780 alebo dokonca s Titanom. Slabší Radeon R9 280X necháva ďaleko za sebou, pritom jej cena je len o 50 eur vyššia To už stojí za zamyslenie aj napriek hluku, však? Takže pokiaľ hráte so slúchadlami alebo máte počítačovú skrinku postavenú na maximálne odhlučnenie, určite uvažujte aj nad touto kartou. Za podobné peniaze nič takéto výkonné na trhu nenájdete.

Odpoveď spoločnosti NVIDIA: GTX 780 Ti

NVIDIA si na silné karty AMD počkala a potom vytiahla z rukáva dlho odkladaný tromf - naplno aktivovaný čip GK110. Tento čip, ktorý je srdcom GeForce Titan, sme na PC ešte v plne aktivovanej forme dosiaľ nevideli, takto sa predstavil iba v modelovom rade Tesla. GK110 tak konečne zapriahne všetkých svojich 7,1 mld. tranzistorov na herné využitie na našich počítačoch. V minulosti už sme ho predstavovali, takže len skrátene - je to obrie GPU, ešte podstatne väčšie než R9 290X. Jeho veľkosť je až 561 mm2, pričom na tejto ploche sa ukrýva 2880 stream procesorov, 48 ROPS a 240 textúrovacích jednotiek.

Titan si naďalej zachová exkluzivitu v tom, že to bude jediná karta so 6 GB pamäťou a jej výpočtový výkon GPGPU v desatinných operáciách v presnosti „double precision" je ako na jedinej GeForce limitovaný len tretinovou penalizáciou (na GeForce GTX 780 Ti by ste namerali v DP pokles na 1/24 výkonu oproti SP). Inak je však nové GPU jednoznačne silnejšie než Titan, ktorý okrem čiastočne neaktívneho jadra pracuje aj na nižších frekvenciách. Referenčné nastavenia taktov však riešiť nemusíme, do rúk sa nám totiž dostala karta, ktorá ich hádže za hlavu a pracuje na diabolských frekvenciách. Predstavujeme ju.

GIGABYTE GeForce GTX 780 Ti Windforce 3X

Chladič Windforce 3X by podľa firmy GIGABYTE mal byť schopný zbaviť kartu až 450 W tepla. To je podstatne viac, než je potrebné v tomto prípade, inžinieri si preto mohli dovoliť ladiť čip až k hranici jeho schopností. Vo výsledku vznikla karta, ktorá sľubuje typickú frekvenciu 1020 MHz (oproti 875 MHz na referenčných kartách) a GPU Boost až do 1085 MHz (oproti 928). Takt pamätí zostal nezmenený, teda 7 GHz efektívne. Lenže toto sú hodnoty, ktoré vďaka GPU Boost 2.0 karta často prekračuje. Či skôr by sme mali povedať, pokiaľ sa vyložene nepečie v malej skrinke, nepracuje na nich nikdy.

gtx780ti.jpg

V našich testoch sa takmer konštantne držala na hodnote 1162 MHz, čo je, ako sme neskôr zistili, takmer presne maximálna stabilná hodnota na pevné pretaktovanie. Výrobca tak z čipu naozaj vytiahol všetko a v kombinácii so superrýchlymi pamäťami a chladením, ktoré vôbec nie je hlučné (namerali sme hlučnosť v rozsahu 37 až 44 dB). Tak vznikla najvýkonnejšia karta, akú sme zatiaľ mali tú možnosť testovať. Jej dominancia je jasná vo všetkých výkonových testoch. Radeon R9 290X sa v niektorých prípadoch priblížil veľmi tesne, ale v testoch s najvyššou grafickou kvalitou zaostáva skôr viac a NVIDIA tak má opäť jednoznačne najsilnejšiu jednočipovú grafiku na trhu. Pritom v tomto konkrétnom vyhotovení je to karta, ktorá vám neupečie okolité súčiastky a nebude vás nútiť hrať so slúchadlami na ušiach. Tomu však zodpovedá aj cena.

Verdikt PC REVUE

Vo výsledku tak obe najvýkonnejšie karty z tohto článku budeme hodnotiť podobne - obidve majú kvalitné tiché chladiče, ktoré svoju úlohu zvládajú perfektne. Navyše sa môžu pochváliť najvyšším a druhým najvyšším výkonom vôbec, čomu zodpovedajú aj ich ceny - najdrahšia a potom s odstupom druhá najdrahšia karta na trhu (keď nepočítame Titan, zameraný skôr na akceleráciu GPGPU). Jediné prekvapenie je tak Radeon R9 290, čo je extrémne výhodná karta, ale s nie veľmi peknými prevádzkovými vlastnosťami.

GIGABYTE R9 290X Windforce 3X

Doslova posledný deň pred uzávierkou nám priamo z Taiwanu expresnou poštou dorazil ešte jeden model nového Radeonu, tentoraz vo vyhotovení od spoločnosti GIGABYTE s chladičom Windforce. Ten sme toľko chválili pri pretaktovanom modeli GTX 780 Ti. S odretými ušami sme ju stihli otestovať a overiť si, že naozaj ide o výborný chladič, vyrovnáva sa dokonca aj s akustickým prejavom modelu Sapphire, oba sú rovnako tiché v 2D režime a v 3D je GIGABYTE hlasnejší len o 2 dB.

gb290x.jpg

Napriek podstatne vyšším otáčkam (až 2600 RPM) však teplota čipu na tejto karte stúpa vyššie, a to až na 84 °C, ale to je pre tento čip stále výborná hodnota. K obmedzovaniu frekvencií jadra vďaka tomu skoro nedochádza, všimli sme si ho len pri stres testoch a pri teste Cloud Gate v novom 3DMarku, kde takisto dochádza k preťažovaniu karty renderovaním obrovského počtu FPS (nameraný priemer sa blíži k 300 obrázkom za sekundu). Výkonovo je na tom veľmi podobne ako model Sapphire, karta pracuje s rovnakou frekvenciou jadra a máličko nižšou frekvenciou pamätí (5 GHz), vďaka čomu sa namerané výsledky takmer nelíšia. Najväčší rozdiel sme namerali v hodnote 1 FPS, aj to zrejme len pre zaokrúhľovanie. Vo výsledku ide o veľmi dobrú kartu so zatiaľ neznámou cenou, ktorú určite odporúčame sledovať.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať