Image
7.7.2014 0 Comments

Najrýchlejší superpočítač je v Číne

superpocitac_Tianhe-2-2.jpg Podľa novo vydaného rebríčka TOP500, ktorý eviduje päťsto najvýkonnejších superpočítačov, sa ten najrýchlejší dnes prevádzkuje v Číne.

Zoznam TOP500 býva aktualizovaný dvakrát do roka. Z novo zverejnenej verzie vyplýva, že najvýkonnejším superpočítačom je stále čínsky Tianhe-2, ktorý je schopný dosiahnuť až 33,86 petaflops (t. j. 33,86 × 1015 kalkulácií za sekundu).

Tianhe-2 bol vyvinutý čínskou Národnou univerzitou obrany v spolupráci s miestnou IT firmou Inspur. Superpočítač zatiaľ využíva procesory od Intelu, ale Čína si už vytvorila aj vlastné procesory a začala budovať veľké systémy s využitím výhradne domácich súčiastok. Experti tak Čínu v oblasti superpočítačov s ohľadom na jej inovatívne snahy hodnotia veľmi pozitívne, aj keď lídrom v produkcii superpočítačov zostávajú USA.

Podľa analytika spoločnosti IDC Steva Conwaya je takmer 90 % počítačov na zozname TOP500 vytvorených americkými firmami, a to vrátane 65 zo 76 čínskych superpočítačov. Najviac počítačov na zozname - konkrétne 182 čiže 36 % - je z dielní spoločnosti Hewlett-Packard, 176 ich vyrobila IBM, 50 ich má na starosti spoločnosť Cray, SGI 19 a Dell 8. 

superpocitac_Tianhe-2.jpg

Konkurencia vo svete však stále rastie a vedúce postavenie Spojených štátov nie je do budúcnosti nijako isté. Do oblasti supervýkonných počítačov okrem Číny vstupuje ešte Japonsko a niektoré európske krajiny a ich snahy sú na poslednom rebríčku TOP500 jasne viditeľné. Teraz je to vôbec prvýkrát, čo sa v Spojených štátoch nachádza menej ako 50 % všetkých najvýkonnejších počítačov sveta.

Spojené štáty v oblasti superpočítačov strácajú pôdu pod nohami jednoducho preto, že iné krajiny investujú viac. Problém teda nie je v tom, že by USA znižovali svoje výdavky, ale v tom, že ich nezvyšujú," uviedol ďalší analytik IDC Earl Joseph. Profesor Jack Dongarra z University of Tennessee, jeden z akademikov vytvárajúcich zoznam TOP500, k tomu dodáva: „Len si spomeňte, v roku 2001 nebol na zozname TOP500 v Číne ani jeden superpočítač."

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dohady: Samsung prinesie prvý skladateľný smartfón v druhej polovici tohto roka

17.01.2017 00:28

Podľa zvestí z Číny má Samsung oficiálne predstaviť svoj prvý skladací smartfón v treťom či štvrtom štvrťroku tohto roka, no presný termín ešte nebol odhalený. Správa pochádza z príspevku na webe Weib ...

Produkty

Opera predstavila Neon. Bude takto vyzerať budúcnosť prehliadania webu?

17.01.2017 00:25

Spoločnosť Opera Software ukázala novú koncepciu svojho webového prehliadač a názvom Opera Neon. Podľa vývojárov vraj ponúka „pohľad do budúcnosti desktopových prehliadačov“. Základom je takisto Chro ...

Produkty

Google používa strojové učenie na zníženie dátovej spotreby pri obrázkoch s vysokým rozlíšením

17.01.2017 00:22

Vlani v novembri Google predstavil technológiu RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution). Ide o metódu interpolácie, ktorá má zlepšiť zobrazenie fotiek s nízkym rozlíšením a ušetriť dátové pre ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá