Image
7.7.2014 0 Comments

Najrýchlejší superpočítač je v Číne

superpocitac_Tianhe-2-2.jpg Podľa novo vydaného rebríčka TOP500, ktorý eviduje päťsto najvýkonnejších superpočítačov, sa ten najrýchlejší dnes prevádzkuje v Číne.

Zoznam TOP500 býva aktualizovaný dvakrát do roka. Z novo zverejnenej verzie vyplýva, že najvýkonnejším superpočítačom je stále čínsky Tianhe-2, ktorý je schopný dosiahnuť až 33,86 petaflops (t. j. 33,86 × 1015 kalkulácií za sekundu).

Tianhe-2 bol vyvinutý čínskou Národnou univerzitou obrany v spolupráci s miestnou IT firmou Inspur. Superpočítač zatiaľ využíva procesory od Intelu, ale Čína si už vytvorila aj vlastné procesory a začala budovať veľké systémy s využitím výhradne domácich súčiastok. Experti tak Čínu v oblasti superpočítačov s ohľadom na jej inovatívne snahy hodnotia veľmi pozitívne, aj keď lídrom v produkcii superpočítačov zostávajú USA.

Podľa analytika spoločnosti IDC Steva Conwaya je takmer 90 % počítačov na zozname TOP500 vytvorených americkými firmami, a to vrátane 65 zo 76 čínskych superpočítačov. Najviac počítačov na zozname - konkrétne 182 čiže 36 % - je z dielní spoločnosti Hewlett-Packard, 176 ich vyrobila IBM, 50 ich má na starosti spoločnosť Cray, SGI 19 a Dell 8. 

superpocitac_Tianhe-2.jpg

Konkurencia vo svete však stále rastie a vedúce postavenie Spojených štátov nie je do budúcnosti nijako isté. Do oblasti supervýkonných počítačov okrem Číny vstupuje ešte Japonsko a niektoré európske krajiny a ich snahy sú na poslednom rebríčku TOP500 jasne viditeľné. Teraz je to vôbec prvýkrát, čo sa v Spojených štátoch nachádza menej ako 50 % všetkých najvýkonnejších počítačov sveta.

Spojené štáty v oblasti superpočítačov strácajú pôdu pod nohami jednoducho preto, že iné krajiny investujú viac. Problém teda nie je v tom, že by USA znižovali svoje výdavky, ale v tom, že ich nezvyšujú," uviedol ďalší analytik IDC Earl Joseph. Profesor Jack Dongarra z University of Tennessee, jeden z akademikov vytvárajúcich zoznam TOP500, k tomu dodáva: „Len si spomeňte, v roku 2001 nebol na zozname TOP500 v Číne ani jeden superpočítač."

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

08.12.2016 11:17

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu. Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcim ...

Produkty

Microsoft môže kúpiť LinkedIn, Európska komisia si však dala podmienky

08.12.2016 00:07

Európska komisia (EK) schválila prevzatie profesijnej sociálnej siete LinkedIn spoločnosťou Microsoft. Súhlas je však podmienený dodržiavaním série záväzkov, ktorých cieľom je zachovanie konkurencie m ...

Produkty 1

Tripleton Enigma E2 – aktuálne najlepšie zabezpečený šifrovaný mobilný telefón na svete

08.12.2016 00:10

Šifrovaný telefón využíva priekopnícke techniky ochrany proti odpočúvaniu, ako sú napríklad autorizácie pomocou špeciálnej karty a šifrovacej techniky, ktorú podľa výrobcov nemožno prelomiť. I napriek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá