23.1.2013 0 Comments

Najviac prostriedkov si podľa Slovákov zaslúži rezort zdravotníctva

Štátny rozpočet na rok 2013 prešiel schvaľovacím konaním. Schválený rozpočet poslancami Národnej rady SR predpokladá šetrenie a ráta tiež so znížením deficitu pod 3 % HDP. Opozícia ho považuje za neudržateľný, naopak koalícia ho označila za solidárny.

V tejto súvislosti zrealizovala agentúra TNS Slovakia prieskum, ktorý sa zameriaval na prideľovanie finančných prostriedkov jednotlivým rezortom a na život Slovákov po posledných parlamentných voľbách.

Keby bolo prerozdeľovanie finančných prostriedkov jednotlivým rezortom na pleciach Slovákov, najviac peňazí by pridelili rezortu zdravotníctva (28 %), školstva (21 %) a rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny (19 %).

Najväčšiu podporu u vysokoškolsky vzdelaných Slovákov má rezort školstva (39 %). Bratislavčania si najmenej vážia rezort pôdohospodárstva - medzi dopytovanými Bratislavčanmi sa nenašiel ani jeden, ktorí by pôdohospodárstvu doprial prilepšenie. Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny má najväčšiu podporu v Nitrianskom kraji (28 %), najmenej finančných prostriedkov by mu pridelili obyvatelia Banskobystrického kraja (8 %).

Mladí školopovinní ľudia by pochopiteľne uprednostnili rezort školstva (33 %) a rezort dopravy (19%). Rezortu školstva by pridali aj respondenti vo vekovej kategórii 18-39 rokov (26 %). Na druhej strane 40 a viac roční Slováci by uprednostnili rezort práce, sociálnych vecí a rodiny.

V tejto súvislosti nás zaujímali aj odpovede na otázku, či sa majú Slováci od posledných parlamentných volieb lepšie. Až 87 % Slovákov nepociťuje zlepšenie. Takmer všetci respondenti nad 50 rokov (94 %) súhlasia s tvrdením, že ich život sa po posledných parlamentných voľbách nezlepšil. Rovnako jednoznačný názor zdieľajú aj obyvatelia Banskobystrického kraja (95 %). Obyvatelia väčších miest a vysokoškolsky vzdelaní Slováci tiež nepociťujú zlepšenie. Len 6% vysokoškolákov je spokojných a veria, že sa Slováci pri súčasnej vláde majú lepšie.

Keďže vláda Róberta Fica už po tretí krát otvorila druhý pilier, tým dala možnosť všetkým Slovákom slobodne sa rozhodnúť, aké ďalšie kroky podniknú v súvislosti s druhým pilierom. Rozhodnúť sa vstúpiť, resp. vystúpiť majú poistenci možnosť už len do konca tohto mesiaca, čiže do 31.1.2013.

O možnosti vstúpiť, resp. výstúpiť z druhého piliera vie 84 % Slovákov a viac ako polovica Slovákov (59 %) súhlasí s týmto rozhodnutím vlády. Naopak, o tomto kroku vlády nepočula skoro pätina (16 %) Slovákov.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá